Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

03.07.2019
325

SAVJETOVALIŠTE ZA DIJABETES – PREVENCIJA I KONTROLA BOLESTI

1a1a0dijabetes dom zdrDom zdravlja Kotor tokom cijele godine organizuje brojne aktivnosti kako bi građani bili edukovani o značaju prevencije dijabetesa.

Savjetovalište za dijabetes pri ovoj zdravstvenoj ustanovi počelo je sa radom 2014. godine, a otvoreno je uz smjernice koje su predložene u programu Instituta za javno zdravlje.

"Neke od osnovnih funkcija Savjetovališta su prevencija dijabetesa i njegovih komplikacija te edukacija pacijenata i ljekara, a struktura onih koji ga posjećuju je različita", kaže za Radio Kotor direktor Doma zdravlja dr Igor Kumburović.

U Savjetovalištu se u grupama organizuju predavanja, a dio programa je i individualni rad. "Određuje se šećer iz kapilarne krvi, hemoglobizirani šećer, mjeri se krvni pritisak, a određuje se indeks tjelesne mase. Dolaze i pacijenti koji moraju da prime inzulin, kako bi dobili stručan savjet o načinu davanja i čuvanja inzulina. Posjetioci su i pacijenti koji u Savjetovalište dolaze po preporuci izabranog ljekara, kao i oni koji samoinicijativno žele da saznaju više o dijabetesu. Trudimo se da pomognemo savjetima, ali i da one kojima je to potrebno uputimo na druge adrese poput Kliničkog centra ili korišćenja hiperbarične komore" – kaže doktor Kumburović i ističe da je pored redovne terapije i pravilne ishrane, za dijabetičare ali i sve ostale veoma važna fizička aktivnost.
"Na to uvijek apelujemo, jer je unešeni šećer kretanjem jedino moguće potrošiti" – kaže dr Kumburović.

Rano ortkrivanje bolesti ključ je za prevenciju komplikacija izazvanih dijabetesom. Ljekari kažu da se dijabetes ne može izliječiti ali da se može "držati pod kontrolom". Ističu i da su preko osamdeset odsto dijabetičara gojazne osobe.
Tip ishrane i način pripreme namirnica veoma su važni za svakog pojedinca bez obzira da li je zdrav ili ima određene tegobe. Preporuka za dijabetičare ali i za sve ostale je mediteranski način ishrane, korišćenje maslinovog ulja, što jednostavniji način pripreme, bez dodatih masnoća, nemiješanje namirnica iste kalorijske grupe, puno povrća, neunošenje koncentrovane hrane. "Poenta je zapravo da se svi hranimo zdravo, unosimo zdrave namirnice i da se uobročimo" – apeluju ljekari.
Simptomi dijabetesa su pojačani žeđ i mokrenje te gubitak težine i pored uobičajenog ili prekomjernog unosa hrane.
Podsjetimo, Dom zdravlja Kotor pregledima i edukacijom zainteresovanih svake godine u novembru obilježava Svjetski dan borbe protiv dijabetesa.

Podijeli na: