Arhiva
KANDELORA - EKUMENIZAM NA DJELU
Uoči proslave zaštitnika grada i kotorske Biskupije Svetog Tripuna, juče je proslavljen blagdan Svijećnica, odnosno Kandelora.
U punoj katedrali Svetog Tripuna svečana Večernja i kađenje svetih mošti počelo je u 18 sati prema obredniku iz XVI vijeka.
Učestvovalo je šest katoličkih i šest pravoslavnih vjernika, koji su za vrijeme čitanja odnosno pjevanja lekcija iz Martirologija sv. Tripuna visećim kadionicama na glavnom oltaru kadili položene svete mošti.
Bokeljska mornarica pored relikvija u isto vrijeme čuva počasnu stražu.
Po riječima generalnog vikara kotorske Biskupije don Antona Belana radi se vjerovatno o jedinstvenom sačuvanom običaju u hrišćanskom svijetu.
"Ujedno je to i lijep primjer poštovanja i iskazivanja časti svecu kojeg slavi Istok i Zapad. Ovaj običaj, koji predstavlja ekumenizam na djelu, obnovljen je 2000. godine", podsjetio je don Belan.{gallery}1a1A1A1A1AKANDELORA19{/gallery}
Podsjetimo, sjutra – na Tripundan, biće organizovan nastup glavnog odreda Bokeljske mornarice, tradicionalno kolo će biti u 10 sati na trgu katedrale Sv. Tripuna, a u 10. 30 sveta pontifikalna misa.
Nakon mise uslijediće Procesija ulicama grada.
Iz Bokeljske mornarice pozivaju sugrađane i goste da pozdrave ovogodišnjeg Malog admirila Martina Jerolima Petrovića.
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Društvo
OTVORENE PRIJAVE ZA TRENING JAVNOG NASTUPA NA VUČJU DO 31. MAJA
Kultura
IZAŠAO NOVI 202. BROJ HRVATSKOG GLASNIKA
Kultura
NOVI USPJEH UČENIKA MUZIČKE ŠKOLE – NA TAKMIČENJU U SREMSKOJ MITROVICI PRVE NAGRADE ZA JOANU I LUKU
Društvo
POJAČANE MJERE KONTROLE U CILJU PROPISNOG PARKIRANJA
Kultura
PREDSTAVA STUB SRAMA – MLADI GLASNO O AKTUELNIM PROBLEMIMA U DRUŠTVU
Mali Oglasi