Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

25.11.2014
895

PRVA SAMOSTALNA IZLOŽBA RAMADANOVIĆEVIH REPLIKA ORUŽJA

Povodom 21. novembra Dana opštine Kotor u Pomorskom muzeju Crne Gore sinoć je otvorena izložba „Replike hladnog oružja iz privatne kolekcije Andrije Ramadanovića". Nakon pozdravne riječi direktorke ove muzejske institucije Mileve Pejaković Vujošević, izložbu je otvorila viši kustos Jelena Karadžić. „Već je postala tradicija da Pomorski muzej Crne Gore godinama organizuje izložbe za Dan opštine Kotor i na taj način obogaćuje program Novembarskih dana. Ove godine zadovoljstvo je veće jer želimo da vam pokažemo stvaralaštvo našeg sugrađanina Andrije Ramadanovića. Andrija se već desetak godina bavi izradom hladnog oružja, a to znamo jer je od samog početka dolazio da se konsultuje sa našim kustosima, a naročito sa Petrom Palavršićem i tako svoja prva saznanja o hladnom oružju je stekao kroz stručnu literaturu i Petrovo veliko znanje" – rekla je Karadžić i dodala da je Ramadanoviću bogata zbirka oružja u Muzeju mogla pružiti inspiraciju za dobar dio replika.

{gallery}izlramadanovic{/gallery}

Među ljudima sa kojima je iz Muzeja najbliže sarađivao su Petar Palavršić, Jelena Karadžić i Ilija Mlinarević. „Ima mnogo definicija za hladnog oružja, a jedna bi bila da je hladno oružje svako oružje koje ne koristi dejstvo vatre ili eksplozije radi postizanja svog efekta na neprijatelja ili to je naziv za svako oružje koje se koristi kinetičkom energijom osobe koja ga upotrebljava. Takođe, postoje i podjele pa ga možemo dijeliti na blisko i daljinsko hladno oružje. Blisko hladno oružje je ono koje se koristi za borbu prsa u prsa, a kome je svrha neprijateljsku živu silu uništiti pomoću udaraca, sječe ili uboda. Blisko oružje se dijeli na oružje za udarac (buzdovan, bojni čekić) ili oružje za sječu i ubod (mač, sablja, bodež, nož). Daljinsko hladno oružje je ono koje djeluje pomoću projektila i primjer su luk i strijela. Takođe se hladno oružje može podijeli na napadačko, to je oružje u užem smislu i odbrambeno (štit, kaciga, oklop), a u širem smislu hladno oružje bi se posmatralo kao ratna oprema. Andrijine replike hladnog oružja obuhvataju period od 5. vijeka p.n.e. do prve polovine 20. vijeka, a teritorijalno su raširene po cijeloj Evropi i jednom dijelu Azije. Izloženih 35 replika samo su jedan dio već postojeće kolekcije Andrije Ramadanovića i ovog puta su ograničene na bodeže, mačeve, buzdovane, sjekere, čekiće i štitnike. Nadamo se da će ova izložba biti podsticaj da će Andro nastaviti da upotpunjuje svoju kolekciju i da ćemo ponovo imati zadovoljstvo da prezentujemo njegov rad u ovoj instituciji. Izložbu proglašavam otvorenom" – rekla je Jelena Karadžić.
Andrija Ramadanović se zahvalio Pomorskom muzeju na podršci i ljudima dobre volje koji su pomogli u finansiranju izrade replika oružja. „Izloženo oružje je izrađeno u zadnjih devet godina, a na mojoj strani je bio niz zaljubljenika u oružje. Prikazana su oružja iz vojne sfere mada ima i iz civilne svere jer su nekada slobodni građani nosili oružje. U sedam vitrina svrstani su mačevi, noževi, buzdovani, a neko će ih smatrati predmetima estetske kulture, a ja kao oružje za izgradnju čovjeka i njegovog karaktera" – rekao je Ramadanović.
U muzičkom dijelu programa nastupila je mlada flautistkinja Jelena Radoman, a program je vodila Dolores Fabian.

Podijeli na: