Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

18.06.2019
306

PREDSTAVNICI UBNOR-a i ANTIFAŠISTA KOTOR PRISUSTVOVALI PROSLAVI 76.GODIŠNJICE BITKE NA SUTJESCI

1a1a0borci1706Predstavnici UBNORA i Antifašista Kotor zajedno sa predstavnicima UBNORA i Antifašista Tivta i Herceg Novog prisustvovali su juče proslavi 76. godišnjice Bitke na Sutjesci. Više hiljada antifašista iz Crne Gore i iz svih krajeva bivše Jugoslavije, ove godine, posebno iz Hrvatske, koja je zajedno sa UBNORom Bosne i Hercegovine organizator ovogodišnjeg programa, obnovilo je svoja nadahnuća na ovom mjestu, vrhuncu ljudskih napora, bezprimjerenog herojstva partizanskih boraca do pobjede. Od 15. maja do 15. juna 1943.godine u dolini Sutjeske, okruženom visovima Zelengore, Volujaka, Ozrena, Vučeva, trajala je epska bitka gdje je poginulo 7543 partizanskih boraca. Dragoš sedlo, Donje Bare, Milinklade, Ljubin grob...bila su mjesta pogibije, ali i neviđenog herojstva, kako reče pjesnik: "Tu niko nije umro ko je umro."{gallery}1a1a0borci1706{/gallery}


Bitka na Sutjesci, od 15. maja do 16. juna 1943. bila je zajednički napad Sila osovine, koji je za cilj imao uništenje jugoslavenskih partizanskih jedinica u blizini Sutjeske u jugoistočnoj Bosni. Iako u skoro uzastopnim bitkama na Neretvi i na Sutjesci, snage NOVJ su pretrpjele izrazito teške gubitke, one su ipak opstale, i kasnije tokom Drugog svjetskog rata obilježenog kapitulacijom Italije i postepenim potiskivanjem njemačkih snaga na svim frontovima, one su dovele do pobjede i uspjele obnoviti Jugoslaviju.
Njemci su nazvali taj plan operacija Schwarz ("Crno"). Ova ofanziva je uslijedila nakon operacije Fall Weiss (Bitka na Neretvi) u kojoj je NOVJ imala vrlo teške gubitke (oko 12 hiljada poginulih u borbi, 600 strijeljanih i oko 2 hiljade zarobljenih boraca, od približno oko 20 hiljada partizana koji su učestvlovali u bici), ali koja ipak nije do kraja slomila partizane, a nije zarobljen ni njihov vođa Josip Broz Tito, Nijemcima poznat kao "Walter" (što mu je bilo tajno ime prije rata u komunikaciji sa SSSR-om).
Sile Osovine su okupile oko 127.000 kopnenih vojnika i oklopnih vozila, uključujući njemačke, italijanske, hrvatske i bugarske jedinice, te preko 300 aviona, pod njemačkim komandom, protiv oko 18.000 vojnika partizana sastavljenih od 16 brigada Jugoslavenske Narodno oslobodilačke vojske, uz koje se nalazilo osoblje i ranjenici Centralne bolnice NOVJ, njih skoro 4 hiljade. Nijemci su započeli sa ofenzivom 15. maja 1943, a 9. juna su skoro uspjeli u naumu da likvidiraju Tita, kad je bomba pala pored pećine u kojoj je bio skrivan i ranila ga u ruku. Titov pas, njemački ovčar Tigar se, prema navodima, žrtvovao da spasi Titu život.
Suočena sa skoro isključivo njemačkim snagama u završnom okruženju NOV-a, se konačno uspjela probiti, a velikom zaslugom i legendarnog Narodnog heroja Save Kovačevića, komandanta III divizije koji je u najkritičnijem momentu zapovijedio još jedan juriš . Prvi krenuo , prvi bio rafalom pokošen, ali juriš je uspio, obruč je probijen preko Sutjeske kroz linije 118. njemačke, 104. lovačke i 369. legionarske pješačke divizije na sjeverozapadnom pravcu, prema istočnoj Bosni.
Tri brigade i središnja bolnica sa preko 2000 ranjenika su ostale okružene, i po Hitlerovoj naredbi, njemački vrhovni zapovjednik general Alexander Löhr je naredio i izvršio njihovu likvidaciju.
Poginulo je ukupno 7543 partizana, više od trećine vojnika koji su ušli u borbe. Nakon izrazito teških gubitaka, izmorene snage NOV-a su se pregrupisale i našle utočište na području istočne Bosne, te su tokom narednih 20 dana na kraće vrijeme potisnule ustaške i domobranske posade iz Vlasenice, Srebrenice, Olova, Kladnja i Zvornika. Potom su pod napadima njemačkih i snaga NDH nastavile dalje u planine na sjeveru Bosne.
Bitka na Sutjesci je postala važan dio kulture u poslijeratnoj Jugoslaviji, te se prikazivala kao pobjeda i važna etapa na putu prema konačnoj pobjedi u ratu.
Mi, crnogorski antifašisti ponosni smo i nadahnuti junaštvom i žrtvovanjem boraca IV i V crnogorske proleterske brigade, herojstvom i pogibijom komandanta III divizije Save Kovačevića i preko 1000 boraca sa naših prostora i želimo da mladim generacijama prenesemo poruku o našoj antifašističkoj borbi, da istrajemo na našem antifašističkom opredeljenju, da se takvo zlo nikada ne ponovi.

Podijeli na: