Arhiva
U KOTORU SAMO JEDNA HRANITELJSKA PORODICA
Centar za socijalni rad Kotor u okviru Dana otvorenih vrata na temu hraniteljstva – organizovao je promociju ispred glavnih gradskih vrata.
Vanesa Manojlović, diplomirana pedagoškinja, zaposlena u centru za socijalni rad Kotor, kaže da je hraniteljstvo privremeni oblik zaštite dijeteta.
"Hraniteljstvo je privremeni oblik zaštite djeteta koje nema adekvatno roditeljsko staranje. Hraniteljska porodica njeguje dijete, brine o njegovom zdravlju, vaspitanju i obrazovanju, pružajući mu prijeko potrebnu toplinu porodičnog doma" – definisala je Manojlović
Ona dodaje da se djete zadržava u hraniteljskoj porodici dok se situacija u biološkoj porodici ne poboljša, pronađe adekvatna porodica za usvajanje ili dok se dijete ne osamostali.
Na pitanje ko može biti hranitelj, Manojlović odgovara.
"Hranitelj može biti osoba koja ima želju i mogućnost da djetetu obezbjedi uslove za život neophodne za njihov pravilan rast i razvoj."
Centar za socijalni rad vrši procjenu i odabir hranitelja u skladu sa važećim zakonskim propisima.
"Tom prilikom se procjenjuju kapaciteti porodice za brigu o djetetu – motivacija i senzibilitet potencijalnih hranitelja, skladnost odnosa u porodici i minimum neophodnih socijalno – ekonomskih uslova za prijem djeteta u porodicu" – pojasnila je Manojlović.
Ona ističe da Hranitelj dobija novčanu nadoknadu, jer je po evropskoj praksi a i procjeni Centra za socijalni rad Kotor, bolje da dijete provodi vrijeme kod hranitelja, nego u nekoj instituciji.
Na pitanje – "Zašto postati hranitelj?", Manojlović odgovara:
"Zahvaljujući hraniteljima, dijete kojem je uskraćena porodična briga moći će da živi u toplom i sigurnom porodičnom okruženju i raste zdravije i srećnije" – kazala je Manojlović.
U Kotoru za sada, ima samo jedna hraniteljska porodica, dok je druga u procesu procjene.
Za više informacija o tome kako postati hranitelj, posjetite Centar za socijalni rad Kotor.