Arhiva
PROMOVISANA MONOGRAFIJA O SREDNJOJ POMORSKOJ ŠKOLI KOTOR
Centar za obrazovanje odraslih Srednje pomorske škole Kotor, razvijen u prethodne tri godine, bilježi izvanredne rezultate i daje mogućnost da se i u poznijim godinama stigne do pozicija oficira na brodu, ocijenio je direktor ove obrazovne ustanove Veljko Botica. On je sinoć u Kulturnom centru na proslavi 165 godina Srednje pomorske škole i promociji njene monografije koju je uradio profesor u penziji Ljubo Mačić, precizirao da je do danas već 350 kadeta prekvalifikanata brodomašinske i nautičke struke upućeno na brodove. Oni nakon povratka ne zaostaju za redovnim učenicima Srednje pomorske, ali ni za onima sa Fakulteta za pomorstvo. Botica je istakao uigran stručni tim koji radi u školi po važećim standardima na svjetskom pomorskom tržištu. „Takođe moram da kažem i da je u proteklih pet godina napravljeno dosta pomaka i u oblasti politike u pomorstvu. Naša škola jeste obrazovna institucija, ali ako dio politike, kada je u pitanju pomorstvo, ne odrađujemo kao država kvalitetno i kompetentno, u tim okolnostima dovodimo i problem u samu školu", kazao je Botica. On je pohvalio Zakon o sigurnosti plovidbe i podzakonska akta. U školi se, kako navodi, sa pažnjom prati stanje na međunarodnoj pomorskoj sceni, a budućim pomorcima pružena je puna logistika kako bi na radnim mjestima širom svijeta na raznim svjetskim kompanijama i njihovim brodovima pokazivali sve ono na što ih tradicija obavezuje. Obraćajući se prisutnim na promociji monografije Marija Ćatović je kazala da je odrastajući u staroj kapetanskoj porodici Dabinović davno shvatila neraskidivu vezu između čovjeka i mora i naučila da cijeni težak pomorski život, odvojenost od porodice i izloženost različitim opasnostima tokom plovidbe.
„Tu je i čvrsta veza pomoraca sa rodnim krajem i nastojanje da se po povratku sa mora posvete, ne samo svojoj familiji, već i kraju iz koga su potekli, gradeći sa ljubavlju predivne palate duž obale našeg zaliva donoseći u Boku dah Evrope i svijeta", kazala je Ćatović, podsjetivši na dugu tradiciju pomorskog obrazovanja „koja seže u 17. vijek i 1637. godinu kada su fratri davali osnovna znanja iz pomorstva u svojoj školi". Ona je kazala i da diploma Srednje pomorkse škole znači sigurniju budućnost za one koji je dobiju, istakavši i značaj objavljivanja prve monografije o kotorskoj Srednjoj pomorskoj školi.
Recenzent knjige, prof. dr Milenko Pasinović, učenik, potom dugogodišnji profesor pa direktor ove ustanove, kazao je da monografija „Srednja pomorska škola Kotor-165 godina", predstavlja naučni doprinos proučavanju pomorskog školstva u Crnoj Gori jer je zasnovana na arhivskoj građi koja tretira ljude i događaje, nastavne predmete, praktičnu nastavu i sve ono što podrazumijeva pomorsko obrazovanje. „Autor se nije isključivo bavio sistemom obrazovanja već i socioekonomskim uslovima boravka učenika u đačkom domu. Cjelovito je sagledao i analizirao funkcije Srednje pomorske škole u Kotoru, ne isključivo kao vaspitno obrazovne, već i institucije od posebnog društvenog značaja. Odnosno, ukazao je na njenu ulogu i doprinos u razviju društvne zajednice u kojoj djeluje", kazao je Pasinović.
Govoreći o monografiji koja prati razvoj Srednje pomorske od njenog osnivanja 1849. godine i koja nije redovno radila jedino za vrijeme Prvog svjetskog rata, autor Ljubo Mačić navodi kako nije slučajno što je lektor knjige prof. Nadežda Radović, dugogodišnji nastavnik ove škole. Nakon napornog istraživačkog rada, uglavnom po arhivima, trebalo je prići sistematizaciji. „Na početku knjige su osnovni podaci o pomorstvu Boke Kotorske, zatim o privatnim pomorskim školama, posebno o Nautici Marka Martinovića u Perastu. U kraćim crtama su opisane sve ostale privatne pomorske škole s posebnim osvrtom na Srpsku pomorsku zakladnu školu u Nerceg Novom, nakon čega slijedi opis gradnje kotorske Nautike od njenog osnivanja 1849. do današnje Srednje pomorske škole", kazao je Mačić. Interesantno je da je škola opisana kroz 10 faza i u osam različitih objekata. U knjizi su zastupljeni njeni nastavnici, direktori, učenici, programi, opremljenost kabineta, zapisi sa putovanja brodom radi obavljanja praktične nastave, vannastavne aktivnosti učenika, svetonikoljske akademije sa plesom, aktivnosti profesora u formiranju preduzeća Jugooceanija i Prekookeanska plovidba, uloga Srednje pomorske u formiranju Udruženja pomoraca Crne Gore, Privredne komore Crne Gore, Više pomorske škole Kotor i Zajednice pomorskih škola SFRJ... U okviru promocije učenici su izveli prigodan i veoma interesantan program.