Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

24.03.2019
426

IZLOŽBA STEĆCI BOSNE I HERCEGOVINE, SRBIJE I CRNE GORE U ČAČKU

1a1a1astecci u cackuU Galeriji Narodnog muzeja Čačak, u četvrtak 21. marta otvorena je izložba OJU „Muzeji" Kotor pod nazivom „Stećci Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore", autorke Mirjane Vukasović, finansirana sredstvima Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

Izložbu je otvorio prof. dr. Miloš Radovanović, arhitekta, dugogodišnji istraživač stećaka na prostoru Srbije. Na otvaranju su govorile i Delfina Rajić, direktorica Narodnog muzeja Čačak i autorka izložbe Mirjana Vukasović.

Izložba je plod desetogodišnjeg istraživanja i nastala je na osnovu snimaka koje je uradio Goran Ž. Komar. Na njoj su predstavljeni stećci na fotografijama, njihov transkript i prevod teksta na engleski. Natpisi na stećcima Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore ispisani su ćiriličnim pismom.

Izložba je rađena sa ciljem da stavi akcenat na period u kome su nastajali srednjovjekovni nadgrobni spomenici u obliku velikih kamenova i da se na taj način afirmiše kulturna baština na ovim prostorima koja je od nemjerljivog značaja za kulturnu istoriju regiona i Evrope. Stećci su 2016. godine našli mjesto na Uneskovoj listi svjetske kulturne baštine.
U umjetničkom dijelu programa učenici Gimnazije u Čačku su čitali poeziju. Otvaranje izložbe je bilo izuzetno dobro posjećeno od strane građana Čačka i učenika nekoliko čačanskih srednjih škola. Na otvaranju je prisustvovalo više od 100 posjetilaca. Događaj je bio izuzetno medijski propraćen.
Izložba će biti otvorena do 8. aprila.

Podijeli na: