Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

05.06.2019
340

DR SRŠEN: ZDRAVSTVO JE OGLEDALO DRŽAVE

1a1a1a1anelasrsen19Zdravstvo je ogledalo stanja u kojem se nalazi država, ocijenila je dr Nela Sršen, specijalista hirurg iz tima za transplataciju jetre bolnice u Padovi.
 
“Svaka država, ako je socijalno osviješćena i ako misli na svoje stanovnike, investiraće jako puno u zdravstvo. Možda će manje investirati u neke stvari koje u tom trenutku nisu potrebne. S jedne strane je zdravstveni sistem koji naravno mora biti savršeniji, bolji, i da pruži pacijentu sve ono što je njemu potrebno. Sa druge strane su ljekari. Ljekari koji dolaze u Padovu na specijalizaciju, ili su to ljekari kolege koje sam upoznala u ovim krajevima, pa čak i u Crnoj Gori. Izuzetni su. Imaju ono nešto više što drugi ljekari u najvećim, najsavremenijim zdravstvenim ustanovama nemaju. Imaju srce, sposobnost i sa malo mogućnosti mogu napraviti jako puno. Ali, kada ti isti ljekari rade ovdje u jednom socijalnom kontekstu, zdravstvenom sistemu, gdje godinama ne mogu naći načina da sebe afirmišu, jer nemaju tehničkih mogućnosti, onda i oni sami izgube tu volju i tu želju. Dakle, sa jedne strane imamo odlične, profesionalne ljekare koji mogu, koji žele, a sa druge strane imamo sistem koji, iz ne znam kojih razloga, ne želim sada ulaziti u politiku, malo izdvaja za zdravstvo”, kaže dr Sršen za Radio Kotor. 
 
Dodaje da svaka zemlja ima problema sa zdravstvom, ali i da to ne opravdava vlade da ne izdvajaju dovoljno sredstava za liječenje ljudi. 
 “Nije lako izdvojiti ogroman novac u zdravstvo, ali to je investicija u ljude. Puno vlada odvaja za odbranu i puno drugih stvari koje možda u ovom trenutku i nisu toliko bitne. Ne kažem da u ovim  državama, koje su prošle kroz teške ratne periode za razliku od drugih savremenih evropskih zemalja, moraju imati najsavrmeniju tehniku. Ali, bazno se trebaju ponuditi pacijentu, i to je taj osjećaj blagostanja i sigurnosti koju živi u svojoj državi. On plaća to zdravstvo, od njegove plate se uzimaju postoci. Da bi na kraju, nažalost kada se dogodi bolest, mu se kazalo “ne može se napraviti ništa”. Taj isti pacijent onda treba tražiti ekonomska sredstva da bi išao negdje vani u Evropi i tražiti liječenje. To stvara osjećaj frustracije i ljutnje”, kaže dr Sršen. 
 
Navodi i kako je zdravstvo na sjeveru i jugu Italije veoma različito u kvalitetu. 
 
“To su dva svijeta. To uopšte nema veze sa jednom republikom. A jeste jedna republika i svi pacijenti sa juga dolaze na sjever. Zašto? Zato što je sve stvar dobre volje”, poručila je dr Sršen. (Foto - internet)
 
Podijeli na: