Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

30.08.2017
275

SKUPI MJERNI INSTRUMENTI INSTITUTA NA METI LOPOVA

1AKORALI DVASkupi mjerni instrumenti koje koristi Insititut za biologiju mora, često su na meti lopova.

Sužavajući na taj način i krug potencijalnih počinilaca ovih nedjela, direktor Instituta Mirko Đurović kaže za Radio Kotor da do ovih sprava, smještenih često i na dubinama od oko 20 metara, mogu doći samo ronioci sa adekvatnom opremom.

„To su recimo instrumenti koji mjere temperaturu, salinitet, ili su za prikupljanje sendimenta. Sigurni smo da ih je neko namjerno uzeo zato što su to dubine do kojih ne može da zaroni svako bez boca i ostalog što je neophodno. Zato molim sve koji rone i koji se bave podvodnih ribolovom, da to ne rade i ne uzimaju ove stvari jer im ne mogu poslužiti", kazao je Đurović. On je podsjetio na slučaj sa lokacijom gdje raste žuti koral.

„Tu je bio instrument koji je svakog dana mjerio temperaturu, salinitet, pritisak... Jednostavno je jednog dana nestao, neko ga je ukrao, iako bez aparata za očitavanje njemu to ništa ne znači. Sa druge strane nama su to jako bitni podaci koje moramo ponovo pokušati da dobijemo, čekajući godinu, što nam produžava rad. Riječ je o instrumentima koji su jako skupi i koje moramo ponovo da kupujemo i prolazimo kroz porcedure javnih nabavki što jako usporava naš rad, dok onaj ko ih je uzeo sigurno ih je samo bacio", kazao je Đurović.

Podijeli na: