Arhiva
ZA BOŽIĆ INSPEKCIJA SRUŠILA PARAPET
U namjeri da poruši nelagalno izgrađeno mulo, građevinska operativa poslata od strane Inspekcije zaštite prostora - Uprave za inspekcijske poslove minulog vikenda u Stolivu porušila je i nekoliko metara parapetnog zida koji već dugi niz godina svjedoči o prisustvu Austrougarske monarhije na ovim prostorima. Kako je Radio Kotoru kazao predsjednik Mjesne zajednice Stoliv Borislav Mustur, radnici su obećali da će srušeni obalni zid vratiti u prvobitno stanje. "Ostavili su sa strane izlomljene komade kamenih blokova, ali ubijeđen sam da parapet nikada neće izgledati kao prije", rekao je Mustur. On je mišljenja da se posao mogao obaviti i drugačije i ponti prići sa obalske strane. "Legalno sagrađeno mulo ili ne, činjenica je da je ova ponta bila jedna od ljepših u Stolivu, ali i isto tako smatram da je prilikom njenog uklanjanja pričinjena značajna šteta nad graditeljskim nasljeđem ostavljenim nama u amanet", ističe Mustur. {gallery}mulostoliv{/gallery}
Mještani su, proteklih dana i pored obaveza oko proslavljanja katoličkog Božića, obilazili ovu lokaciju od vajkada poznatu kao Ušljivice, fotografisali buldožere i u čudu posmatrali šta se dešava. Bili su jedinstveni u stavu da se o arhitektonskom nasljeđu u Boki malo vodi računa i pitaju se ko će i kada ovakvim i sličnim dešavanjima konačno stati na put. "Investitori su, kupujući zemlju i gradeći apartmanska naselja htjeli sopstveni izlaz na more i tako, umjesto da izgrađene ponte u savremenom duhu postanu kupališta, dostupna svim građanima, ona su isključivo građena kao privatna privezišta. O problemu uništavanja i propadanja našeg graditeljskog nasljeđa i krađi parapeta stalno govorimo na javnim raspravama koje se održavaju u našem mjestu, ali bez uspjeha. Prijavljivali smo vise puta policiji počinioce i njihova nedjela, ali ništa se nije preduzelo", ogorčeno konstatuju mještani. Lokalna samouprava, mišljenja su, zatečena bespravnom gradnjom, posebno u obalskom području, iako odgovorna za planiranje i uređenje prostora, još uvijek nema pravog odgovora tom izazovu, a svojim djelovanjem teško može spriječiti novi zamah bespravnog građenja, već ga raznim postupcima (ne)svjesno podupire.
Mustur podsjeća da se slična situacija dogodila krajem ljeta ove godine na udaljenosti od 150 metara od ove lokacije. Takođe je oštećen parapetni zid, ali i uništena ribarska posta. "Tom prilikom je uklonjeno kamenje predviđeno za gradnju takođe bespravno podignutog mula, ali su temelji ostali na svom mjestu. Ko zna, možda će ubrzo a ovoj lokaciji ponovo biti izgrađena ponta", pribojava se Mustur.
Na naše pitanje da li će uklanjanje mula biti upozorenje za sve koji na sličan način pokušavaju da uzurpiraju dio morske obale, Mustur odgovara: "Proces rušenja i građenja je neminovan i sastavni je dio prostornih promjena, ali on mora biti veoma promišljen. Svaka naslijeđena struktura u prostoru kao sto su u ovom slučaju parapetni zidovi, ne samo duž obale našeg zaliva, već i oni prema Njegušima, predstavljaju oblik kulturnog nasljeđa pod zastitom UNESCO-a. Na zaštiti nacionalnog dobra moramo raditi svi, kako mi građani, tako arhitekte i urbanisti koji moraju davati smjernice budućim investitorima, nadzirati i sprječavati proces divlje gradnje. Čini mi se da je više nego ikada graditeljska kulturna baština izložena pritiscima modernizacije i da je zbog toga postala posebno osjetljiva i sklona propadanju. Bez zajednickog djelovanja, ne možemo je zaštititi na pravi način", zaključio je Mustur za naš Radio.