Arhiva
PUKLO JE PETARDAMA
U susret novogodišnjim i božićnim praznicima dolazi do povećanog prometa i upotrebe pirotehničkih sredstava. S obzirom na to da se radi o eksplozivnim sredstvima, usljed nestručne upotrebe može doći do opasnih posljedica po zdravlje. Tim povodom, prenosimo saopštenje Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore - Odjeljenja bezbjednosti Kotor koje vam prenosimo u cjelosti.
"Sagledavajući problematiku vezanu za pirotehnička sredstva, Odjeljenje bezbjednosti Kotor, u svojoj zoni odgovornosti, kao i prethodnih godina planski predviđa i realizuje akciju 'Petarda' preduzimanjem niza mjera i radnji i koordiniše aktivnosti i saradnju sa inspekcijskim službama i komunalnom policijom, a u cilju njihovog punog učešća i preduzimanja mjera iz njihove nadležnosti.
Takođe, u okviru Odjeljenja bezbjednosti Kotor, poučeni iskustvom i prethodnih godina, formiraju se operativni timovi u kojima su uključeni i partneri sa nivoa lokalne zajednice. Permanentno se obavlja pojačana kontrola vozila kojima se mogu prevoziti pirotehnička sredstva na putnim pravcima, obavlja se nadzor nad legalnim i nelegalnim trgovačkim i drugim objektima koji mogu služiti za skladištenje, distribuciju i prodaju pirotehničkih sredstava, a koja se nalaze u nelegalnom prometu.
Imajući u vidu da su pirotehnička sredstva namijenjena prevashodno mlađoj populaciji, posebna pažnja se obraća na do sada poznate načine i kanale nelegalnog prometa pirotehnike, kao i na lica koja se bave distribucijom nelegalnih pirotehničkih sredstava u blizini škola, sportskih objekata, kao i drugih mjesta gdje se najčešće okupljaju djeca i omladina školskog uzrasta.
Sa upravama obrazovnih ustanova ostvareni su kontakti u cilju organizovanja kratkih edukativnih časova na temu: 'Posljedice zloupotrebe pirotehničkih sredstava'.
Napominjemo da službenici Odjeljenja bezbjednosti Kotor, po svakoj primljenoj prijavi izlaze na lice mjesta gdje preduzimaju mjere i radnje iz svoje nadležnosti, međutim, do sada prilikom preduzimanja navedenih aktivnosti nije bilo evidentiranih slučajeva pronalaska pirotehničkih sredstava niti procesuiranja lica zbog njihove upotrebe. U odnosu na prijave građana svakodnevno se preduzimaju preventivne aktivnosti u vidu obilaska lokaliteta koji su označeni kao mjesta gdje lica upotrebljavaju pirotehnička sredstva", navodi se u saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore - Odjeljenja bezbjednosti Kotor.
Podsjetimo, pirotehnička sredstva, prema Zakonu o eksplozivnim materijama, podijeljena su u četiri razreda. Ona koja pripadaju prvom razredu (pirotehničke igračke) mogu se prodavati tokom cijele godine licima starijim od 16 godina. Kada je riječ o pirotehničkim sredstvima drugog razreda (sredstva za male vatromete), njihova prodaja dozvoljena je od 20. decembra do 15. januara, a mogu ih kupiti samo lica starija od 18 godina. Vremensko ograničenje prodaje pirotehničkih sredstava u Crnoj Gori uvedeno je prvi put. U MUP-u objašnjavaju kako su takvu normu uveli rukovodeći se Direktivom Evropske unije, kojom je predviđeno da svaka država na osnovu svoje bezbjednosne procjene može ograničiti vrijeme i razred prodaje tih sredstava.
Kako dodaju, Zakonom su propisane kazne za fizička i pravna lica koja van propisanog perioda prodaju ili upotrebljavaju petarde i druga pirotehnička sredstva koja podliježu vremenskim ograničenjima. Utvrđene novčane kazne kreću se od 1.500 do 16.000 eura za pravna, odnosno od 200 do 550 eura za fizička lica.
Pirotehnička sredstva drugog razreda (u koji spadaju u popularne petarde) mogu da prodaju samo subjekti koji imaju dozvolu MUP-a.