Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

02.12.2014
671

NASTAVA U SKLADU SA STCW KONVENCIJOM

Ukoliko planovi budu realizovani, septembra 2015. godine na kotorskom Fakultetu za pomorstvo (FZP) počeće nastava za prvu generaciju studenata koja će se odvijati u skladu sa izmijenjenim nastavnim planovima i programima harmonizovanim i usaglašenim sa STCW konvencijom. Po riječima prodekana za kvalitet i međunarodnu saradnju na FZP-u dr Špira Ivoševića, nastava u skladu sa najvećom i najznačajnijom konvencijom u oblasti edukacije pomoraca znači da bi prije 2017. godine i „dedlajna" za implemetnaciju svih izmjena konvencije, ova visokoškolska institucija već imala prve studente u potpunosti usaglašene sa procesom edukacije i obrazovanja na međunarodnom nivou. "To znači da ne postoji nikakav rizik da njihove diplome neće biti usaglašene, a iz razloga jer smo mi prihvatili sve izmjene STCW konvencije iz Manile 2010. godine, odnosno revidiranih IMO modela kurseva koji se odnose na smjerove „nautika" i „brodomašinstvo" ( 7.01, 7.02, 7.03 i 7.04). Oni definišu minimum standarda koje mora da ispunjava svaka obrazovna institucija za edukaciju onih koji se bave pomorstvom. Dakle, svi naši programi su sa tim usaglašeni i to znači da u potpunosti prihvatamo sve najveće standarde u oblasti zahtjeva konvencije. Diploma će biti sa suplementom i na engleskom jeziku", kazao je Ivošević za emisiju "Život je more " Radio Kotora. On je posebno istakao pomoć partnera iz Norveške koji su, kako navodi, pružili ključni doprinos u ovom poslu, tako da planovi FZP sada 100% ispunjavaju međunarodu regulativu.

„Nadam se da će se to uskoro portvrditi i eksternim provjerama od strane Evropske komisije ili nekih drugih inostranih i domaćih tijela. Za pomorce, koji imaju dilomu sa potvrdom sitema kvaliteta i eksternom potvrdom koju nastojimo da dobijemo u naredne tri godine, to znači mnogo", kazao je Ivošević. On je rekao i da, ukoliko bez primjedbi prođu sve provjere od strane "Emse", biće to i preduslov da sve evropske i svjetske pomorske kompanije mogu primati naše pomorce. Kao veoma važan za pomenuto, kao i sa aspekta strukturnih poboljšanja i onoga što je fundament za naučnoistraživački rad i edukaciju pomoraca i studenata, ističe Tempus projekat MArED (Modernizacija i harmonizacija visokoškolskog obrazovanja u oblasti pomorstva), koji se realizuje sa partnerima iz Albanije i još šest visokoškolskih institucija iz oblasti pomorstva iz Španije, Rumunije, Hrvatske, Slovenije i Austrije. "Namijenjen je harmonizaciji nastavnih porograma i planova što je završeno tokom prve godine pa se sada ulazi u proces reakreditacije", kazao je Ivošević. Podsjeća da je FZP 2000. godine uveo sistem kvaliteta za pomorstvo i da je jedina ustanova na Univerzitetu Crne Gore koja ima sertifikovan sistem kvaliteta. Po njegovim riječima, međunarodna saradnja i pomorstvo su vezani za cijeli svijet i strateška su opredijeljenost ove visokoškolske ustanove.
Dr Špiro Ivošević je prvi kandidat koji je doktorirao na kotorskom FZP. Riječ je o smjeru „pomorske nauke"na fakultetu koji od prije nekoliko godina ima doktorske studije. Od januara je prodekan za kvalitet i međunarodnu saradnju.

Podijeli na: