Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

20.06.2019
536

ŠVERC DROGE, INERTNOST DRŽAVE I TRGOVINSKI RATOVI, POGUBNI ZA NAŠE POMORSTVO

1A1A1AkapetanBoroLucicČeste zaplijene droge u čijem transportu učestvuju crnogorski pomorci, inertnost države po pitanju strategije razvoja pomorstva, svjetski trgovinski ratovi čiji je rezultat pad vozarina i potražnje za robom, opravdano nameću pitanje o sudbini crnogorskog pomorstva, ocijenio je za Radio Kotor predstavnik engleskog “Nautical Instituta” za Crnu Goru, magistar pomorstva Boro Lučić.

“Situacija od juče kada su uhvaćeni  u velikom švercu droge, jedna je od toliko tih zaplijena po raznim lukama, brodovima, gdje su umiješani naši pomorci”, kaže Lučić.

Pomorac iz Budve, kako prenose mediji, uhapšen je u jednoj od najvećih zaplijena kokaina u istoriji SAD, u kojoj su u luci Filadelfije američke vlasti na teretnom brodu „MSC Gajan“ otkrile 16,5 tona (15 metričkih tona) ove droge.

Sa druge strane je, kako navodi Lučić, totoalno nejasana slika odnosa crnogorske administracije, odnosno Ministarstva pomorstva i saobraćaja, u odnosu na svjetsko pomorstvo.

“Kada pričamo o administraciji, ispunjavanju zakona, normi i ostalog, smatram da je vrijeme da se nadležno ministarstvo malo trgne. Nažalost, i na istim smo pozicijama i sa istim problemima dugo , jer nismo uspjeli da pokrenemo priču ni u vezi strategije razvoja pomorstva i ostalih bitnih stavki. Ne zna se kada će se organizovati ekspetska inspekcija IMO, a vezano za STCW konvenciju. Koliko sam upoznat nešto nismo aktivni ni da učestvujemo u izradi amandmana. Ta konvencija će biti uskoro promijenjena, dorađena u skladu sa promjenama koje se dešavaju u pomorstvu”, kaže Lučić. 

Podsjeća i na IMSAS inspekciju o kojoj se dugo priča, ali nema podataka ni detalja koliko se državna administracija pripremila za nju.

“Osim nekih šturih informacija koje možemo da dobijemo, drugo nema ništa. Čak su i neka strukovna udruženja, koja su na većoj komunikaciji sa ministarstvima, kazala da je ona trenutno skoro na nuli. Tako da zaista mislim da naše pomorstvo , zahvaljujući onima koji su najpozvaniji, još uvijek ne mrda sa mrtve tačke”, dodaje Lučić.

Takođe na ruku ne ide ni situacija u pomorstvu na globalnom nivou.

“Ne popravlja se ekonomska situacija na pomorskom tržištu. Trgovinski ratovi između SAD i Kine utiču dosta na to da čim se smanjuje potražanja za robom, padaju vozarine i manje je brodova potrebnih za trgovinu, tako da zaista situacija nije sjajna”, kazao je Lučić.

On je predložio održavanje okruglog stola svih koji su uključeni u pomorstvo na bilo koji način, a pogotovo u cilju implementacije konvencija važnih za zapošljavanje naših pomoraca.

“Nažalost od 90-tih do danas mi smo izgubili manje-više sve što smo imali u pomorstvu. Od svojih luka, brodogradilišta, kompanija… Sve ovo što se na neki način pokušava oživiti je sitnica i zanemarljivo u odnosu na nešto što smo nekada imali. Pomorci su jedini resurs koji nam je ostao koji moramo sačuvati. Oni su u teškoj poziciji jer naša država ne radi previše da ih podrži u nastojanjima da dobiju posao. Toliko je konvencija koje smo trebali da potpišemo, da implemetitramo, ne samo za obuku, već i za sertifikaciju konvencije Međunarodne organizacije rada (ILO) što bi pomoglo da putujemo po zemljama Južne Amerike i dosta zemalja Afrike, bez viza, čime bi se olakšao i ukrcaj”, kazao je Lučić.

On je zaključio da aktuelna situacija više nije alarmantna, jer je to bila prije godinu – dvije, odnosno da je sada još gora.

“Okrugli sto bi bio od pomoći državnoj administraciji u obavezama prema Međunarodnoj pomorskoj organizaciji (IMO), jer sve što sada radimo nedovoljno je da da bi ih dočekali spremni”, zaključio je Lučić.

Podijeli na: