Arhiva
PROMOCIJA MONOGRAFIJE MATICA CRNOGORSKA 1993–2018
Promocija monografije “MATICA CRNOGORSKA 1993–2018” biće održana u Galeriji solidarnosti večeras sa početkom u 19 h.
Govoriće Mileva Pejaković-Vujošević predsjednica Ogranka Matice crnogorske Kotor, Dragan Radulović predsjednik Matice crnogorske Marko Špadijer glavni urednik časopisa „Matica“.
Medijatorka večeri je Jasna Jeknić-Stijović.
U muzičkom dijelu nastupiće profesorica flaute Andrea Živković.
IZ PROGLASA S OSNIVAČKE SKUPŠTINE MATICE CRNOGORSKE: “Objavljujemo da smo osnovali Maticu crnogorsku, kao kulturnu i naučnu ustanovu Crnogoraca i pripadnika drugih naroda koji Crnu Goru drže za svoju domovinu. U vrijeme kada je naš narod protjeran iz svijeta, kada je zlo među nama, odlučili smo se da osnujemo jedno pribježište svima onima koji Crnoj Gori žele napredak ili u njoj traže svoje izvore i nadu da sačuvaju samopoštovanje.
Matica crnogorska izraz je potrebe da se stvori jedna kulturna zadruga, moderna i prilagodljiva, koja će čuvati i njegovati duhovnu baštinu i sarađivati sa svim institucijama koje u tom duhu budu radile. Ona će nastojati da okupi što više umnih i vrijednih ljudi i da ozbiljnošću svojih stavova i programa postane uzoran kulturni pokret. Želimo da Matica crnogorska pomogne savremenim naraštajima da upoznaju Crnu Goru, zagledaju se u dubinu njenog postojanja i u njoj nađu pouzdan oslonac za budućnost. Na području Crne Gore se prožimaju bogati slojevi mnoštva kultura. Taj multikulturni splet, raznovrsnost i bogatstvo, predstavljaju bazu za razvoj moderne kulture crnogorskog naroda. Matica će njegovati supstrate svih kultura u crnogorskom nasljeđu i osobito sve novo što iz tog nasljeđa nastaje. Matica će nastojati da crnogorske vrijednosti u kulturi, umjetnosti i nauci postanu poznate i da se njihovi dometi mjere evropskim kriterijumima. Ovakve ustanove nastaju u tišini, a njihovo trajanje taloži plemenite slojeve kulture i prosvjete, čime stiče ljubav u svome narodu i poštovanje drugih. Kako je danas dio svakog poduhvata obavještavanje javnosti, odlučili smo se na ovaj Proglas, s nadom na odjek među svima koji o dobru svoje zemlje misle”.
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Društvo
NA VEZU VIKING SATURN (28. 04. 2026.)
Društvo
IMO POSVEĆENA ZAŠTITI 20.000 POMORACA U REGIONU BLISKOG ISTOKA
Društvo
XXI GODIŠNJA SKUPŠTINA UNIJE ZAJEDNICA ITALIJANA CRNE GORE DANAS
Ekonomija
JAVNI POZIV ZA IZBOR PREDSTAVNIKA/CE NEVLADINIH ORGANIZACIJA U SASTAV KOMISIJE ZA RASPODJELU SREDSTAVA NEVLADINIM ORGANIZACIJAMA U 2026. GODINI
Zabava
REPERTOAR KINA BOKA OD 16. DO 30. APRILA 2026.
Mali Oglasi