Arhiva
BELLA BOKA - OD DANAS BRODSKI PREVOZ ZALIVOM
Prvi solarni i hibridni trimarani za putnički prevoz u Boki Kotorskoj biće svečano porinuti danas u Tivtu, na Pinama, najavljeno je iz Programa Ujedinjenih nacija za razvoj UNDP.
Kako se ističe, solarni brod Elettra i hibridni Gracijana dio su projekta Bella Boka, a sagradila ih je istoimena kompanija, uz podršku Ministarstva održivog razvoja i turizma, Privredne Komore i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj.
“Projektom Bella Boka – održivi vodeni transport solarnim trimaranima u Boki Kotorskoj uspostaviće se javni linijski prevoz kroz Bokokotorski zaliv, što će pozitivno uticati na rješavanje problema zagušenja u drumskom saobraćaju, posebno tokom ljetnje sezone, kada se zbog gužvi u saobraćaju od Kotora do Herceg Novog u najboljem slučaju stiže se za sat i po, do dva sata. Brodovima, trajanje tog putovanja biće prepolovljeno”, navode u UNDP-u.
Ukupna vrijednost tog projekta, jedinstvenog na Mediteranu, je 4.259.000 eura, dok sufinansiranje preko UNDP projekta Razvoj niskokarbonskog turizma u Crnoj Gori iznosi 150.000 eura.
“Projekat će takođe uticati na smanjenje nivoa emisija štetnih gasova, uključujući CO2, te ponuditi posjetiocima uzbudljiv i inspirativan doživljaj ekološkog putovanja, ali i podržati razvoj Crne Gore kao ekološki prihvatljive turističke destinacije. Predviđena je izgradnja još četiri hibridna plovila, kapaciteta 60 osoba po brodu i pet potpuno električnih brodova kapaciteta 30 osoba po brodu”, naglasili su u UNDP-u, zaključujući da taj projekat oživljava tradiciju korišćenja vodenih puteva u Boki kotorskoj za prevoz građana i turista, što je gotovo zaboravljeno tokom proteklih decenija.(Radio Tivat)
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Društvo
IZ SJEĆANJA NOVINARA DUŠANA DAVIDOVIĆA - NVO DRUŠTVO PRIJATELJA MORINJA ZA STOGODIŠNJICU TURIZMA
Sport
ZASLUŽNI SPORTSKI RADNIK CRNE GORE DRAGAN ĐURČIĆ
Kultura
TREĆI DAN 34. KOTORSKOG FESTIVALA POZORIŠTA ZA DJECU: U KULTURNOM CENTRU PREDSTAVA RASPORED ČASOVA, NA LJETNJOJ POZORNICI ALE I BAUCI
Društvo
POČINJE DRUGI UPISNI ROK: KONKURS ZA UPIS NA UNIVERZITET CRNE GORE OBJAVLJEN
Ekonomija
PIJAČNI BAROMETAR: MRKVA 2 EURA, DOMAĆA KRTOLA 1,5
Mali Oglasi