Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

12.06.2019
1033

TRIBINA ZA NVO I POLITIČKE PARTIJE O ZAŠTITI ŽIVOTNE SREDINE

1a1a0tribina110619Tribina za NVO i političke partije, na temu Prednacrt Lokalnog plana zaštite životne sredine za Opštinu Kotor 2019-2023. godina održana je juče u palati Bizanti.

Bojana Petković sekretarka Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine u čijoj nadležnosti je usvajanje ovog plana je kazala da je Zakonom o životnoj sredini predviđeno da svaka jedinica lokalne uprave usvoji svoj plan zaštite životne sredine.

,,Ovo okupljanje je samo drugi krug sastanaka sa građanima i informisanja o tome kako oni vide probleme u životnoj sredini, nakon što smo prošle godine sproveli prvu fazu anketiranja.Ovo je prilika da vidimo da li smo sve aspekte zaštite životne sredine u vezi postojećeg stanja dobro opisali i obrazložili i da li su mjere predviđene da se sprovedu u planskom periodu od četiri godine one koje će zaista doprinijeti unaprijeđenju životne sredine", istakla je Petković.

Sekretar Sekretarijata za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj Vladimir Bujišić naglasio je da ovaj prednacrt plana očekuju izmjene na osnovu sugestija na tribinama održanim do sada.

"Izrada ovog lokalnog plana zakonska je obaveza, a i da nije tako civilizacijski cilj bi bio da opština Kotor ima jedan takav plan. Svaka sugestija je dobrodošla jer trenutno nemamo hitniji cilj nego da zaštitimo svoju životnu sredinu jer to je nešto što treba da ostane i nakon nas", rekao je Bujišić.

Ispred Eko centra ,,Delfin" prisutne je pozdravila Ljilja Radunović menadžer na projektu za životnu sredinu - Učestvuj i odlučuj", koji je odabran iz fonda za nevladine organizacije budžeta Opštine Kotor za 2017.godinu. U okviru ovog pojekta planirana je izrada Nacrta lokalnog plana zaštite životne sredine za opštinu Kotor 2019 - 2023.godina.{gallery}1a1a0tribina1106{/gallery}


"Prvi Lokalni ekološki plan za opštinu Kotor uradili smo 2005. godine što je tada bila preporuka države Crne Gore, tada su korišćena sredstva Evropske unije i trajao je do 2010 godine. Od 2010. do 2017. godine više puta smo pokušali saradnju sa Opštinom Kotor kako bi se uradila revizija tog plana ali do 2017.godine nije bilo podrške. Na predmetnom dokumentu radili smo godinu i po dana i ispoštovane su sve preporuke zakona. Uradili smo analizu stanja životne sredine i ubacili neke specifičnosti naše lokalne zajednice i dodali još neke probleme koji su se iskristalisali nakon tribina održanih tokom prošle godine. Iz preporuka građana smo odabrali akcije koje je moguće u toku narednih četiri godine finansirati iz budžeta Opštine Kotor", pojasnila je Radunović
Odbornica u Skupštini opštine Kotor ispred Građanskog pokreta Ura Adela Barba iznijela je pitanje da li je tačno da kako se navodi u dokumentu investicionog plana Luke Kotor, da postoji mjerna stanica zagađenosti vazduha na krovu tržnog centra ,,Kamelija".
Na to pitanje dobila je odgovor da ta mjerna stanica više ne radi ali da će Agencija za zaštitu životne sredine mjernu stanicu u skorije vrijeme postaviti u naselju Sveti Stasije
Odbornica HGI u Skupštini opštine Kotor Ljiljana Velić iznijela je svoje sugestije.
,,Predlažem da uvrstite pokazatelj učinka po godinama kao i da kao poseban dokument postoji komunikacijska strategija za razvoj javne svijesti na lokalnom nivou. Voljela bih da postoji neka zelena stranica gdje bi imali priliku da pročitamo primjere dobre prakse, da se tu prikažu pozitivna iskustva. Da se krene od razvrstavanja odpada počev od škola kako bi se djeca u startu navikavala na pozitivno ophođenje prema životnoj sredini", sugerisala je Velić.
Ispred Aerodroma Tivat Jovana Mačić kazala je da istraživanja koja je ova kompanija sprovela pokazuju da u posljednjih 5 godina utvrđen konstantan porast pojave broja kolizija ptica sa vazduhoplovom , naročito galebova.
,,Zemljišta u okolini aerodrome su prepoznata kao izvor hrane za ptice jer sadrže odpad organskog porijekla. Tu je više nelegalnih deponija, deponija Lovanja i pretovarna dvorišta komunalnih preduzeća za Opštine Kotor i Tivat."
Organizatori tribine uvrstili su ovu konstantaciju i zaključili da je jedina mogućnost smanjenja broja prica ako se pretovarni prostor zagradi tako da se onemogući pristup pticama.
Jelena Radunović inžinjer za zaštitu životne sredine u Komunalnom preduzeću Kotor navela je pozitivan primjer Komunalnog preduzeća Podgorica čije se pretovarno dvorište nalazi u zatvorenom hangaru.
Tribina se održava sa ciljem da zainteresovani građani daju komentare, primjedbe, predloge i sugestije za dopunu i unaprjeđenje sadržaja Nacrta Lokalnog Plana Zaštite Životne sredine za Opštinu Kotor koji će biti realizovan u periodu 2019- 2023.
Nakon obrade dostavljenih sugestija, radni tim će finalnu verziju Nacrta Plana predati Opštini na dalju proceduru usvajanja.

Podijeli na: