Arhiva
PROMOCIJA KNJIGE MAJE MRĐENOVIĆ
Promocija knjige "Pola porcije u pola cijene", autorke Maje Mrđenović, održana je sinoć u multimedijalnoj sali Kulturnog centra "Nikola Đurković" Kotor.
O knjizi, čiji su izdavači Kulturni centar "Nikola Đurović" Kotor / Gradska biblioteka i čitaonica Kotor i Kotorski festival pozorišta za djecu, sa autorkom su razgovarali pozorišna kritičarka Nataša Nelević, reditelj Petar Pejaković i sekretarka za kulturu u Opštini Kotor Jelena Vukasović.
Ispred izdvača najprije se obratio reditelj Petar Pejaković koji je istako da je knjiga ,,Pola porcije u pola cijene" zapravo čedtvrta knjiga koju je izdao Kotorski festival pozorišta za djecu.
,,Krenuli smo sa ,,Vodičem za djecu kroz Kotor" čime je pokrenuta edicija ,,Ćuk". Slijedi ,,Trema" glumca i dječijeg pisca Dejana Đonovića. Ova knjiga kao četvrta u nizu je potpuno drugačija. Pored njene pjesničke strane, jedne vrste slikovnice i knjige koja je pozorišni tekst, ovdje imamo jedan veoma važan i značajan teorijski rad. Nadam se da će knjiga biti podsticaj da uradimo mnogo više kada je u pitanju pozorišno stvaralaštvo za djecu i mlade, ali i uopšte bilo koje stvaralaštvo za najmlađe u Crnoj Gori", poručio je Pejaković.
Pozorišna kritičarka Nataša Nelević naglasila je da knjiga nudi kompletan instrumentarij.
{gallery}1a1a0majam1406{/gallery}
,,Počev od analize šta je kultura za djecu, pozorište za djecu, od istorijskog razvoja tih pojmova. Analizira nešto što su politike za djecu u Crnoj Gori koja sprovode Ministarstvo prosvjete i nauke, Ministarstvo kulture i Uprava za sport i mlade, preko analize stanja pozorišta za djecu, istorije razvoja pozorišta za djecu u Crnoj Gori i što je jako važno, preporuka za razvoj kulturnih pozorišnih politika za djecu i mlade. U ovoj knjizi imamo sve argumente i sva znanja koja su nam potrebna za nešto što bi mogla da bude promjena pozorišnih praksi", rekla je Nelević.
Autorka knjige "Pola porcije u pola cijene" Maja Mrđenović govorila je o razlozima koji su prevagnuli da upravo ovu temu uzme za svoj magistarski rad, koji par godina nije htjela da objavi kao knjigu.
,, Shvativši da bi našoj sredini moglo biti od koristi jer je malo teatroloških studija, odlučila sam da ga objavim. Iako su analize iz ove knjige rađene do 2015.godine, ista situacija je i danas. Tema je situirana oko jednog velikog paradoksa. To je sa jedne strane da je pozorište za djecu i mlade bitan, ne samo umjetnički već i društveni, projekat kojim je moguće uticati na sistem vrijednosti koji se tek formira, moguće je podsticati kreativnost djece i mladih, podsticati ih da budu bolji ljudi. Sa druge strane imamo činjenicu da je to pozorište u Crnoj Gori nedovoljno razvijeno na sve načine. Teza koju knjiga postavlja i poslije je dokazuje može se uočiti metodom prostog posmatranja. Nije neophodno ući u te analize da bi vidjeli da je to tako ali je neophodno ih uraditi da bi imali neke argumente", objasnila je Mrđenović.
Sekretarka Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti u Opštini Kotor Jelena Vukasović je kazala da knjiga govori o temi koja je često izbjegavana i na lokalnom i na državnom nivou.
,,Kotorski festival je otvorio brojne teme, od finansiranja programa koji su namjenjeni djeci, pozorištu za djecu, potrebi osnivanja regionalnog pozorišta za djecu, pa se govorilo o tome da je potrebno napraviti i lutkarsku scenu. Sve te inicijative su kretale sa Kotorskog festivala i sa otvorenih stolova gdje su ljudi iz struke govorili o iskustvima iz regiona. Moj utisak, kako to funkcioniše na lokalnom nivou, je da nova strategija nije urađena i neće biti urađena ove godine. Koliko sam uspjela da saznam kao sekretarka za prethodnu strategiju nemamo akcione planove, što dalje govori da nije ni postojala namjera da se realizuje ono što je napisano.Takođe nisam uvidjela da postoje kadrovski potencijali, ne samo za napisati, već i pratiti realizaciju i koji će se baviti evaulaciom", kazala je Vukasović