Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

25.11.2014
1059

POŠTOVANJEM PROPISA DO OSTVARIVANJA PRAVA LICA SA INVALIDITETOM

„Uloga organa lokalne samouprave i drugih institucija u opštini Kotor u ostvarivanju prava lica sa invaliditetom" – naziv je radionice koju je Udruženje paraplegičara Kotor organizovalo juče u prostorijama Bokeljske mornarice 809. Ovom prilikom predstavljeni su rezultati istraživanja o poštovanju prava osoba sa invaliditetom sa akcentom na ulogu organa uprave koje je realizovalo Udruženje paraplegičara Kotor, a prisutne je pozdravio sekretar Zoran Radimir. „Kotorsko Udruženje ima trideset pet članova, a okuplja osobe sa oštećenjima cerebralnog nervnog sistema. Posljedice dovode do paraplegije, kvadriplegije, amputiranja ekstremiteta, distrofije, oštećenja kičme i drugih, a ove osobe se kreću uz pomoć invalidskih kolica ili drugih ortopedskih pomagala" – kazao je Radimir. On navodi da problemi u ostvarivanju prava osoba sa invaliditetom najvećim dijelom nastaju iz nepoštovanja već donešenih zakonskih propisa od strane onih sa kojima se ova populacija najviše srijeće, a to su, navodi - oblasti školstva, zdravstva, privrede, saobraćaja, kulture, trgovine, ugostiteljstva, sporta..."Probleme nastojimo da riješimo realizacijom adekvatnih projekata i aktivnim učešćem na različitim seminarima i skupovima. Jedan od značajnijih projekata koji smo realizovali u prethodnom periodu jeste Lokalni plan u oblasti invalidnosti koji je kao dokumenat usvojen od strane lokalnog parlamenta" – kaže Radimir. On podsjeća da je realizovan i projekat „Baza podataka za osobe sa invaliditetom na području naše opštine". „ Udruženje paraplegičara je u saradnji sa Opštinom Kotor 2009. godine realizovalo ovaj projekat uz značajnu pomoć Centra za socijalni rad. Utvrdili smo da populaciju sa invaliditetom u Kotoru čine sljedeće grupe: osobe sa oštećenjem vida - 10 odsto, psihomotornim oštećenjima - 14 odsto, tjelesnim 37 odsto, oštećenjima sluha i govora oko 39 odsto, a po procjenama čak 91 odsto osoba treba neki vid pomoći dok 12 procenata nema riješeno stambeno pitanje" – kazao je Radimir. On je govorio i projektu „Vodič za osobe sa invaliditetom". „Obuhvatili smo više od sedamdeset objekata u Kotoru. Prikazili pristupačnost odnosno nepristupačnost, ukazali da li ima liftova rampi i slično" – kaže Radimir. Possjeća i na projekat pod nazivom „Itinerer za osobe sa invaliditetom" . „Usmjeren je ka osobama sa invaliditetom koje su turisti, dakle u posjeti su našem gradu, a cilj je da im pomognemo i olakšamo kretanje kroz grad. Aplicirali smo za projekat nabavke specijalnog vozila za prevoz osoba sa invaliditetom i projekat „Fizioterapeut kao uslov za bolji život" – kaže Radimir koji je potom prikazao rezultate istraživanja o poštovanju prava osoba sa invaliditetom sa akcentom na ulogu organa uprave. U fazi realizacije je, kako je istakao, projekat „Podrška osoba sa invaliditetom za uključenje u društvenu zajednicu".

{gallery}osinovembar{/gallery}

O ulozi lokalne samouprave u ostvarivanju prava lica sa invaliditetom govorila je koordinatorka pravne službe u Udruženju paraplegičara Podgorica Aleksandra Popović koja je radila na mnogim aktima od interesa za unaprjeđenje položaja osoba sa invaliditetom. „ Na osnovu izvještaja nakon sprovedenog istraživanja o kojem danas govorimo i njegovom objavom u Informatoru, vidjeli smo da se prava osoba sa invaliditetom ne poštuju. To znači da je u pitanju diskriminacija, a ona se sankcioniše kroz različite postupke" – kaže Popović. Podsjeća na istraživanje koje je 2011. godine sprovedeno na cijeloj teritoriji Crne Gore, a kojim je „Monstat" utvrdio da je u Kotoru jedanaest odsto osoba koje imaju smetnje u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. „Rezultati su dobijeni na osnovu subjektivnog iskaza pojedinaca" – navodi Popović. Ističe da postoje mnogi dokumenti koji nas obavezuju na poštovanje prava osoba sa invaliditetom. „Veliki je broj obaveza, a jako malo se implementira" – smatra ona. Kaže da Kotor treba da bude ponosan na Lokalni akcioni plan u oblasti invalidnosti. „ Ovaj dokument mnoge opštine u Crnoj Gori nemaju, pa se zapravo njegovom realizacijom potvrđuje želja za implementacijom propisa i poštovanjem prava lica sa invaliditetom" – rekla je Popović. Ona navodi da je poštovanje prava na slobodno kretanje osnovni preduslov za uključivanje osoba sa invaliditetom u društvo. „ Nažalost, često svi mi nemamo dovoljno znanja o tome što znači pristupačnost. Svi to negdje poistovjećuju sa rampom kao jednim od elemenata pristupačnosti, ali treba voditi računa o svim vrstama invaliditeta. Ne treba zaboraviti taktilnu crtu koja je neophodna licima sa oštećenjem vida, dok je uređaj za sinhroniuzaciju govora veoma važan licima sa oštećenjem sluha" – pojašnjava Popović. Zakonska obaveza je bila, podsjeća ona, da svi objekti u javnoj upravi zaključno sa avgustom 2013. godine moraju biti pristupačni licima sa invaliditetom. „Taj rok je prošao i svakako je dobar osnov za pokretanje mnogih postupaka od strane osoba sa invaliditetom - ukoliko osoba ima obavezu da uđe u neki objekat , a isti joj nije pristupačan" – kazala je Popović.
Današnjem skupu prisustvovali su predstavnici: Organizacije slijepih i slabovidih za Kotor, Tivat, Herceg Novi i Budvu, opštinskog Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti, Centra za socijalni rad, kotorskog Kulturnog centra, Turističke organizacije, Osnovnog suda u Kotoru, Mjesne zajednice Kotor (Stari grad) te odborničkih klubova HGI i Pozitivne Crne Gore. Na sastanku je, između ostalog, bilo riječi o svakodnevnim problemima sa kojima se susreću osobe sa invaliditetom - od neprilagođenih prilaza školskim i zdravstsvenim ustanovama, parking mjesta za invalide na kojima se parkiraju nesavjesni vozači, o horizontalnoj signalizaciji koja bi, po mišljenju predstavnika Udruženja paraplegičara, trebala jasnije da bude istaknuta i mnogih drugih. „Imamo, recimo, izvanredno urađen lift koji omogućava osobi koja koristi kolica da isprati kulturne događaje u crkvi Svetog Pavla i to treba posebno pohvaliti, ali je sa druge strane pristup pojedinim specijalističkim odjeljenjima u kotorskoj Opštoj bolnici za nas nemoguć" – rekao je Zoran Radimir.
Radionica, koja je dio projekta „Podrška osobama sa invaliditetom za uključivanje u društvenu zajednicu", biće nastavljena danas u 10.30 u prostorijama Bokeljske mornarice.

Podijeli na: