Arhiva
LOMPAR: OD 1. JUNA POJAČANA KONTROLA U ZALIVU
Od 1.juna Lučka kapetanija Kotor počela je sa pojačanim kontrolama na moru, u dvije smjene.
Kako je danas u emisiji "032" kazao inspektor pomorske sigurnosti Lučke kapetanije Kotor Željko Lompar, na raspolaganju su im dva plovila sa dvije posade. "U jednoj smjeni je inspektor sa skiperom, a u drugoj su dva juniora inspektora. Oni pokrivaju čitav zaliv i potez od ulaska u Boku do Platamuna. Preko pomorsko-operativnog centra redovno se prati kretanje i reguliše saobraćaj i u Bokokotorskom zalivu i u našem teritorijalnom moru, zajedno sa Lučkom kapetanijom Kotor i Lučkom kapetanijom Bar", pojašnjava Lompar.
Svakodnevno, kaže, dobijaju oko stotinak poziva. "Najveći broj prijava odnosi se na ugroženost kupača i približavanje plovila obali. Podsjećam da plivač od obale ne smije biti udaljen više od 100 metara, gliser 150, skuter 200, a brod 300 metara. Naša obala je veoma specifična i veoma je teško plivačima, ali i plovilima da odrede dozvoljenu distancu. Zato se ovakvi prekršaji često dešavaju nesvjesno", saopštio je Lompar.
Prema njegovim riječima incidentnih situacija do danas nije bilo i nada se da ih neće ni biti. "Ove godine na raspolaganju su nam dva plovila, jedno brzo i plovilo Lučke kapetanije. U planu su i radari koje ćemo, zajedno sa pomorskom policijom, koristiti u patrolama na moru", rekao je Lompar.
Po Zakonu o sigurnosti plovidbe, dozvoljena brzina za sva plovila limitirana je na 6 nautičkih milja ili čvorova u tjesnacu Kumbor i Verige i 10 čvorova u ostalim djelovima Boke. U toku su, navodi on, izmjene i dopune Zakona o sigurnosti plovidbe Crne Gore koje predviđaju i jasnije definisanje Člana 10, koji se odnosi na brzinu kretanja kroz Bokokotorski zaliv.
Lompar je saopštio da registrovanih vlasnika brzih plovila u Boki Kotorskoj trenutno ima oko 60. Brzina na vodi i adekvatno mjesto za rad su njihovi ključni problemi. Neregistrovanih vlasnika brzih plovila za sada nema, a divljanja po moru i plažama posljednjih godina je manje. On podsjeća da u našem zalivu postoje preporučena sidrišta koja nautičari vide u svojim kartama, te da za sva ostala sidrenja vlasnici plovila moraju imati saglasnost lučkog kapetana. On ističe da u roku od 72 sata brodovi i komeracijalne jahte, preko agenta ili kapetana, moraju obavjestiti državu Crnu Goru o namjeri uplovljenja.
Građanima i turistima je 24 sata na raspolaganju besplatni broj telefona 129, kao i 069 633 136. "Uz pomoć mobilnog telefona mogu fotografisati ili snimiti prekršaj i poslati ga inspektoru koji, od tog momenta postaje njegov materijalni dokaz. Prekršilac ne može znati ko je poslao snimak", navodi Lompar, uz konstataciju da su sigurnost i bezbjednost na moru zajednička briga i odgovornost.