Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

17.07.2019
484

SVEČANO OBILJEŽEN JUBILEJ POMORSKE BIBLIOTEKE

1a1a0apom bibl19Svečanost povodom proslave 30 godina rada Pomorske biblioteke u Kotoru, u organizaciji Univerziteta Crne Gore-Pomorskog fakulteta Kotor, održana je juče u prostorijama biblioteke.

Ovom prilikom otvorena je Obnovljena izložba dokumenata o ujedinjenju Boke Kotorske i Crne Gore (1813-1814).

Moderatorka je bila viša bibliotekarka Ana Kerndl.

"Pomorska biblioteka je danas moderna visokoškolska biblioteka čiji fond broji oko 17.000 bibliotečkih jedinica. Pretežan dio čine publikacije stručnog karaktera vezanih prije svega za pomorske nauke i turizam, ali i brojne naučne discipline iz domena prirodnih i društvenih nauka koje konvergiraju sa pomorstvom. Fond PB pored monografskih publikacija, čini i zbirka serijskih publikacija, značajna referensna zbirka, zatim zbirke doktorskih, magistarskih i specijalističkih, diplomskih i završnih radova i zbirku neknjižne građe, kao i dvije posebne biblioteke i to Biblioteka Lucijana Kosa koja je za potrebe Pomorske biblioteke otkupio upravo kapetan Dabinović i biblioteka Vladislva Brajkovića, jednog od najvećih stručnjaka za pomorsko pravo, koju je Biblioteci poklonila prof. dr Marija Radulović" – kazala je Kerndl.

Rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Danilo Nikolić, kazao je da Pomorski fakultet uvijek predstavlja posebno interesantnu i značajnu instituciju od ukupno 22 univerzitetske jedinice.

"Poseban utisak večeras ostavlja, nov i adapriran prostor Memorijalne sobe Pomorske biblioteke u kojoj smo se po prvi put zajedno okupili.
Značaj je još veći jer je nekadašnji prostor Pomorske biblioteke poslužio kao pozornica jednog značajnog istorijskog događaja. Riječ je o Ujedinjenju Boke Kotorske i Crne Gore 1813-1814. godine. Dokumenta koja su večeras pred nama izložena na panoima su svjedočanstva ovog istorijskog trenutka, a poslužiće nam da se sa ponosom sjećamo naše istorije kroz materijalno kulturno nasljeđe, a takođe nas obevezuju da ih sačuvamo i prenesemo na buduće generacije i tako sačuvamo od zaborava.
Prije svega, drago mi je da je Univerzitet Crne Gore, kao krovna institucija, dio ovog velikog i značajnog projekta - sanacije Memorijalne sobe Pomorske biblioteke u Kotoru" – istakao je Nikolić.

{gallery}1a1a0pombiblioteka170719{/gallery}


Milan Sbutega je prenio pozdrave Stefana Dabinovića koji je bio spriječen da prisustvuje jučerašnjem događaju.
Upravnica Pomorske biblioteke Nataša Gobović, prisutne je upoznala sa stalnom postavkom u Memorijalnoj sobi, dokumentima o ujedinjenu Boke i Crne Gore.

"U Memorijalnoj sobi Pomorske biblioteke postavljena je stalna izložbena postavka dokumenata (kopija dokumenata) koji se odnose na političke i istorijske događaje, na ratne operacije za oslobođenje Boke od francuske vlasti, na način rada i djelovanja organa novouspostavljene države tj. ujedinjenih pokrajina Crne Gore i Boke Kotorske pod zaštitom triju moćnih savezničkih sila, Rusije, Austrije i Engleske. Među izloženim dokumentima najznačajniji su: Akt ujedinjenja Crne Gore i Boke Kotorske, usvojen na Narodnoj skupštini u Dobroti 29. oktobra 1813. godine, Kopija Dekreta Pokrajinskog savjeta kojim se uspostavlja privremena vlast u Crnoj Gori i Boki Kotorskoj kao i Dokument Kapitulacije grada Kotora i Bokokotorske pokrajine, kojim se u 18 tačaka utvrđuju uslovi primopredaje vlasti od strane crnogorsko-bokeljskih predstavnika" – kazala je Gobović.
Prof. dr Špiro Ivošević, kazao je da Pomorski fakultet nastoji da unaprijedi rad Biblioteke.
"Naš Fakultet, kao dio Univerziteta Crne Gore predhodnih 60 godina, zajedno sa kolegama sa Fakulteta za turizam i hotelijerstvo i Instituta za biologiju mora, nastoji da unaprijedi rad biblioteke, putem konstantnog osavremenjavanja i upotpunjavanja bibliotečkog fonda. Na taj način, studentima, pomorcima i svim zainteresovanim nudimo nove pisane i elektronske sadržaje, a od zaborava čuvamo one koji svjedoče o djelima iz prošlosti. Za nas je ova godina od posebnog značaja, jer smo uspješno organizovali i 8.Međunarodnu konferenciju pomorskih nauka, kao i najdužu do sadA, dvonedjeljnu plovidbu školskim brodom Jadran kojim su naši studenti i profesori posjetili Istanbul i Atinu.
Svima koji su uzeli učešće u aktivnostima Pomorskog fakulteta u ovoj godini jubileja, kao i svima koji ste ovdje večeras se najtoplije zahvaljujem i želim srećan jubilej Biblioteke uz želju da je u budućnosti svi zajedno bolje čuvamo, više koristimo i afirmišemo.
U to ime, proglašavam i Obnovljenu izložbu dokumenata o ujedinjenju Crne Gore i Boke otvorenom" – rekao je Ivošević.
Tokom programa, učenica Osnovne muzičke škole "Vida Matjan", Kristina Miljenović odsvirala je numeru na gitari, a nakon zvaničnog otvaranja izložbe, posjetioci i gosti su uživali u koktelu.

Podijeli na: