Arhiva
ISPITATI ZAGAĐENJE SUMPOROM IZ IZDUVNIH GASOVA KRUZERA
Institut za biologiju mora u Kotoru namjerava da u saradnji sa Lukom Kotor ispita zagađenje mora izduvnim gasovima kruzera.
Direktor Instituta Mirko Đurović, gostujući u današnjoj emisiji Radio Kotora „032", ukazao je na zabrinjavajuće podatke ispitivanja sedimenata oko dubrovačke luke kojim je utvrđen visok procenat sumpora na morskom dnu.
„Zagađenje navodno potiče od taloženja sumpora koji izbacuju kruzeri iz svojih dimnjaka. Ova plovila u najvećem broju slučajeva koriste gorivo koje nije kvalitetno i opterećeno je visokim procentom sumpora", kazao je Đurović.
On je rekao da je o početku monitoringa sumpora postojao inicijalni kontakt sa Lukom.
„Međutim, nismo uspjeli da nađemo zajednički jezik kako bi se ovo istraživanje, korisno za nas, njih i za građane, pokrenulo. Utvrdili bi u kom stepenu postoji zagađenje i da li ga uopšte ima. U suštini sada nemamo konkretan rezultat. Smatram da bi istraživanje trebalo ostvariti i ja se nadam da će uprava Luke naći model i interesovanje da Institut za njih odradi taj monitoring", kazao je Đurović.
On je mišljenja i da se kompleksnim monitoringom Kotorskog zaliva, najviše opterećenog kruzerima, može dobiti odgovor na ono što se dešava, kao i o eventualno lošim efektima kruzing turizma.
„Ja znam da on donosi veliki novac, ali ipak moramo biti svjesni da se mora postaviti neka granica do koje sve može da ide", kaže Đurović.
On je istakao i problematičan uticaj na morski ekosistem do kojeg dolazi prilikom pokretanja kruzera.
„Kada pale svoje motore, pokreću propelere, dižu mulj sa morskog dna, ali i sve one bentosne organizme koji žive dolje. Zvijezde, krastavce i ostale organizme koje možda i samelju svojim propelerima", kazao je Đurović.
Na pitanje da li Institut samoinicijativno može pokrenuti ispitivanje koncentracije sumpora, ali i olova i ostalih štetnih materija, Đurović je rekao da aparati postoje ali i da to sve dosta košta.
„Moram da kažem da Institu za svoj rad dobija sredstva samo za plate. Za održavanje opreme i istraživački rad moramo sami da zaradimo novac tako da je to prilično opterećujuće za naš budžet", kazao je Đurović.
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Kultura
KONCERT „BOKELJSKA ELEGIJA“ 8. APRILA U CRKVI SV. DUHA
Sport
SELEKTOR SAVIĆ ODABRAO TIM ZA KVALIFIKACIJE SVJETSKOG KUPA
Sport
CHAMPIONU 8 MEDALJA NA TROFEJU PODGORICE 2026
Sport
DVIJE POBJEDE MLADIH RUKOMETAŠA KOTORA, PAVIĆEVIĆ NAJEFIKASNIJI
Društvo
U KATEDRALI SV. TRIPUNA ODRŽANA SVEČANA SVETA MISA - DON TONSATI: USKRS TRAŽI DUHOVNU OBNOVU
Mali Oglasi