Arhiva
USKORO ALTERNATIVNO NAPAJANJE ZA SOLARNU ENERGIJU
U Direkciji za uređenje i izgradnju Kotora kažu da će u narednom periodu obazbijediti alternativno napajanje solarnom javnom rasvjetom na području kotorske opštine. „Upoznati smo sa problemom na koji se naši sugrađani žale, a tiče se prekida u radu solarne javne rasvjete koja nakon niza kišnih dana ne funkcioniše i trudićemo se da tokom ove godine obezbijedimo alternativno napajanje za što su već opredijeljena novčana sredstva", kaže za Radio Kotor direktor Direkcije Rato Brajković.
On je podsjetio da je solarna javna rasvjeta u našem gradu donacija Narodne Republike Kine te da istom nije bilo predviđeno alternativno napajanje. „Planiramo da povežemo stubove alternativnim napajanjem pa osvjetljenje više neće zavisiti od vremenskih prilika", pojasnio je Brajković.
Podsjetimo, za kotorsku opštinu donacija je iznosila 300 stubova vrijednih 1,4 miliona eura, dok je 400 namijenjeno Cetinju. Kada je riječ o kotorskoj opštini, rasvjeta na solarni pogon postavljena je kod Osnovne škole „Veljko Drobnjaković" u Risnu, trećim putem prema naselju Sveta Vrača, pored Osnovne škole „Narodni heroj Savo Ilić", kod Gimnazije i Srednje pomorske škole, zatim u naselju Rakite, u Radanovićima, Bigovi i u Lastvi Grbaljskoj. Za izvođača projekta Vlada Narodne Republike Kine izabrala je kompaniju „Chinalight Solar Co". Osnovni princip rada solarne rasvjete podrazumijeva da fotonaponski FN modul koji se nalazi na vrhu stuba, pretvara sunčevo zračenje u električnu energiju koja se akumulira u baterijama. Kako je prethodno pojašnjeno, rasvjeta ulice nije ugrožena prilikom pada napona ili nestanka struje, a samo u slučaju šest kišnih dana zaredom solarna javna rasvjeta ne može da funkcioniše.
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Društvo
U KOTORSKOM ZALIVU ČETIRI BRODA I KATAMARAN “ANTONIJA” (26.08.2026.)
Kultura
XVIII KLARINETFEST -VEČERAS KONCERT POLAZNIKA/CA
Kultura
PREDAVANJE DR MILIJANE KANDIĆ-SIMONOVIĆ - DUČIĆ PRED SJAJEM KOTORSKIH DRAGULJA
Kultura
PREDSTAVLJANJE MONOGRAFIJE „DOBROTSKI IVANOVIĆI“ U PALATI GRGURINA
Kultura
PROMOCIJA KNJIGE „CRNA GORA I SVETA STOLICA – HILJADUGODIŠNJA ISTORIJA“ AUTORA ANTUNA SBUTEGE
Mali Oglasi