Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

20.09.2017
421

IZLOŽBA CRTEŽA MARIJE KAPISODE U TIVTU

1aizl kapisodaGalatea Gallery iz Podgorice i Centar za kulturu Tivat priređuju izložbu crteža u kombinovanoj tehnici Marije Kapisode, profesorke sa Fakulteta likovnih umjetnosti na Cetinju pod nazivom „Put plamene tišine".

Postavku u Galeriji ljetnikovca Buća u Tivtu, danas u 20 sati otvoriće predsjednica Opštine Tivat Snežana Matijević.

Marija Kapisoda je rođena na Cetinju, gdje je završila osnovnu i srednju likovnu školu. Diplomirala je na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, odsjek grafika, 2001. godine u klasi prof. Jakova Đuričića, kod kojeg je 2006. godine odbranila magistarsku tezu pod nazivom „Zemlja - Svjetlost, Svijetlo - Tamno". Članica je ULUCG-a od 2005. dodine i imala je dvanaest samostalnih izložbi. Učestvovala je na mnogim kolektivnim izložbama, kao i kolonijama, u zemlji i inostranstvu. Živi i radi na Cetinju.

Iz predgovora u katalogu istoričarke umjetnosti Ljiljane Zeković izdvajamo zapis o autorki: „Marijine grafike i crteži, koji u njenon likovnom djelu čine jedinstven idejni i estetsko - likovni korpus, utemeljeni su na jedinstvenim izvornim i arhetipskim predstavama formiranim u njenoj podsvjesti kao lične, iskustvene spoznaje svijeta. Ova konstatacija nas upućuje na korijene odakle je sve poteklo. To je njeno rodno Cetinje, njen životni prostor u kojem se još uvijek može čuti tišina i trava kako raste. Upravo ova premisa nas približava apsolutu Marijinog djela u kojem osluškivanjem iskonske energije koju emanira zemlja otkrivamo da se nedokučive tajne Univerzuma kriju koliko u njegovoj svukupnosti, toliko i u njegovim najmanjim mikrokosmičkim djelićima".

Podijeli na: