Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

29.05.2019
380

ODRŽAN OKRUGLI STO O RAZVOJU MASLINARSTVA

1a1a1aamaslinari stolivOkrugli sto pod nazivom ''Zakonodavni okvir za razvoj maslinarstva na nacionalnom i lokalnom nivou'', održan je juče u Domu kulture "Niko Bilafer" u Stolivu.

Ovo je prva u nizu aktivnosti projekta "Platforma za obnovu i razvoj maslinarstva kao osnove ruralnog razvoja na Vrmcu", koji sprovodi Kulturno-zavičajno udruženje Napredak Gornja Lastva u partnerstvu sa Udruženjem maslinara Boka i nevladinim udruženjem "Kamelija" Stoliv. Saradnik na projektu je i Opština Tivat.

Pozdravnu riječ su uputili predsjednik Upravnog odbora NVU "Kamelija" Stoliv Romeo Mihović i Marija Nikolić, predsjednica Kulturno-zavičajnog udruženja "Napredak" iz Gornje Lastve, rekavši da je clj projekta da doprinese uspostavljanju platforme za obnovu maslinarstva kao osnove ruralnog razvoja, kroz povezivanje i jačanje kapaciteta OCD i drugih aktera na pilot području Vrmca. Ukupna vrijednost projekta je 16.083,06 eura.

Savjetnica za maslinarstvo u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja mr Dubravka Radulović predstavila je zakonodavni okvir na nacionalnom nivou, kazavši da je Zakon o maslinarstvu Crne Gore usvojen 2014. godine. Upravo tu granu poljoprivrede u Vladi Crne Gore smatraju velikom šansom za državu, a maslinarima nude pomoć. "Proizvođačima je dat tzv. prelazni period kako bi usvojili preporuke koje proizilaze iz pomenutog zakona, a i kako bi se upoznali sa svojim obavezama i kaznama koje su visoke, ukoliko ne ispune očekivano.{gallery}1a1a1aamaslinaristoliv{/gallery}

Nažalost, moramo konstatovati da su maslinjaci na ovom području prilično zapušteni, za razliku od recimo, Bara i Ulcinja gdje su maslinari iskoristili mjere podrške kroz ovogodišnji agrobudžet u punom kapacitetu, revitalizovali svoje maslinjake, sanirali puteve i podzide", kazala je Radulović. Ona je ovom prilikom podsjetila na važnost ispunjavanja standarda EU u procesu proizvodnje maslinovog ulja, kao i na značaj udruživanja u cilju postizanja bolje konkurentnosti i nastupa na tržištima.
Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja objavilo je sredinom februara ove godine Javni poziv za dodjelu podrške razvoju maslinarstva, kroz Agrobudžet za 2019. godinu. (Bespovratnu podršku u iznosu do 50 odsto investicije korisnici mogu iskoristiti za podizanje novih, nabavku opreme za čuvanje i skladištenje maslinovog ulja, upravljanje biljnim otpadom, kao i za izradnju podzida u cilju čuvanja zemljišta od erozije. Za kultivisanje neobradivog zemljišta za sadnju maslina bespovratna podrška iznosi do 60%, dok je za revitalizaciju maslinjaka podrška 7 eura po revitalizovanoj maslini. Osim podrške koju mogu ostvariti kroz ovaj javni poziv, maslinarima je na raspolaganju i direktna podrška po hektaru, odnosno subvencije za biljnu proizvodnju, gdje je iznos podrške 180 eura po hektaru, a za mlade do 40 godina i dodatnih 10 eura po hektaru. Takođe, na raspolaganju su im i mjere podrške koje se odnose na nabavku mehanizacije, kopanje bunara, zatim organsku proizvodnju, očuvanje genetičkih resursa i druge. Stoga, maslinari, kao i poljoprivredni proizvođači iz drugih sektora, imaju niz mogućnosti i priliku da iskoriste značajnu finansijsku podršku i da unaprijede proizvodnju i konkuretnost.
Lokalne propise predstavili su Petar Vujović iz Sekretarijata za turizam i ekonomski razvoj Opštine Tivat, kao i Vladimir Bujišić, sekretar Sekretarijata za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj Opštine Kotor.
Vujović je naveo činjenicu da je najveći uspon maslinarstva kod nas bio do 19. vijeka. Tada je na području Boke i Paštrovića bilo čak million stabala maslina. Danas govorimo o cifri od 490 000 maslina u Crnoj Gori, uz tendenciju rasta. Godišnje se u našoj zemlji zasadi pet do deset hiljada novih stabala. Na području opštine Tivat ima deset i po hiljada stabala maslina, a na Vrmcu šest i po. Situacija, kaže, nije na zadovoljavajućem nivou. "Parcele su usitnjene, maslinjaci su stari, loši su i pritupni putevi, neriješeni imovinsko-pravni odnosi na parcelama. Šansu i komparativnu prednost naša opština mora tražiti u sinergiji poljoprivrede i turizma, a tu je maslinarstvo nezaobilazan faktor. Ne bježimo od odgovornosti, ali imputi moraju doći i od poljoprivrednika. Konkretni prijedlozi i sugestije su nam jako važni, kako bismo postojeću, ali i plansku dokumentaciju, te Odluku o podsticajima u poljoprivredi značajnije unaprijedili", saopštio je Vujović.
Ona podsjeća da je jedini sertifikovani organski proizvođač maslinovog ulja na području Crne Gore dr Ilija Moric sa Luštice. "Naša opština daje podsticaj za dobijanje tog sertifikata, jer nam je namjera da što više vas edukujemo i pomognemo u procesu prelaska na organski vid proizvodnje", poručio je Vujović.
Sekretar Sekretarijata za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj Opštine Kotor Vladimir Bujišić je rekao da je Odluka o podsticajima za razvoj poljoprivrede donesena na sjednici SO Kotor 7. decembra 2017. godine, a njome su definisane vrste podsticaja koje opština daje za podsticaj poljoprivrede. "Prošle godine smo daleko premašili smo iznos raspoređenih sredstava koja su podijeljenja poljoprivrednicima od 83 000 koja su određena za poljoprivredu, prošle godine je raspoređeno 77 837 eura. Za nabavku sadnica maslina dodijeljen je iznos od 9 572 eura, a za nabavku opreme 2 181 euro", rekao je Bujišić, stavljajući akcenat na klastersko povezivanje i udruživanje.
Konstatovana je tendencija povratka prirodi i zdravom životu, a samim tim i sve veća potrošnja maslinovog ulja, koja je, kako se danas čulo, porasla u svijetu za 100%.
Projekat "Platforma za obnovu i razvoj maslinarstva kao osnove ruralnog razvoja na Vrmcu" finansira Evropska unija, posredstvom Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori kao dio grant sredstava u okviru projekta ''Ruralni razvoj vođen od strane ruralnih organizacija civilnog društva'' koji sprovodi Fondacija za povezivanje prirodnih vrijednosti i ljudi/Connecting Natural Values& People Foundation (CNVP) u partnerstvu sa Regionalnom razvojnom agencijom za Bjelasicu, Komove i Prokletije iz Berana, Unije farmera Crne Gore iz Pljevalja i u saradnji sa Mrežom za ruralni razvoj Crne Gore.

Podijeli na: