Arhiva
HIROŠIMA 1945 - RISAN 2018
Koncert gudačkog kvarteta „Unique" iz Podgorice i izložba fotografija i dokumenata pod nazivom „Hirošima 1945- Risan 2018" iz lične arhive kapetana Mihaila Ognjenovića, biće priređeni večeras na Rimskim mozaicima u Risnu, sa početkom u 20 sati.
Organizator je Turistička organizacija opštine Kotor, u saradnji sa kapetanom Mihailom Ognjenovićem iz Risna.
Podsjetimo, američki bombarder B-29 "Enola Grey" je 06. avgusta, 1945. godine u 8 sati i 15 minuta bacio na Hiroshimu atomsku bombu nazvanu "Little boy", tešku četiri tone i dugu tri metra, te je na taj način sravnio grad sa zemljom. Ovo je bio prvi put u istoriji da je korišćeno nuklearno oružje. Tri dana kasnije bačena je bomba i na Nagasaki. Najveći dio grada uništen je udarnim talasom i spaljen u toplotnom talasu temperature četiri hiljade stepeni. Od bombardovanja poginulo je ukupno 140 hiljada u Hiroshimi i 74 hiljade u Nagasakiju (spominje se i ukupna cifra preko 250 hiljada).
Ognjenović je bio među prvim Jugoslovenima koji je 1965. godine, zajednosa posadom broda "Trebinje" kročio na tlo razorenog grada.
Kako kaže, scene su se duboko urezale u njegovo sjećanje, a susrete sa Hiroshimom ovjekovječio je i u jednom segmentu knjige "Morski dnevnik" u kojem je sabrao impresije sa morskih putovanja po cijelom svijetu.
Ognjenović je na godišnjicu bombardovanja, paljenjem svijeća na Gospi od Škrpjela u Perastu, odavao poštu žrtvama nuklearnog rata.
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Sport
FSCG NA KONGRESU FIFA, OGNJANOVIĆ ISTAKAO ZADOVOLJSTVO
Sport
SVEČANO OTVORENA MEĐUNARODNA BRDSKA AUTO TRKA KOTOR-TROJICA 2026
Društvo
SLOBODNI MEDIJI – PREDUSLOV OTVORENOG I TRANSPARENTNOG DRUŠTVA
Društvo
SLOBODA MEDIJA JE TEMELJ ODGOVORNE DRŽAVE
Sport
KOTOR DANAS U ZNAKU MEĐUNARODNE BRDSKE AUTO TRKE KOTOR-TROJICA 2026
Mali Oglasi