Arhiva
KOMUNALNO: GROBNICE STRANIH DRŽAVLJANA TRETIRANE SA POSEBNOM PAŽNJOM
U kontakt emisiji „Grad i vi", pored ostalih, smo zabilježili nekoliko pitanja koja se odnose na održavanje gradskog groblja te tretman grobnica odnosno nadgrobnih spomenika stranih državljana.
„Dugoročan problem u našem gradu jeste uklanjanje grobnih mjesta onih porodica koje nemaju potomke u Kotoru i na istom mjestu postavljanje novih, što je anticivilizacijski čin", smatra naš sugrađanin.
Mišljenja je da bi trebalo kontaktirati ambasade Austrije, Italije i drugih država čiji su državljani na grobljima u Kotoru imali spomenike. "Potrebno je sa predstavnicima ambasada regulisati ovu problematiku" – naveo je on. Spomenike, navodi, ne bi trebalo uklanjati jer se na taj način uništava kultura i sjećanje na ljude koji su živjeli u ovom gradu.
„ Konkretno mislim na uklanjanje starih grobnih mjesta na katoličkom groblju kod kapele u Škaljarima, u blizini crkve Svetog Mihovila. Vjerovatno je da Komunalno postupa po određenim propisima, ali sam ipak mišljenja da bi trebalo kontaktirati ambasade i konzulate, jer bi to bio civilizacijski čin i za grad i za državu" – komentar je našeg slušaoca. Ovu sugestiju smo proslijedili kotorskom Komunalnom preduzeću u kojem kažu da je ovoj temi posvećena posebna pažnja.
„ Ovo pitanje zaslužuje poseban pristup i ono što možemo reći jeste da se prema svakom spomeniku na groblju odnosimo sa punim emocijama" – poručuju iz Komunalnog.
Spomenici koji su bili postavljeni kod crkve Sv. Mihovila se, kako kažu u ovom preduzeću, i dalje nalaze kod crkve.
„ Eventualni iskopi i pronalaženje posmrtnih ostataka bi se tretirali na način koji se predviđa. Želimo naglasiti da smo imali kontakte i da su nas posjetili predstavnici Ambasade Austrije kojima je rečeno da nam sva svoja eventualna saznanja da na našem groblju počivaju njihovi državljani – dostave, kako bi se preuzele sve potrebne mjere. Sa Zajednicom Italijana imamo vrlo dobre odnose i svakako da će oni kao predstavnici ove zajednice i kao naši sugrađani, sve potrebne informacije i saznanja po ovom pitanju dostaviti našem preduzeću. Skoro smo imali kontakte sa predstavnikom Jevrejske zajednice u Crnoj Gori koji je najavio dolazak u Kotor upravo po ovom pitanju i kazao da je spreman za sve vidove saradnje. Dakle, ističemo da se Komunalno preduzeće veoma pažljivo i sa punim poštovanjem odnosi po ovom pitanju. Iskoristićemo priliku da pozovemo sve naše sugrađane, koji imaju bilo kakva saznanja po ovom pitanju da nas kontaktiraju" – saopšteno nam je iz Komunalnog.
U Komunalnom ističu i da se radnici ovog preduzeća pažljivo odnose prema održavanju svih nadgrobnih spomenika na gradskim grobljima.
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Kultura
DAN BOKELJSKE MORNARICE (VIDEO)
Sport
MILJENOVIĆ PO OBIČAJU NAJBOLJI
Sport
ĆOROVIĆ NA REPREZENTATIVNOM SPISKU MILOŠEVIĆA
Sport
NAD BOKOM PO MJESEČINI 29. JUNA
Ekonomija
KOTORSKA PIJACA – SMOKVE 5, ŠUMSKE JAGODE 12 EURA
Mali Oglasi