Arhiva
KARAN: OLIVEROVE PJESME VELIKO KULTURNO I ŽIVOTNO NASLJEĐE
Poseban koncert posvećen Oliveru Dragojeviću pod nazivom "Moj galebe", u organizaciji KotorArt Don Brankovih dana muzike, održan je sinoć na Stadionu malih sportova na Benovu.
Poznate hitove u horskim aranžmanima neprevaziđenog velolučkog umjetnika : "Skalinada", "Malinkonija", "Oprosti mi, pape", "Nadalina", „Tu Non Lores mi Querida".
"Galeb i ja", koji su danas evergreeni hrvatske zabavne muzike, izveo je akademski hor Silvije Bombardeli Univerziteta u Splitu, pod dirigentskom palicom Anamarije Tadin, uz nastup hrvatskog pjevača Gorana Karana.
Hor čini pedeset članova, studenti i zaposleni sa svih fakulteta ovog univerziteta, a nosi ime velikog splitskog kompozitora i dirigenta Silvija Bombardelija (1916–2002).
Karan se najprije zahvalio organizatorima ove večeri. "Potrudili smo se da najiskrenije emocije zajedno prenesemo publici. Snažne su to bile ljubavi, proživljeni momenti sa Oliverom da bi taj utisak prenijeli samo pjesmom", poručio je Karan u intervjuu za Radio Kotor.
Kako je naveo, prihvatio je poziv da nastupa u Kotoru iz velikog poštovanja prema njegovom prijatelju, kolegi i saradniku Oliveru Dragojeviću.
Nastup je bio izuzetno zahtjevan, a odgovornost velika.
"Na početku sam se publici izvinio za eventualne greške koje bi se mogle dogoditi. Oliverove pjesme predstavljaju veliko kulturno i životno nasljeđe. Nosio sam sa sobom hrpu papira, kako tokom interpretacije ne bi slučajno pogriješio neku riječ. Zapravo se radi o repertoaru koji rijetko izvodim. Kada nastupa zbor, publika ima cjelovit i voluminozan utisak. Time je moj nastup bio još zahtjevniji. Numere, kao što je, recimo, Stine nisam dugo izvodio. Bio sam nervozan i uzbuđen pred početak koncerta", iskren je bio Karan.
{gallery}1a1a0akaran{/gallery}
Na početku njegove karijere, koja je započela osamdesetih godina, Oliverove pjesme su mu, otkriva, puno značile. "Istina je da smo bili bliski, svojevremeno smo igrali fudbal, družili se i stvarali. Postojala je generacijska razlika između nas koju sam oduvijek znao poštovati. Nas zapravo veže poznati splitski kompozitor Zdenko Runjić, koji je izvjestan dio Oliverove karijere značajno obilježio svojim pjesmama. Ja sam zadnjih šest godina Runjićevog života imao priliku da sarađujem sa njim i kada je moj prvi album ugledao svjetlo dana, Zdenko je bio mišljenja da bi trebalo napraviti obradu neke njegove pjesme. Došao sam na ideju da to bude numera Tu non lores mi querida, koja nije bila neki očiti izbor, budući da su visoki tonovi u refrenu. Međutim, meni je to bila veoma draga pjesma, a Oliver je tada rado prihvatio da je otpjeva sa mnom. Od tog momenta dijelili smo scenu mnogo puta", ispričao nam je Karan, a podsjetimo, iz saradnje sa Runjićem nastao je njegov prvi samostalni album pod nazivom „Ko da te ne volim". CD je proglašen najboljim albumom 1999. godine, a za vrlo kratko vrijeme dosegao je platinasti tiraž.
Oliver Dragojević je, po Karanovom mišljenju, bio izvanredan muzičar. "Najbolji među pjevačima i najbolji pjevač među muzičarima. Bio je izvanredan umjetnik i o njemu mogu reći sve najbolje. Njegovim prošlogodišnjim odlaskom završio je samo priliv novih pjesama. Međutim, one koje je ostavio za sobom, još dugo će živjeti u nama. Ako uopšte postoji neko ko ne zna za njegov život i doprinos muzici na ovim prostorima, dovoljno će biti da se nađe u nekoj životnoj situaciji i posluša njegovu pjesmu. Sve će mu biti jasno", rekao je Karan.
Za sinoćnji koncert, uprkos lošim vremenskim prilikama, vladalo je veliko interesovanje. "Raduje me činjenica što su ljudi iz mnogih krajeva Crne Gore došli da nas slušaju. Sreća, pa su Sveti Tripun, Sveta Ozana i Sveti Nikola učinili da kiša stane u posljednjem trenutku, da možemo održati koncert. Ovo je bila prilika da se podsjetimo koliko nas različitost oplemenjuje i spaja. Živjele razlike, koje se premošćavaju, između ostalog, zahvaljujući umjetnosti, u ovom slučaju i Oliverovim pjesmama", zaključio je Karan, čiji su albumi bilježili velike tiraže i donijeli mu nekoliko prestižnih muzičkih nagrada.