Arhiva
DANAS ODRŽANO 22. SKUPŠTINSKO ZASIJEDANJE
Na 22. sjednici lokalnog parlamenta održanoj danas u Palati Bizanti u Starom gradu, usvojeno je svih devet tačaka dnevnog reda. Dosadašnji potpredsjednici Opštine Kotor Jovo Suđić (kandidat DPS-a), Tvrtko Crpulja (kandidat LP-a) i Branko Nedović (kandidat SDP-a) su sa 19 glasova za, tri protiv i tri uzdržana, ponovo izabrani na iste funkcije. Odbornika SNP-a Mića Dobrišu zanimalo je da li su godine starosti organičavajući faktor da bi neko obavljao funkciju potpredsjednika. Predsjednik kluba odbornika DPS-a Željko Aprcović je kazao da nema niti jednog razloga da ovakvo pitanje bude postavljano za skupštinskom govornicom. „Radi se o političkoj odluci, dajemo saglasnost na predlog gradonačelnika i nemojmo izazivati famu oko odluke koja je precizna i po mom mišljenju sasvim jasna. Da li može neko da zabrani poslaniku da nakon 67 godina obavlja funkciju poslanika? Naravno da ne može. Ovo nije model DPS-a, već model koji važi u svim uporednim zakonodavstvima kako regiona tako i Evropske unije. Postoji objašnjenje, tj. uporište u Zakonu o lokalnoj samoupravi, te Zakonu o zaradama državnih i javnih funkcionera. Politička funkcija koja se obavlja na nivou lokalne uprave ne podliježe odredbama Zakona o radu. Zakon o državnim službenicima i namještenicima nigdje ne precizira kako i na koji način potpredsjednici Opštine mogu obavljati tu funkciju, te da li starosna granica od 67 godina može biti organičavajući faktor za njihovo imenovanje.
{gallery}skupstinadec14{/gallery}
Ranko Proroković odbornik Pozitivne Crne Gore mišljenja je da je imenovanje potpredsjednika svuda u svijetu propisano pravilima koja se moraju poštovati, kazavši da se ovdje radi o „balkansko-crnogorskoj konstrukciji od koje se ne mogu osloboditi 25 godina". Odbornik DPS-a Dejan Adžić pitao je koja to dokumenta, odnosno pravila koja određuju ko se može baviti politikom. Replicirao je odbornik Proroković koji je Adžića potom nazvao „brucošem sa DPS knjižicom, koji je u međuvremenu postao apsolvent". Prihvaćene su Odluke o dopuni Odluke o obimu i vrsti dopuštenih radova na spoljnim djelovima stambene zgrade, o izgradnji lokalnih objekata od opšteg interesa, te o postavljanju odnosno građenju i uklanjanju pristupnih rampi, liftova i sličnih objekata za pristup i kretanje lica smanjene pokretljivosti i lica sa invaliditetom na teritoriji opštine Kotor. Usvojena je i Odluka o utvrđivanju lokacije za izgradnju, odnosno rekonstrukciju saobraćajnica do lokaliteta Bigova-Trašte. Sekretarka opštinskog Sekretarijata za urbanizam, građevinarstvo i planiranje prostora Slavica Vojinović je podsjetila da je Odluka u formi Nacrta bila na javnoj raspravi od 14.10 do 14.11. ove godine, te da je pristiglo pet primjedbi. Prema njenim riječima, Sekretarijat je utvrdio da se podnosioci primjedbi ne protive izgradnji saobraćajnice, ali traže da se prethodno riješe imovinsko-pravni odnosi, uporede njihove katastarske parcele sa starim stanjem i utvrde naknade prilikom eksproprijacije zemljišta.
„Dostavljene primjedbe odnose se na probleme koji će uslijediti nakon usvajanja ove Odluke koja podrazumijeva samo utvrđivanje lokacije za izgradnju odnosno rekonstrukciju saobraćajnica do lokaliteta Bigova-Trašte", navela je Vojinović. Nacrti Izmjena i dopuna Programa uređenja prostora za 2014. godinu i Programa rada Direkcije za uređenje i izgradnju Kotora za 2014. godinu biće na javnoj raspravi u trajanju od 15 dana, kao i Nacrti Programa uređenja prostora za 2015. godinu i Programa rada Direkcije za uređenje i izgradnju Kotora za 2015. godinu. Direktor Direkcije Ivo Magud informisao je javnost da se izmjene i dopune odnose na izgradnju i sanaciju investicionih objekata koji ne spadaju u investicije na uređenju prostora. On je podsjetio da je u toku izrada projekta rekonstrukcije zatvorenog plivačkog bazena po javnog pozivu raspisanom od Direkcije javnih radova (koja je preuzela tu obavezu), a raspisivanje tendera za izvođenje radova očekuje se početkom naredne godine. Magud napominje da je došlo i do raskida ugovora sa prethodnim izvođačem radova na izgradnji sportske dvorane (pa ovu poslovnu godinu neće teretiti troškovi nadzora). Izmjene i dopune odnose se i na izradu projekta uređenja „Peraške tvrđave", projekta rekonstrukcije bastiona „Valier", te na početak izvođenja radova na rekonstrukciji zgrade „Doma kulture" u Dobroti (koje nije bilo moguće realizovati u ovoj godini zbog višemjesečnog čekanja na UTU, a koji su bili uslovljeni dobijanjem konzervatorskih uslova od strane Uprave za kulturna dobra). Danas je razmatran i Izvještaj o stanju uređenja prostora za 2015. godinu u kojem se navodi, da su prilikom izrade urbanističke planske dokumentacije, prioriteti dati započetim postupcima, odnosno planovima čija je izrada u toku. Poseban prioritet, rečeno je, daje se Prostorno-urbanističkom planu opštine Kotor. Osim aktivnosti vezanih za uređenje gradskog građevinskog zemljišta, Direkcija planira da u 2015. godini nastavi radove na investitcionim objektima koji ne spadaju u investicije na uređenju građevinskog zemljišta. U tom smislu, naredne godine planirani su: projekat rekonstrukcije „Ljetnje pozornice", bastiona „Valijer", projekat uređenja Peraške tvrđave, projekti izgradnje i rekonstrukcije sportskih terena, troškovi opredijeljeni za stručni nadzor za izgradnju sportske dvorane, investiciono održavanje zatvorenog plivačkog bazena, investiciono održavanje poslovnih postora, adaptacija prostora za potrebe dnevnog boravka djece ometene u razvoju, rekonstrukcija zgrade Doma kulture u Dobroti, sufinansiranje u izgradnji i rekonstrukciji sportskih terena, kapela društvenih prostorija u okviru Mjesnih zajednica kao i sufinansiranje u rekonstrukciji starih mlinova i bistijerni.