Arhiva
PROMOVISANE KNJIGE SLOBODANA ČUROVIĆA
Knjige autora Slobodana Čurovića „Srpski pravoslavni kalendar" i „Istraga Srba" stižu u neprepoznatljivo, gluvo doba, tmina i laži, koje hoće da nas rasčovječe, rassrbe, raspismene, duhovno obogalje i prebrišu na novim mapama novog, nakaradnog svjetskog poretka, da budemo glupi, tuđi, i da se zauvijek izgubimo, čulo se na promociji održanoj proteklog vikenda u riznici Srpske pravoslavne crkve hrama Svetog Nikole u Kotoru.
"Nije slučajno što se krenulo u besomučni i konačni obračun sa najtananijim simbolima našeg pamćenja sv. Savom i Njegošem, jer im smeta sve što je srpsko, kojim se kroz istoriju ponosila Crna Gora, čojska i viteška. Ali, kao što je silni Sinan paša mislio da će na Vračaru da izbriuše iz pamćenja našeg duhovnog oca i učitelja sv. Savu, mi iz tog žara još svetosavski postojimo i zborimo, još ćiriličnije, a Gorskim vijencem se besmrtimo", kazao je Čurović.
O knjigama su govorili hadži Radovan Radović, književnik i Nikola Nenezić.
"Knjiga je svojevrsni zbornik, molitvenik, učebnik, sojevrsna faktografska srpska istorija, višeslojno svjedočanstvo stradalništva srpskog naroda i pobuna protiv tiranije i zla, najmračnije ljudske beslovesnosti i mržnje, nekada i nas samih prema sebi. Sakupiti, sistematizovati i dokumentovati bogatu građu od 300 izvora, kroz decenijski rad, više hiljada podataka iz teško dostupnih izvora i sve složiti po datumima, bez potrebne pomoći, zaista je podvig i veliki doprinos u borbi za istinu", kazao je Radović.
"Knjiga je pomenik znamenitih Srba i Srpkinjica, ali i svjedočanstvo o mnogim manje ili više bezimenim, nesujetnim, nelakomim, skromnim a pečatnim likovima koji su služili otadžbini, imenu srpskom i časti, nepodmitljivo do bola.Srbi hristoljubni, pravoslavni, neodmorni vojnici stradalničkih žića..Zavećaće, zaljbožiće samo onaj narod što iz toga stradanja isklija. Jer Srbin je Srbin zato što mora biti Srbin", rekao je Čurović.
Kao gost večeri nastupio je Borislav Golubović, epski pjesnik.
Voditelj večeri hadži LJubisav Bjelić Morački čitao je odlomke iz recenzija o Čurovićevim knjigama.
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Kultura
ODRŽANA SVETOSAVSKA AKADEMIJA – PROF. DR MIHAJLO PANTIĆ: SV. SAVA DO DANA DANAŠNJEG HODI I HODOČASTI SRPSKOM KNJIŽEVNOŠĆU
Sport
SRBIJA PRVAK EVROPE, MANDIĆ 4 GOLA U FINALU
Sport
OMLADINCI BOKELJA BOLJI OD PETROVCA, 31.JANUARA U TREBINJU SA CRVENOM ZVEZDOM
Kultura
IZLOŽBA MILOST ŽANE BAJIĆ-UMJETNOST KAO ZAHVALNOST
Kultura
DELAĆ O NOVOJ ZBIRCI POEZIJE: STRAHOVITA NJEŽNOST OTVARA PROSTOR EMPATIJE, PREPOZNAVANJA I UNUTRAŠNJE SLOBODE (AUDIO)
Mali Oglasi