Arhiva
PROMOVISAN PRVI TOM GODIŠNJAKA POMORSKOG MUZEJA
U kotorskoj palati Grgurina preksinoć je pred brojnom publikom predstavljen prvi tom Godišnjaka Pomorskog muzeja Crne Gore (LIX-LX). „Zaposlenici našeg muzeja pored redovnih aktivnosti i obaveza tokom cijele godine fokusirani su na postavkama izložbi u zemlji i inostranstvu, izdavačkoj djelatnosti, promociji novih knjiga. Događaj koji je obilježio ovu godinu je međunarodna izložba Zavjetni darovi bokeljskih pomoraca koja još uvijek traje u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu. Značajno mjesto zauzela je međunarodna izložba fotografija Vila Divicia u gradu vile Alkime autorice Ive Lulić u organizaciji grada Krka i našeg muzeja. Porterti slavnih kapetana iz Boke Kotorske uplovili su u izložbeni prostor Muzeja Vojvodine u Novom Sadu. Otvoren prozor Voja Stanića naziv je izložbe koju smo realizovali u našem muzeju. Veliko interesovanje kod građana Kotora izazvala je izložba „Replike hladnog oružija" iz privatne kolekcije Andrije Ramadanovića. Po prvi put muzej je počeo da realizuje zajedničke projekte sa privredom pa je u saradnji sa Morskim dobrom iz Budve postavljena izložba Bitve, tiraduri i madraći. Našu nagradu Merito Navali uručili smo uvaženom sugrađaninu Zoranu Radimiru", kazale je između ostalog direktorka Pomorskog muzeja Crne Gore Mileva Pejaković Vujošević u podsjećanju na brojne aktivnosti, izložbe i promocije u državi i inostranstvu u toku godine na izmaku.{gallery}muzejgodisnjak{/gallery}
O autorima i radovima u Godišnjaku Pomorskog muzeja govorili su prof. dr Gracijela Čulić, istoričarka umjetnosti Radojka Abramović i bibliotekar Slavko Dabinović. On je kazao da je ova periodična publikacija u proteklih preko šest decenija sa svojim izvornim naučnim radovima bila značajan promoter nadaleko slavne pomorske prošlosti Boke Kotorske. „Sve ove edicije svojim sadržajem predstavljaju svojevrstan spomenik pomorske i kulturne baštine ovoga kraja. Nažalost moramo konstatovati da je sve manje izvornih radova iz istorije pomorstva jer je sve manje istraživača pomorske prošlosti. Rekao bih ostalo ih je vrlo malo", kazao je između ostalog Dabinović. On je precizirao da u 60 brojeva Godišnjaka ima 13.311 stranica, 670 radova, 164 prikaza i osvrta, 153 obavještenja. Na njima je radilo 380 saradnika iz oblasti istorije pomorstva, arheologije, etnologije, istorije umjetnosti, muzičke umjetnosti, istorije arhitekture i građevinarstva, istorije književnosti, poezije itd. Drugi tom Godišnjaka Pomorskog muzeja Crne Gore biće promovisan u septembu 2015. godine.
Izdavač Godišnjaka štampanog na 484 strane je Pomorski muzej Crne Gore Kotor, a objavljeni su radovi i članci: don Antona Belana, Anite Mažibradić, Jovana J. Martinovića, Lovorke Čoralić, Radojke Abramović, Željka Brguljana, Marije Proročić, Milice Križanac, Gracijele Čulić, Dejana Ječmenice, Lenke Blehove Čelebić, Antuna Tomića, Marije Mihaliček, Vilme Kovačević, Milenka Pasinovića, Tomislava Bonića, Siniše Lukovića, Petra Palavršića, Danijele Nikčević, Vladimira Brguljana, kao i posthumno dr Miloša Miloševića i dr Marije Milje Radulović.