Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

14.10.2014
2241

KOTORSKI ARHIV BLAGO KOJE PRIPADA CIJELOM SVIJETU

„Istorijski arhiv Kotor je blago Crne Gore i arhivska vrijednost koju Crna Gora može da prikaže cijelom svijetu, a uz kvalitetnu prezentaciju on može biti atraktivan za svjetske naučnike. Arhiv ne pripada samo Kotoru i Crnoj Gori, već i cijelom svijetu s aspekta očuvanja kulturne baštine i obaveza je svih nas da doprinesemo njegovm razvoju" – rekao je juče obilazeći kotorsku instituciju ambasador Turske u Crnoj Gori NJ.E. Mehmed Nijazi Tanilir. Posebno zanimanje Ambasada Turske pokazala je za građu na turskom jeziku i prepiske predstavnika turske vlasti sa organima vlasti i uglednicima u Kotoru, Perastu, Trebinju i drugim gradovima. „Ovdje možemo naći veoma stara dokumenta iz mletačkog perioda, austrougarskog i francuskog perioda Kotora, a najstarija datiraju s početka 14.vijeka. Naravno, Kotor nije bio pod turskom upravom, ali možemo ovdje naći dokumenta na turskom jeziku. To je sve što kotorski Arhiv čini da bude veoma važan i atraktivan i teško je naći ovako vrijedne institucije. U gradu koji je spoj različitih civilizacija imate na hiljade dokumenata. Ovo je vrijedno mjesto, posebno za istraživače balkanske istorije, a nedavno su u Muzeju grada Perasta bili i stručnjaci iz Turske koji su u okviru posjete Crnoj Gori obišli i Istorijski arhiv u Kotoru. Oni su inicirali organizaciju radionice čije smo održavanje danas precizirali u vašem gradu" – rekao je turski ambasador Tanilir najavljujući podršku ovoj reprezentativnoj kulturnoj instituciji. Izrazivši zadovoljstvo što visoki predstavnici drugih zemalja posjećuju Istorijski arhiv u Kotoru, direktorka Snežana Pejović je rekla da se ovdašnja arhivska građa tiče brojnih zemalja koje su bile prisutne u Kotoru.

„Nama je potrebna saradnja, ali i neophodna i podrška za dalji razvoj Arhiva. Kao što javnost zna, mi smo u sklopu Državnog arhiva čiji nas razvojni planovi već dugo zanemaruju. Ovako vrijednoj građi posvećeno je samo troje ljudi, znači jasno je da treba više zaposlenih da bismo se okrenuli nauci i da bi cijela Crna Gora profitirala" – kazala je Pejović i dodala da je ambasador Tanilir bio raspoložen i za konkretnu pomoć. „Iako nam mnogo toga fali, recimo, skener za dokumenta, uvidjeli smo da je ta podrška otežana jer je problemati;na organizacija Državnog arhiva. Odlučili smo se za stručnu saradnju i razmjenu iskustava jer imamo dosta dokumenata pisanih na turskom jeziku. Pokušaćemo da kroz planiranu radionicu zajedničkim snagama istražimo i javnosti predstavimo građu koja se tiče djelovanja predstavnika turske vlasti u regionu i samoj Turskoj" – dodala je direktorka Istorijskog arhiva.
Snežana Pejović je danas ambasadoru Taniliru dala na poklon kapitalno izdanje dvotomnog srednjovjekovnog Statuta grada Kotora koji je objavljen u Veneciji 1616. godine.

Podijeli na: