Arhiva
BOKOKOTORSKA SLIKARSKA ŠKOLA U DJELIMA ALEKSANDRA RAFAJLOVIĆA
Izložba "Dvanaesti" autora Aleksandra Rafajlovića otvorena je sinoć u Galeriji solidarnosti u Starom gradu.
"Aleksandar Rafajlović je potomak freskopisaca i ikonopisaca Dimitrijevića-Rafailovića, jedanaestorice slikara iz pet generacija Bokokotorske slikarske škole koji svojom djelatnošću, od prve potpisane ikone iz 1680. godine do druge polovine 19. vijeka, čine najdugovječniju porodičnu slikarsku radionicu u Evropi" – kazala je Marina Dulović, ispred OJU Muzeji Kotor.
Autor na izložbi prezentuje svoj rad na formiranju kompletne dokumentacije sa 650 ikona snimljenih na oko 90 lokacija u Crnoj Gori, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.
"Izložba je u ovom konceptu već bila u Beogradu u Udruženju likovnih umjetnika Srbije i na festivalu "Grad teatar" u Budvi" – kaže Dulović.
Prema njenim riječima, kompletan projekat podržalo je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.
Izložbu je otvorila arhitektica Zorica Čubrović. Ona je govorila o značaju Bokokotorske ikonopisne škole Dimitrijević-Rafailović.{gallery}1a1a1arafajlovic192{/gallery}
"Izložba predstavlja najveobuhvatnije istraživanje dokumentovanja i prezentacije djela Bokokotorske ikonopisne škole. Učestovala sam u Aleksandrovom dugogodišnjem poduhvatu prikupljanja podataka, evidentiranja i obrade djela pet generacija ikonopisaca Bokokotorske slikarske škole. Djelatnost ove škole je u toj mjeri značajna za sredinu u kojoj je nastala i djelovala, da je prepoznata kao jedan od atributa izuzetne univerzalne vrijednosti područja Kotora kao dobra Svjetske baštine UNESCO-a" – ističe Čubrović.
Prema njenim riječima, Aleksandar Rafajlović je konceptualni umjetnik, slikar sa izrazitim i priznatim talentom.
"Njegovom zaslugom prezentovan je slikarski opus cijele ikonopisne škole, koju je stvaralo 11 slikara, pripadnika škole.
Djela ove škole nalaze se u unutrašnjosti i u riznicama značajnih crkava" – navodi Čubrović.
Dokumentacija je prilika da se vide sve ikone, uživa u slikarskom majstorstvu i otklone mnoge nedoumice oko autorstva i vremena njihovog nastanka. Aleksandar Rafajlović je čukununuk Iva Rafailovića, ikonopisca sa čijim radom prestaje djelatnost posljednjih slikara u vizantinskom maniru na ovim prostorima.
Potragu za djelima svojih predaka autor predstavlja u galeriji na velikim fotografijama koje svjedoče o detaljima sa putovanja.
Radovi na izložbi nastali su u nekoliko posljednjih godina, paralelno sa radom na dokumentaciji. Priliku da postane dvanaesti u nizu i uspostavi čvrstu vezu sa porodičnom tradicijom Rafajlović koristi tako što nekoliko radova slika tehnikom svojih predaka, uspostavljajući dijalog sa njima, promišljajući sopstvenu poziciju u odnosu na njihovo djelo. Tako nastaju radovi na kojima se prepoznaje misaoni i emotivni rezime o prisustvu i mogućnostima umjetnika.
Aleksandar Rafajlović je rođen 1957. godine, studirao je slikarstvo u Beogradu i Parizu. Muž, otac troje dece, umjetnik u Beogradu i ulični portretista u Portugalu. Vrhunski doprinositelj nacionalnoj kulturi.
"Ta cijela priča o dvanaestom, o nasljedniku jedanaestorice slikara, počela je ovdje u Kotoru. U slikarskoj školi smjenjivalo se pet generacija 11 slikara. Mene je dopalo da budem njihov dvanaesti" – kaže autor.
Izložba "Dvanaesti", autora Aleksandra Rafajlovića u Galeriji Solidarnosti biće otvorena do 4. juna.