Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

15.07.2019
323

OTVORENI 18. KOTORART DON BRANKOVI DANI MUZIKE

1a1a0aotvaranjeka19Program svečanog otvaranja XVIII KotorArt Don Brankovih dana muzike upriličen je sinoć na trgu ispred Katedrale Svetog Tripuna. Festival će predstaviti 28 reprezentativnih glavnih i preko 150 pratećih programa do 13. avgusta, koji će se odvijati na brojnim lokacijama.

Izvršni direktor KotorArta, Ratimir Martinović je podsjetio da je ovo veče posvećeno umjetničkom sjećanju na 40 godina od razornog zemljotresa i istovremeno obilježavanju četiri decenije istrajavanja na listi svjetske baštine Agencije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu- UNESCO.

,,Ovo su naši umjetnički načini da obilježimo važne datume naše istorije. Oba spomenuta događaja su obilježila i oblikovala život na području Kotora, Boke pa i šire. Zemljotresi su samo jedan dio potresa koji nam se iznova vraćaju na ovaj naš dio zemaljske kugle. Kada poredite dinamku i amplitude života kroz te parametre, ovdje nikada nije mirno, odnosno dosadno. Potresaju nas političke krize i previranja u kojima se suprotstavljaju mišljenja i to tako do ekstrema, u potrebi da se dokaže ispravnost svoje verzije istine. Nadgornjavanja i politički potresi najviše pogađaju one koji se ponajmanje za ta konkretna miljenja pitaju, građane. Svijest o mogućnosti sopstvenih izbora pa i onih političkihl ovdje kao da nije otišla dalje od izbora koje nudi pijaca ili danas popularnije-šoping centar. Moramo prihvatiti da makar i ne činjenjem sami snosimo dio odgovornosti za spomenute političke potrese", poručio je Martinović.

{gallery}1a1a0aotvaranjeka140719{/gallery}

Ministar kulture u Vladi Crne Gore, Aleksandar Bogdanović prisutnima je najprije čestitao Dan državnosti-13. jul.
,,Kulturno-istorijski kontekst i ambijentalni uslovi na koje su organizatori KotorArta mogli da računaju, prilikom pokretanja ove manifestacije, predstavljali su privilegovano, ali i obavezujuće polazište za njeno pozicioniranje u kulturnom životu Crne Gore i regiona. Osvrtom na dosadašnje rezultate KotorArta, prije svega na zahtjevne umjetničke sadržaje i imena umjetnika koje su ih realizovali, možemo zaključiti da su svi oni koji su učestvovali u koncipiranju i realizaciji programa bili na visini svoga zadatka. Zbog svega toga danas možemo govoriti o manifestaciji koja je živu kulturu na pravi način inkomporirala u viševjekovnu tradiciju jednog osobenog mediteranskog polisa, čiji je značaj prepoznat i u onoj strogoj selekciji svjetske kulturne baštine. Moglo bi se reći da je Kotor, zahvaljujući ovom festivalu, postao savremena i dinamična kulturna scena, na kojoj se osim prezentacije visokog umjetničkog stvaralaštva odvija i svojevrsni dijalog između recentne kulture i bogatog nasljeđa", kazao je ministar Bogdanović.
Programom otvaranja se umjetnički obilježilo 40 godina od razornog zemljotresa 1979. godine i ujedno stavljanje Kotora na UNESCO-vu listu kulturne i prirodne baštine. Premijerno su izvedene dvije kompozicije porudžbine festivala, festivalskoj publici dobro poznatih crnogorskih kompozitora Nine Perović i Ivana Marovića. Uz pratnju Festivalskog orkestra KotorArta i pod dirigentskom palicom maestra Julija Marića, kao solisti su nastupile crnogorske sopranistkinje Olivera Tičević, Marijana Šovran i Milica Milanović, kao i rep grupa iz Kotora Who See.
Veče muzičkih premijera zaokruženo je filmskom-emitovanjem dokumentarnog filma reditelja Dušana Vulekovića, takođe porudžbine festivala. Film se bavi refleksijama stanovnika Boke i njihovim ličnim iskustvima ovog tragičnog događaja, kao i važnosti prisustva UNESCO-a za obnovu, razvoj i očuvanje grada i Boke.

Podijeli na: