Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

13.08.2019
518

MILJKOVIĆ: ZADOVOLJNI KLIJENT NAJVAŽNIJA SATISFAKCIJA SVAKOG ŠMINKERA

1A1A1A1ASMINKERKAGošća našeg programa bila je Radmila Miljković, profesionalna šminkerka iz Beograda, koja posljednje tri godine živi i radi u Kotoru. Od 2009. godine se profesionalno bavi šminkanjem.

“Zapravo se cio svoj život time bavim. Sjećam se, da sam sa dvije, tri godine počela da uzimam šminku od svojih najbližih, kako to obično biva u tom periodu života i da stojim satima pred ogledalom. Od 2000. godine počela sam intenzivnije da se zanimam za dekorativno uljepšavanje lica. Kada završim šminkanje nekog klijenta ili modela, taj njihov momenat nove sreće i samospoznaje na drugačiji način, za mene je posebna radost”, otkriva nam Miljković.

Prije 19 godina, kaže, šminkanje je podrazumijevalo minimalizam. U tom periodu svaka žena mogla je istaći svoju individualnost i ljepotu. Bile su posebne i svoje. Tada nije postojao istovjetni trend šminkanja i izgleda uopšte, kako je to, pojašnjava, danas slučaj. Kako navodi, danas je individualnost u drugom planu, a preferira se identičan obrazac ljepote.

“Nisam sigurna da li to uvijek izgleda estetski korektno, jer se ženska ljepota na taj način često sakriva iza velike količine make up-a, što je u konačnom trend koji Instagram danas uporno diktira”, rekla je Miljković.

Učila je kroz knjige Kevyna Aucoina, a kasnije kroz modnu fotografiju i stalno usavršavanje.

“Dobro obučen make-up artist mora znati kako da prilagodi izgled svog klijenta, da sakrije ili ublaži njegove nedostatke i istakne ljepotu. Važno je i da poznaje popularne tehnike šminkanja i da odabere najkvalitetnije proizvode, shodno tipu kože i aktuelnim trendovima”, kazala je Miljković, podsjetivši da savremena modna industrija donosi veliku zaradu, te da je u tom smislu, nemilosrdna.

“Proizvodi kao što su prajmeri, seting sprejevi, hajlajteri i palete za konturisanje za mnoge djevojčice nisu novost. Na tome mogu da zahvale popularnim bjuti blogerkama koje gotovo svakodnevno na Jutjubu postavljaju i dijele tutorijale za šminkanje i stručne savjete za ljepotu. Svi ti proizvodi su postojali i ranije, ali danas dobijaju novu dimenziju, upravo zahvaljujući napretku tehnike i tehnologije. Na Instagramu danas možemo vidjeti fotografije vrhunski stilizovanih i našminkanih djevojaka, na koje se one mlađe ugledaju. Međutim, znamo da te fotografije najčešće nemaju dodirnih tačaka sa stvarnošću i sve su, samo ne spontane. U pozadini tih lijepih slika nerjetko se kriju manipulacija i trikovi, odnosno aplikacije za koje mnogi još uvijek ne znaju. Ono što je problem jeste što se bjuti industrija oglušava o upravo najdelikatnije-adolescentske godine. Mladići i djevojke tako postaju savršena publika za manipulaciju i za najlakše i najbrže prihvatanje novih, nerjetko pogrešnih trendova. Činjenica je da će industrija koja donosi ogroman profit na godišnjem nivou, učiniti sve da tako i ostane”, saopštila je Miljković.

Zanimalo nas je i kako svakodnevno ili često korišćenje šminke utiče na kožu adolescenata/kinja i koje sastojke treba izbjegavati.

“Najprije bih poručila mladim djevojkama da njeguju svoju kožu. Puno šminke, bez obzira na to što to promoviše bjuti zajednica na Jutjubu, nije niti rešenje, niti način da poboljšaju svoj izgled, naročito ne u školi ili na dnevnom nivou. Dakle, nema potrebe za full face šminkom. Ako se već šminkaju, osim odgovarajućeg korektora i sjaja za usne i to za djevojčice na kraju osnovne škole, zaista im ništa više ne treba. U zrelim godinama, kada budu imale potrebu da sakriju eventualno podočnjake ili pigmentaciju, tada će im biti potrebna šminka. Do tada, preporučujem obaveznu njegu, kako za djevojčice, tako i za dječake, zaštitni faktor tokom ljeta, a zimi hidratantnije kreme. Mlade djevojke, ali i dječaci sa aknoznom kožom mogu koristiti tonirane kreme i korektore prilagođene tipu i stanju kože, koje se umnogome razlikuju od onih prije dvadeset godina. To su inovativne formule i mnoge od njih blagotvorno djeluju na kožu u pubertetu i štite je. Svakako treba ispratiti potrebu tinejdžera da im koža bude ljepša, ali uz pravilno biranje kozmetičkih preparata i dermatološku terapiju”, navodi Miljković.

Pitali smo Radmilu kako reaguje na zahtjeve djevojčica kada u studio dođu sa fotografijom neke poznate ličnosti i traže baš takvu, tešku šminku. “Najčešće mi dolaze sa screenshot-om na telefonu. Ukoliko klijentkinja ima baš takav oblik lica, boju očiju ili tena, onda se trudim da se prilagodim. Međutim, ukoliko to nije slučaj, potrudim se da objasnim zašto ne može baš takav look, ali i da predložim alternativno rješenje. Svakako kod mene ne mogu dobiti ništa što će ih učiniti starijim i moram priznati da me uglavnom poslušaju”, zaključuje Miljković.

Podijeli na: