Arhiva
PROVJETRAVANJEM PROTIV OPASNOG RADONA
Češće provjetravanje prostorija čime se uvodi vazduh sa otvorenog prostora u kojem je koncentracija radona beznačajna, na najjednostavniji način, efikasno i značajno smanjuje količinu ovog potencijalno opasnog gasa koji svakodnevno udišemo, čulo se juče na tribini na temu „Mapiranje radona u Crnoj Gori i unaprjeđenje nacionalnog sistema zaštite od radona" održanoj u Galeriji solidarnosti. Organizatori su Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Agencija za zaštitu životne sredine i Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, a zbog slabe posjećenosti današnje tribine „pi-ar" projekta Marija Perović Bogićević najavila je novu na kojoj će se potencirati prisustvo učenika. „Radon pripada istoj grupi uzročnika raka kao azbest i duvanski dim. Svjetska zdravstvena organizacija je radon proglasila prvim najvećim uzročnikom raka pluća kod nepušača i drugim najvećim uzročnikom kod pušača. Po njenim procjenama, radon je odgovoran za 3-14 % svih slučajeva obolijevanja od raka pluća. Rizik da se dobije rak pluća od radona kod aktivnih pušača je 25 puta veći nego kod osoba koje nikada nijesu pušile.Radon nije uzročnik drugih oboljenja disajnih puteva, niti drugih oblika obolijevanja od raka", kazala je između ostalog Perović Bogićević. Sada važećim zakonodavstvom referentni nivo za radon u Crnoj Gori je 400 Bq/m3 za stari i 200 Bq/m 3 za novi stambeni fond. Nove direktive Evropske unije preporučuju da nacionalni referentni nivo bude najviše 300 Bq/m3.
Bogićević je kazala i da Crna Gora još nije završila sistematsko ispitivanje radona u stanovima na čitavoj svojoj teritoriji, pa zato nema ni svoju radonsku mapu. Za južni i centralni dio Crne Gore radonska mapa je gotovo kompletirana na osnovu mjerenja iz 2002-2003. godine. Od januara 2014. kod nas je počela realizacija trogodišnjeg projekta "Unapređenje nacionalnog sistema zaštite stanovništva od radona". Cljevi su: završetak mapiranja radona u Crnoj Gori, procjena radiološke opterećenosti stanovništva zbog udisanja ovog gasa, informisanje o radonu i njegovom uticaju na zdravlje, jačanje kadrovskih i institucionalnih kapaciteta za mjerenje i kontrolu, inoviranje propisa o ovom gasu i priprema strategije za zaštitu stanovništva od radona. Jednogodišnja mjerenja radona u stanovima rade se od septembra 2014. do oktobra 2015. godine. U tom periodu biće u odabranim stanovima, pretežno u sjevernom području Crne Gore, postavljeni detektori radona, koji su u vidu plastičnih kutija prečnika 6 cm i potpuno neškodljivi - ne emituju zračenje i nemaju bilo kakvog uticaja na ljude, okolinu i na kvalitet vazduha. Radonska mapa Crne Gore biće u cjelini završena 2016. godine.
U brošuri „Radon u kući" odgovara se i na pitanje da li zainteresovani vlasnici stanova sada mogu naručiti mjerenja radona. „Još uvijek ne, ali nakon završetka navedenog projekta Centar za ekotoksikološka ispitivanja Crne Gore biće osposobljen da radi takva mjerenja po narudžbi, dok će na Univerzitetu Crne Gore biti formiran stručni tim za intervencije u radonski ugroženim kućama u cilju smanjenja njegove koncentracije.
Što je radon?
Radon je prirodni gas. Radioaktivan je i prisutan uvijek i svuda u vazduhu koji udišemo. Formira se u tlu i posljedica je radioaktivnog raspada uranijuma, koji se u malim koncentracijama nalazi u stijenama i zemljištu. Radon ne možemo osjetiti čulima, jer je bez boje, mirisa i ukusa. Njegovo prisustvo možemo lako ustanoviti i izmjeriti instrumentima.
Kako se radon može uporediti sa drugim izvorima jonizujućeg zračenja u Crnoj Gori?
Izvori jonizujućih zračenja iz prirode doprinose sa više od 80% ukupnoj dozi zračenja
koju prima stanovnik Crne Gore. Najveći dio tog zračenja, oko 70%, dolazi od udisanja
radona, dok ostatak potiče od radionuklida u tlu, hrani i vodi za piće i od kosmičkog
zračenja.
Od vještačkih izvora jonizujućeg zračenja, stanovništvo Crne Gore je najviše izloženo
ozračivanju tokom medicinskih procedura.
Da li postoji bezbjedan nivo koncentracije radona?
Ne postoji nivo kocentracije gasa radona u vazduhu ispod kojeg on ne predstavlja rizik
po naše zdravlje. Povećanjem njegove koncentracije u vazduhu koji udišemo, kao i
vremena našeg boravka u takvim prostorima, povećava se i rizik po nas.
Nepušači, mala izloženost radonu - NAJMANJI RIZIK
Nepušači, veća izloženost radonu - RIZIK POSTOJI
Pušači, mala izloženost radonu - POVEĆAN RIZIK
Pušači, veća izloženost radonu – NAJVEĆI RIZIK
Da li radon može biti problem u kući i zašto?
Koncentracija radona u vazduhu na otvorenom prostoru je svuda toliko niska da je
bezopasna po naše zdravlje. Međutim, u unutrašnjosti kuće, zavisno od njene
konstrukcije, materijala od kojeg je napravljena, ali i naših navika, nivo radona u
vazduhu može biti znatno povećan iznad prirodnog.
Glavni izvor radona u kući je prirodni gas koji iz tla, kroz pukotine u podu i šupljine oko
cijevi ili kablova, ulazi u kuću i tu se, zarobljen zidovima i zatvorenim prozorima,
nagomilava. Povećana koncentracija radona u vazduhu može se očekivati naročito u
onim boravišnim i radnim prostorijama koje se nalaze u suterenu i prizemlju, dok se ona
brzo smanjuje od prizemlja prema višim spratovima zgrade.
Šta je radonska mapa i čemu ona služi?
Na radonskoj mapi su prikazane srednje godišnje koncentracije radona u boravišnim prostorijama širom države.Ona pokazuje da li u državi postoje područja na kojima se može očekivati povećana koncentracija radona u stanovima i koja su to područja.
Šta je nacionalni referentni nivo za radon?
Nacionalni referentni nivo određuje država na osnovu preporuka međunarodnih institucija i sopstvene radonske mape. On ne predstavlja granicu između bezbjedne i nebezbjedne koncentracije radona u vazduhu boravišnih prostorija, već procjenu prihvatljivosti rizika od radona po zdravlje ljudi.
Da li se u Crnoj Gori u međuvremenu preduzimaju neke mjere u cilju zaštite građana od štetnog uticaja radona?
Program sistematskog ispitivanja radioaktivnosti u životnoj sredini u Crnoj Gori svake godine uključuje mjerenja radona u trajanju do 48 h, četiri puta godišnje, u 20 slučajno odabranih objekata (stambene zgrade, poslovni prostori, škole i dječiji vrtići).
Postoji li neki jednostavan postupak kojim se može smanjiti koncentracija radona u stanu?
Češće provjetravanje boravišnih prostorija, kojim se u prostoriju uvodi vazduh sa otvorenog prostora u kojem je koncentracija radona beznačajna, na najjednostavniji način, efikasno i značajno smanjuje količinu radona koji udišemo.
Ako se taj najjednostavniji postupak ipak pokaže nedovoljnim, koncentracija radona u stambenim i radnim prostorima se može sasvim uspješno smanjiti jednostavnim građevinskim mjerama.
Kome se obratiti za dodatne informacije o radonu?
Uskoro će na internet adresi Agencije za životnu sredinu Crne Gore www.epa.org.me biti otvorena interaktivna stranica posvećena radonu.
Pitanjima se možete obratiti i na e-mail adresu:
radoncg@gmail.com
Ili pismom (sa naznakom RADON) na adrese:
- Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore, IV proleterske 19
- Centar za ekotoksikološka ispitivanja, Podgorica, Bulevar Šarla de Gola 2
RADON MOŽE BITI PRIJETNJA NAŠEM I ZDRAVLJU
NAŠE DJECE SAMO AKO GA IGNORIŠEMO", navodi se u brošuri „Radon u Kući.