Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

28.10.2014
660

O ULOZI LOKALNIH CRNOGORSKIH VLASTI U PROCESU PRIDRUŽIVANJA EU DANAS U KOTORU

sastanak oktobar euSastanak Zajedničkog savjetodavnog odbora Evropske unije i Crne Gore, četvrti po redu, održan je juče u hotelu „Cattaro" u Starom gradu u organizaciji Komiteta regiona i Zajednice Opština Crne Gore.
Sastanku su prisustvovali predsjednica opštine Kotor Marija Ćatović, gradonačelnik prijestonice Cetinje, kopredsjedavajući ZSO-a Aleksandar Bogdanović, predsjednik gradskog savjeta Gdinije, kopredsjedavajući ZSO-a Stanisłav Szvabski, direktorka Direkcije za pristupanje EU iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija Tamara Srzentić, predstavnik Odjeljenja za saradnju Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Andre Lis, delegat Slazburg regije u Komitetu regiona i ko-izvjestilac na temu: „Strategija proširenja i glavni izazovi za period 2014-2015" Franc Šausberger.

„Ovo je bila dobra prilika da razmijenimo iskustva vezana za evropske prakse, te ukažemo na neke probleme koje imamo u funkcionisanju jedinica lokalne samouprave. Veoma važno pitanje je ono koje se tiče finansiranja opština i ovakve sastanke koristimo upravo da bi dobili informacije i čuli iskustva o načinu funkcionisanja i finansiranja opština u Evropi i regionu, te da takva rješenja primijenimo i u Crnoj Gori", rekao je generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore Refik Bojadžić. Kako je naveo, mnoge lokalne samouprave nijesu u prilici da dovoljno koriste sredstva iz evropskih fondova, jer nemaju novca da obezbijede participaciju koja se traži za realizaciju projekata. „Predložili smo Ministarstvu da se uvede Revolving fond iz kojeg bi se obezbijedila participacija i povećala sposobnost opština da koriste evropska sredstva", kazao je Bojadžić.
Kopredsjedavajući ZSO-a Aleksandar Bogdanović, gradonačelnik Prijestonice Cetinje je mišljenja da lokalne zajednice predstavljaju važan činilac u procesu evropskih integracija. „Jako mi je drago da neposredno nakon predstavljanja Izvještaja o napretku Crne Gore u procesu evropskih integracija imamo jedan ovakav susret. Izvještaj nije u pravom smislu prepoznao učinke lokalnih uprava u procesu evropskih integracija, ali smo danas eliminisali sve dileme koje su postojale. Drago mi je što su predstavnici lokalnih i regionalnih vlasti Evropske unije konstatovali značajan napredak Crne Gore, ali ne samo kao države, već i napredak njenih jedinica lokalnih samouprava koje su činilac evropskih integracija", istakao je Bogdanović. On je izrazio uvjerenje da će se ubuduće još energičnije nastaviti sa reformskim procesima u Crnoj Gori, posebno na nivou lokalnih samouprava. „Ohrabruje zajednički stav zvaničnika Evropske unije, tačnije Zajedničnog savjetodavnog odbora, da će podsticati razvoj i unaprijeđenje tih reformi u Crnoj Gori. Potrebno je obezbijediti dodatna sredstva kako bi podsticali određene promjene koje će nas voditi na snažnijem i kvalitetnijem putu ka Evropskoj uniji", mišljenja je Bogdanović. Na sastanku je bilo riječi i o regionalnom ravnomjernom razvoju, kao i o politici ruralnog razvoja. „Svjesni smo da u ovom, pretpristupnom periodu, Crna Gora treba da usvaja evropski koncept Zajedničke poljoprivredne politike. Posebno ohrabruje činjenica da će, bez obzira što Evropska unija zagovara koncept teritorijalnog principa, na lokalnim jedinicama i lokalnim vlastima ubuduće biti da sami određuju svoje prioritete i realizuju projekte shodno prioritetima iz raznih pretpristupnih fondova i onih koji će nam omogućiti da snažnije koračamo ka evropskoj budućnosti", izjavio je Bogdanović.
Predsjednik gradskog savjeta Gdinije, kopredsjedavajući ZSO-a Stanisłav Szvabski potencirao je značaj fiskalne decentralizacije. „Lokalne samouprave nemaju dovoljno finansijskih sredstava. Evropska komisija je mišljenja da treba izmjeniti Zakon koji tretira finansiranje lokalnih izbora. Za dostizanje demokratskih standarda Evropske unije ovo je veoma važno pitanje, s obzirom na to da je u Evropi veoma važan zakonodavni akt Evropska povelja o lokalnoj samoupravi koja daje veliku autonomiju lokalnim samoupravama. Već dvije godine pratim dostignuća Crne Gore, naručito njenih lokalnih vlasti i napore da dostignu standarde Evropske unije. Dosta toga je urađeno i na lokalnom i na nacionalnom nivou. Veoma sam zadovoljan što će se Crna Gora, vjerovatno za nekoliko godina pridružiti Evropskoj uniji", naglasio je Szvabski.
O akcionom planu reforme lokalne samouprave u Crnoj Gori za 2014.godinu govorila je državna sekretarka Ministarstva unutrašnjih poslova Jadranka Vojinović. Na temu poljoprivrede i ruralnog razvoja izlaganje je imala generalna direktorka Direktorata za poljoprivredu i ribarstvo Danijela Stolica, ko-izvjestilac o poljoprivredi i ruralnom razvoju Džerzi Zajakala.

Podijeli na: