Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

17.12.2014
1382

ISTRAŽIVANJE O STAVOVIMA I POTROŠNJI TURISTA

Istraživanje pod nazivom "Stavovi i potrošnja turista u Crnoj Gori 2014" predstavljeno je juče u amfiteatru kotorskog Fakulteta za turizam i hotelijerstvo. Istraživanje se odnosilo na karakteristike turističke ponude i tražnje u Crnoj Gori, koje je omogućilo drugačiji pogled na stanje turističkog sistema i omogućilo donošenje kvalitenih odluka iz oblasti upravljanja destinacijom. Dekanica Fakulteta prof. dr Đurđica Perović pozdravila je najprije prisutne, izrazivši zadovoljstvo što se ovakva prezentacija događa u instituciji koja baštini tradiciju obrazovanja kadrova iz oblasti turizma još od 1963.godine. „Nacionalnu turističku organizaciju Crne Gore, Ministarstvo prosvjete i predstavnike turističke privrede, doživljavam kao institucije koje prepoznajemo kao ključne u implementaciji strategije ljudskih resursa u turizmu", kazala je Perović. Izvršna direktorka Nacionalne turističke organizacije Željka Radak Kukavičić podsjetila je da je strateškim dokumentima, prije svega master planom, a kasnije strategijom razvoja turizma, definisan cilj razvoja turizma u Crnoj Gori. „Naša zemlja tretira se kao kvalitetna turistička destinacija, rekla bih čak i visoko kvalitetna, sa elitinim razvojem u pojedinim segmentima turističke ponude. Kada je u pitanju razvoj turizma možemo biti zadovoljni, jer je to jedna od rijetkih grana koja, u uslovima krize bilježi rast i pokazuje izuzetnu elastičnost i prilagodljivost", navela je Kukavičić.{gallery}turizamistrazivanje{/gallery}

Ona je istakla da ovom turističkom sezonom možemo biti zadovoljni, jer se bilježi pozitivan trend rasta turističkog prometa, posjete i gostiju. Prihodi koji se generišu od turizma, kako direktni tako i indirektni, rekla je, nisu zanemarljivi i pozitivni trendovi bilježe se počevši od aerodroma, graničnih prelaza, nacionalnih parkova. „Mi smo turistička destinacija u usponu, a da nas tako vide i drugi pokazuje izvještaj Svjetskog savjeta za turizam i putovanja koji Crnu Goru svrstava na prvo mjesto po pitanju očekivanog budućeg rasta. Takođe, Svjetski ekonomski forum bilježi pozitivne trendove kada je u pitanju sektor turizma i naša konkurentnost. To govori da smo na pravom putu, ali i brojni izazovi su pred nama i u uslovima globalne konkurencije moramo puno raditi na svim nivoima, počevši od turističke privrede, lokalnih institucija, onih na državnom nivou, kao i fakulteta koji su najznačajnija karika u svemu ovome imajući u vidu da oni obrazuju kadrove koji će sutra biti nosioci turističe politike Crne Gore", pojasnila je Kukavičić. Struktura gostiju se iz godine u godinu mjenja i kada se posmatra ta analiza u posljednjih deset godina, evidentno je da raste broj gostiju iz zemalja Evropske unije za 30%. Cilj je, čulo se danas, da se tržište Crne Gore diversifikuje, a jednako su važna i zapadnoevropska i istočnoevropska tržišta. Sezoničnost je nešto što još uvijek karakteriše naš turizam. U tom pravcu se preduzimaju aktivnosti kada je u pitanju izgradnja visoko kvalitetnih smještajnih kapaciteta od četiti i pet zvjezdica. Država je prepoznala određen set mjera u pravcu postizanja razvoja tih kapaciteta. To su prije svega stimulativne mjere poreske politike i određene naknade koje se plaćaju za izgradnju tih hotela. Ono što je važno je i poboljšanje dostupnosti Crne Gore. U 2015. godini stimulisaće se, najavljeno je, dolazak niskobudžetnih i charter kompanija. „Gostima koji dolaze u Crnu Goru moramo ponuditi kvalitetan proizvod, a odnos kvaliteta i cijena mora biti u saglasju. Jedino tako možemo zadržati trend da nam segosti koji jednom dođu u Crnu Goru ponovo vrate", zaključila je Kukavičić.
Menadžerka NTO-a Vesna Lazović objasnila je da je ovo istraživanje rađeno u statističkom programu SPSS koji je obavila agencija "Damar" iz Podgorice. „Korišćene su metode ličnog intervjua, a osnovni instrument prikupljanja podataka je bio strukturirani upitnik. Kroz istraživanje pratila su se sljedeća obilježja: putovanje, boravak u Crnoj Gori, potrošnja na putovanju, stavovi o ponudi i sociodemografska obilježja turista. Istraživanje je bilo vezano za primorsku oblast i ispitivani su turisti u šest turističkih opština u periodu jun-septembar 2014.godine", precizirala je Lazović.
Prema riječima menadžera u NTO-u Emila Kukalja, Crna Gora je atraktivna turistička destinacija, čiji su gosti relativno mladi, koji dolaze sa različitih emitivnih tržišta. Najveći broj anketiranih turista u ovom istraživanju, saopštio je, bio je iz Srbije i Rusije. „Došli smo do zaključka da naša zemlja nije izgubila imidž ljetnje turističke destinacije, te da gosti još uvijek najradije dolaze zbog pasivnog odmora, odnosno zbog uživanja na plaži. Informisanje putem interneta je ubjedljivo najzastupljenije, tako da treba uložiti dodatna sredstva u ovaj vid promocije turističkog proizvoda. Naši gosti su vjerni destinaciji, vraćaju nam se, pa ih kao takve treba njegovati i uključivati u proces upravljanja destinacijom. Zamjerke turista se odnose na stanje u kojem se nalazi naš drumski saobraćaj, a treba raditi i na poboljšanju avio dostupnosti Crne Gore kao destinacije. Naša zemlja ima sličnu ponudu kao i njeni konkurenti, a dodatne napore treba uložiti u održavanje čistoće mjesta, kao i na opremljenost plaža. Ukupni troškovi putovanja iznosili su 539,73 eura, čime je ostvarena značajna potrošnja. Treba inovirati turistički proizvod i jačati sam doživljaj turističke destinacije", pojasnio je Kukalj.
Partneri istraživanja predstavljenog danas na Fakultetu za turizam i hotelijerstvo su bili CHF International, koji je tokom 2013. godine finansijski pomogao dobijanje ove metodologije od Instituta za turizam.

Podijeli na: