Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

10.07.2019
246

PREDSTAVNICI INSTITUTA NA SASTANKU O BOLJEM UPRAVLJANJU RIBARSTVOM

1A1A0ADRINET1007Predstavnici Univerziteta Crne Gore - Instituta za biologiju mora iz Kotora učestvovali su na trećem sastanku partnera projekta ADRINET- Jadranska mreža za morski eko sistem, posvećenog boljem upravljanju obalnim ribarstvom na Jadranu, koji je održan prošle sedmice u Vlori, Albanija.

"Sastanak u Vlori organizovao je albanski partner na projektu, Fakultet veterinaske medicine Poljoprivrednog univerziteta u Tirani, a otvoren je konferencijom za medije na kojoj su se, pored organizatora, obratili i predstavnici lidera ADRINET projekta, Odjela za veterinarsku medicinu univerziteta u Bariju. Eksperti Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore, Aleksandra Huter i Dragana Drakulović, predstavile su dosadašnje rezultate analiza koncentracije teših metala u glavonošcima, kao i koncentracije pesticida organofosfata i karbamata u demerzalnim vrstama ribe. Do sada vršene analize u akvatorijumu Herceg Novog su pokazale da su koncentracije ovih polutanata izrazito niske ili ispod granice detekcije za metodu. U narednom periodu naši stručnjaci planiraju nastavak analiza na teške metale i pesticide da bi dobijeni rezultati bili što pouzdaniji. Takođe, u planu je i uzorkovanje komercijalnih vrsta ribe (orada i zubatac) za analize na antibiotike i mikroplasiku. Sa kolegama iz Italije i Albanije u daljem toku sastanka diskutovalo se o rezultatima i ciljevima koji su postignuti od početka implementacije projekta, te su dogovorene aktivnosti za naredni period, među kojima su najznačajniji ciljevi izrada Plana upravljanja ekološkim rizicima, te Memorandum o razumijevanju koji će detaljnije definisati smjernice za saradnju naučnih institucija i strukovnih udruženja triju država, kako u okviru projekta, tako i nakon njegove realizacije. Tema sastanka u Vlori bio je i finansijski aspekt projekta ADRINET.{gallery}1a1aoadrinet1007{/gallery}

S obzirom da su glavna taget grupa projekta upravo ribari iz projektnih pilot zona, u oktobru i novembru planirano je višednevno druženje kolega iz Vlore, Barija i Herceg Novog radi razmjenje iskustava i uspostavljanja kontakata sa ciljem što bolje prekogranične saradnje, jer svi djelimo iste resurse. Kako je predviđeno budžetom projekta, ova druženja će biti finansirana iz sredstava spomenutih opština (putovanje, hotelski smjestaj...), pa iz Instituta za biologiju mora pozivaju zainteresovane ribare da se prijave. Osim edukacije, ribarima će kroz projekat ADRINET biti obezbijeđeni i GPS uređaji, uz pomoć kojih će moći u svakom momentu znati gdje se nalazi njihov ribolovni alat, što će prevenirati prije svega ghoast fishing- gubljenje ribljeg fonda u mrežama i drugim alatima koji su izgubljeni na dnu mora. Implementacija projekta ADRINET, u okviru EU IPA InterReg programa saradnje Italije, Albanije i Crne Gore, započela je u maju prošle godine, a njegov je ključni cilj doprinos održivosti i zadovoljenju ekoloških zahtjeva za očuvanjem priobalnog ekosistema kroz edukaciju ribara, obezbjeđivanje savremene opreme i temeljne naučne analize u projektnim pilot područjima. U Crnoj Gori je to akvatorijum hercegnovskog zaliva, u Albaniji Vlora, dok se projekat u Italiji provodi na području Pulje, u Bariju i Castru" – navodi se u saopštenju koje je potpisala pr projekta ADRINET Crna Gora Antonela Stjepčević.

Podijeli na: