Arhiva
TRST OD PERIODA MLETAČKE REPUBLIKE DO CARSTVA
U Muzeju grada Perasta sinoć je, otvorena izložba "Trst od perioda Mletačke republike do Carstva", autora Fabricija Oluje Soma. Organizatori su Narodni Univerzitet iz Trsta u saradnji sa Muzejom grada Perasta i Zajednicom Italijana Crne Gore uz podršku Ambasade Italije u Podgorici, Unije Italijana iz Rijeke, Opštine Kotor i Ministarstva inostranih poslova Republike Italije. „Izložba u našem hramu kulture pod nazivom "Trst od perioda Mletačke Republike do Carstva" je omaž kolekciji Stelija i Titi Davija i predstavlja rezultat uspješne saradnje između Narodnog Univerziteta iz Trsta,Muzeja grada Perasta i Zajednice Italijana Crne Gore uz podršku Ambasade Italije u Podgorici, Unije Italijana iz Rijeke, Opštine Kotor i Ministarstva inostranih poslova Republike Italije", kazao je pozdravljajući prisutne direktor OJU Muzeji Kotor Andro Radulović. On je naznačio da se dogašaj ne realizuje slučajno u gradu Perastu i njegovom muzeju, "koji se svojim sadržajem i autentičnošću sam nametnuo kao mjesto ovog dešavanja". "Grad Perast koji predstavlja odraz jedne bogate kulture iz prošlosti, sačuvane velikm djelom ne samo u materijalnom i duhovnom životu prostog muzeja kojim lebdi priča slave i privrženosti dva naroda povezana istim morem, zaista su jedino I pravo mjesto gdje će se ispričati još jedna priča i podsjećanje da se ne zaboravi. Ova izložba govori o odanosti,privrženosti i umjeću čuvanja svoje prošlosti i da se samo poštovanjem svih koji su je gradili jedino može stvarati i graditi svjetlija budućnost", kazao je Radulović. Ambasador Italije u Crnoj Gori Vinćenco del Monako podsjetio je na izložbu poznatog italijanskog umjetnika grčkog porijekla Janisa Kunelisa koja je nedavno otvorena u crkvi Svetog Pavla u Kotoru.
"Izuzetno mi se sviđa naziv izložbe, ali i panorama grada Trsta koja je prikazana kroz grafike. Grad koji ima veliku istoriju je i istorijski ali i moderan grad koji se nikad nije dao venecijanskoj vlasti", kazao je Del Monako i podsjetio na riječi Klaudija Magrisa, italijanskog književnika i stručnjaka za istoriju i kulturu srednje Evrope, koji kaže da "Trst predstavlja, više nego drugi gradovi, književnost i kulturu , ali je i živi je paradoks to što centar izgleda usamljeno i što je korišćen kao laboratorija u kojoj su eksperimentisane sve konfliktne teme dvadesetog vijeka". "Ova izložba nije baš slučajno ovdje danas, ona predstavlja početak 14. Sedmice italijanskog jezika u svijetu pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Italije. Kroz ovu izložbu dajemo omaž italijanskom jeziku. Grad Trst je grad koji treba proživjeti", kazao je Del Monako.
Predsjednik Zajednice Italijana Crne Gore Saša Dender je kazao da je izložba "posvećena nama, Muzeju grada Perasta, Zajednici Italijana". "Posljednja dva mjeseca su organizovane dvije izložbe u saradnji sa Narodnim Univerzitetom u Trstu i Ambasadom republike Italije u Podgorici. U pitanju je izložba Janisa Kunelisa održana u Kotoru i ova večerašnja u Perastu. Nije slučajno da su domaćini ta dva grada,Perast i Kotor, s obzirom da su oni od davnina povezani sa Italijom. Za nas je jako važna ova izložba, jer nam predstavlja razvoj Trsta, grada koji je veoma bitan za nas kroz istoriju", kazao je Dender.
Potpreddsjednik opštine Kotor Tvrtko Crepulja je kazao da izložba predstavlja aktivnost koja će produbiti duboke istorijske veze našeg kraja i Trsta. "Istakao bih zadovoljstvo što će predmet ove izložbe biti grad Trst koji ima veliku ulogu i značaj za čitav slovenski narod.. Nadam se da čemo svi skupa uživati u ovoj izložbi", kazao je Crepulja.
Dr Ilija Lalošević profesor na Arhitektonskom fakultetu u Podgorici.je ukazao na značaj izložbe kojom je započeta saradnja koja pomaže da se bolje upozna istorija i veze između dvije jadranske obale. "Drago mu je što su gosti u mogućnosti da vide Boku, grad Perast I jednu od najljepših palata na našoj obali- palatu Bujović. Mogu reći u moje ime i u ime Jovice Martinovića da smo unijeli dosta napora da sačuvamo našu kulturnu i istorijsku zaostavštinu", kazao je Lalošević podsjetivši na restauraciju i dokumenta koje je sakupljao po Italiji i koji su mu bili bitni za restauraciju, kao i na palate naših ljudi u Trstu. "Izložba je za nas velika čast i izražavam zahvalnost vama jer ste nam omogućili njenu prezentaciju i nadam se da su ovo prvi koraci buduće uspješne saradnje", kazao je Lalošević.
Član Regionalnog savjeta regije Friuli-Venecija Đulija Emiliano Edera kazao je da izložba pokazuje čvrstu vezu između Crne Gore i Italije "Ali ne treba biti jedina prilika,već ovo treba da se nastavi. Naše dvije zemlje trebaju i dalje da njeguju povezanost, kako kulturnu, tako političku, ekonomsku... Bili bi počašćeni da u Trst dođe neki od mladih crnogorskih umjetnika, kako bi se saradnja nastavila jer kultura nema granica", kazao je Edera.
Predsjednik Narodnog Univerziteta u Trstu Fabricio Soma je kazao da izložba predstvalja dio nečeg što je počelo da se relaizuje poprilično ranije. "Onda kada smo zatražili neke od fortografija iz kolekcije Stelija i Titi Davija. Kasnije, vremenom, kolekciju smo sve više promovisali.. Ovu izložbi prezentujemo sa velikom strašću, isto strašću kojom je Stelio Davija, sa kojim sam imao čast biti prijatelj, sakupljao fotografije po cijelom svijetu. A što se tiče naziva,naglasio bih da iako Trst nikad nije bio pod Mletačkom republikom ipak je ona dosta uticala na njega", kazao je Soma.