Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

09.12.2014
731

DVA MINUTA JASMINKE

U rubrici „Dva minuta", koju emitujemo svakog ponedjeljka od 9.30 i 15 sati, sugrađanima se ove sedmice obratila Jasminka Grgurević, slikarka-konzervatorka koja je za svoj rad na kotorskim kulturno-istorijskim spomenicima dobila najznačajnija priznanja.
Poštovani sugrađani,
Više od 25 godina bavim se istraživanjem i zaštitom kulturnih dobara na području Boke. Radila sam u velikom broju crkava i palata; zidne slike, mozaike, oltare, oltarne slike, ikonostase, ikone, polihromu skulpturu... Nakon mnogih stručnih izazova, dilema i različitih tehničkih problema koje je trebalo rješavati u konkretnim situacijama, ono što smatram za važno na području Boke je prepoznati i sačuvati njenu slojevitost.
Slojevitost prirode i graditeljstva, slojevitost prostora i svih segmenata života u njemu, slojevitost graditeljskih cjelina i pojedinačnih objekata, slojevitost obrade eksterijera, slojevitost enterijera i pokretnih predmeta u njima, slojevitost dešavanja, slojevitost ishrane, slojevitost jezika.
A slojevitost između ostalog, znači i... Slojevitost sivo-bijelog krasta, sa borovima, smrečama, čempresima, maginjama, orleandrima, žukvom, dračom, koje se bore za život između pukotina i škrapa. Slojevitost voda tamo gdje rijeke postaju mora (risanska Rijeka, Škurda, Ljuta), ili tamo gdje planinske vode s Lovćena i Orjena kao izvori prodiru u morske za vrijeme bokeških kiša (Gurdić). Slojevitost graditeljskih cjelina i njihove veze sa okruženjem (Stari grad Kotor, Perast, Urbano jezgro Risna). Slojevitost palata, kuća, crkava, ponegdje zbijenih kao barokni privjesak na lancu obale, a ponegdje razasutih kao pojedinačni biseri, sa ponekim visokim zvonikom, koji, kao tačka vizure ili ručno rađena kopča, stremi između njih, prema nebu (Strp, Kostanjica, Morinj, Orahovac, Dobrota, Muo, Prčanj, Stoliv). Slojevitost pristaništa, mandraća, pločnika, slojevitost fuga.

{mp3}dva/jaka0812{/mp3}

Slojevitost stilova, od praistorije do danas... Neolit u Lipcima i u pećinama u okruženju (Spila, Deletina pećina), helenizam u Risnu, ispod ilirskog i rimskog sloja. Rozo-bijeli romanički redovi kamena i arkada na koje se na istom zidu nadograđuju cvijetni gotički prozori. Renesansa koja se pomalja ispod baroka. Barokni portali, skale, oltari, i slojevi maltera koji sve to pokrivaju. Slojevi boja na fasadama ispod mahovine. Slojevi boja u enterijerima; zidne slike iz 14. vijeka ispod baroknih oplata. Grčki slikari u kotorskoj katedrali koji slikaju zapadne svetitelje, a oko njihovih oreola ispisuju latinične natpise gotičkog duktusa. U crkvi Sv. Bazilija u Stolivu na istom zidu Sv. Nikola, Sv. Franjo, Sv. Paraskeva, Sv. Neđelja, Sv. Tripun sa modelom grada Kotora u rukama do sv. Đorđa i Sv. Dimitrija, Sv. Teodora, Sv. Sebastijana, Sv. Kuzme i Damjana. Oko njihovih oreola grčki, italijanski i slovenski natpisi... Tragovi zapadnog rumenila na licima istočnih svetitelja. Barok i Vizantija - u istom vremenskom periodu na istom mjestu. Tripo Kokolja i Dimitrije Daskal na samo kilometar udaljenosti u Perastu i u Risnu slikaju različite ikone. A onda se u crkvi Uznesenja Bogorodice na Škrpjelu, na južnom zidu, pojavi scena "Usnuće Bogorodice", a na ikoni Petra Rafailovića barokna voluta na draperiji Sv. Spiridona.
Slojevitost profesija: pomorci, klesari, kovači, obućari, krojači, oklopari, bačvari, vezilje, zlatari, pisari... Slojevitost želja i potreba naručioca poslova. Slojevitost predmeta koji su nastali u njihovim radionicama. Ređaju se, sloj boje, sloj pozlate, sloj patine, sloj premaza...
Bokeljska mornarica, Savindan i Tripundanske Lode. Blažena Ozana koja se u svojoj isposnici moli za Kotor, za ljude, za zidine, za trgove, za istočne i zapadne crkve... Slojevitost molitvi. Zavjeti i zavjetne pločice.
Bokeljska noć, Fašinada, karnevali... Legende - Tre sorele, Peraški pustinjak...
Slojevitost robe na pijaci - grbaljske pamidore, salata iz Škaljara, rokula, kuke i šparoge, raštan, gavice, srdele, inćuni, njeguški pršut, sir iz ulja, sir iz salamure, škaljuna, tučene masline sa Luštice...
Slojevitost robe koja se suši na prozorima.
Slojevitost jezika kojim još poneko govori; romanizmi koji se prepliću sa ijekavicom uz specifičan naglasak.
Upravo ova slojevitost, prepoznata je od strane svijeta kao poseban izraz, nastao sjedinjavanjem istočne i zapadne kulture. I upravo ova slojevitost čini Područje Kotora jedinstvenom univerzalnom vrijednošću, a Boku njenom zaštićenom okolinom.
Po meni, prepoznavanje ove specifične slojevitosti, karaktera Boke, i čuvanje iste kao vrijednosti u svim segmentima života i rada na ovom području, neophodan je preduslov očuvanja područja kao cjeline. Isto tako razumjevanje ove posebnosti neophodan je preduslov profesionalnog bavljenja ovim područjem.
Ono što se ne razumije ne može se voljeti. Nerazumijevanje i nedostatak ljubavi vrlo često rađaju zavist. Karakter slojevite i hirovite Boke smeta jer mali je broj onih koji je razumiju. Zato je treba ukrotiti.
Po meni, mnogi problemi na ovom području, i institucionalni i lični, proističu iz napred izrečenog.
Srdačno vas pozdravljam,
Jasminka Grgurević
Narednog ponedjeljka slušaocima će se obratiti arhitektica Vlasta Mandić, voditeljka „Bisernica Boke" i i autorke „Bokeške kužine".

Podijeli na: