Arhiva
KONFERENCIJA UPRAVLJANJE KULTURNIM PEJZAŽIMA NA LISTI SVJETSKE BAŠTINE
UPRAVLJANJE KULTURNIM PEJZAŽIMA NA LISTI SVJETSKE BAŠTINE – naziv je konferencije koja je jutros otvorena u organizaciji Društva prijatelja bokeške baštine u crkvi Svetog Pavla.
Konferencija se organizuje u okviru projekta NAŠA BAŠTINA-SVJETSKA BAŠTINA koji sprovodi Društvo prijatelja bokeške baštine, a koji je finansijski podržan od strane Opštine Kotor.
Prisutne je ispred organizatora najprije pozdravila Marija Nikolić.
,,U okviru projekta NAŠA BAŠTINA-SVJETSKA BAŠTINA tokom prošle godine organizovane su dvije javne tribine na kojima se govorilo o vrijednostima Prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora zbog kojih je na listi Svjetske baštine i o snažnoj vezi i uticaju planiranja prostora i zaštite zaštićenih kulturnih pejzaža. Lokaliteti koji se nalaze na UNESCO-voj Listi Svjetske baštine uz neophodnu zaštitu potrebno je da imaju i sisteme upravljanja koji mogu dugoročno da obezbijede očuvanje njihove izuzetne univerzalne vrijednosti.", kazala je Nikolić.
Područje Kotora, pojasnila je Nikolić, nije zvanično na Listi svjetske baštine upisano kao kulturni pejzaž međutim ima sve odlike da bude tako kvalifikovano.
,,Imajući u vidu izazove upravljanja Prirodnim i kulturno-istorijskoim područjem Kotora sa kojima se susrećemo i posebno činjenicu da je upravo započeo rad na reviziji Menadžment plana za ovo područje, tema konferencije je vrlo aktuelna. Vrijednosti postoje samo ih moramo prepoznati, prostorno i urbanističko planiranje je moćan mehanizam u njihovom očvanju ili uništenju, zavisno od postupka.Kompetetno upravljaje takvim područjima može usmjeriti planiranje u pravom pravcu kao i držati pod kontrolom mnoge potencijalne negativnosti. Stoga pravo i kvalitetno upravljanje u zaštićenim područjima je glavni stub njegove zaštite", naglasila je Nikolić.{gallery}1a1a1akonf3105{/gallery}
Na konferenciji su o iskustvima upravljanja zaštićenim područjima koja se nalaze na UNESCO-voj Listi Svjetske baštine govorili gosti - stručnjaci iz Venecije i Amalfijske obale iz Italije kao i Doline Rajne iz Njemačke, Katia Basili, profesor Ferrucio Ferrigini i Dirk Gotzman. Nakon što su predstavljeni primjeri iz inostranstva predstavnik Ministarstva kulture, Aleksandar Dajković govorio je o procesu izrade i sprovođenja Menadžmenta plana Prordnog i kulturnog –istorijskog područja Kotora. Jasminka Grgurević i Aleksandra Kapetanović iz Drušva prijatelja bokeške baštine govorile su o izazovima upravljanja Prirodnim i kulturno-istorijskim područjem Kotora.
Konferencija je dio Balkanskog foruma o pejzažu, koji se organizuje u saradnji sa CIVILSCAPE - međunarodnom mrežom organizacija civilnog društva koje posvećuju svoj rad zaštiti, upravljanju i planiranju predjela, u skladu s Evropskom konvencijom o predjelu.