Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

04.10.2014
1304

VJEČNA LUČA SLOBODE

Vjekovima su Boka i Crna Gora ispisivale na moru i kamenu svoju istoriju, kazala je predsjednica Opštine Kotor Marija Ćatović obraćajući se prisutnima u sali Centra za kulturu na juče održanoj svečanosti povodom 70 godina formiranja Prve bokeljske NOU brigade. "Dolazile su vojske i vazda gladni osvajači, i uvijek se poraženi vraćali. Branili smo svaku stopu svoje zemlje, svako parče svoga neba, svaki talas svoga mora.Činili su to nezaboravni, hrabri slobodari čija imena zlatnim slovima krase stranice naše istorijske čitanke. Danas listamo stranice koje su krvlju ispisali borci Prve Bokeljske narodno-oslobodilačke udarne brigade. Prije sedam decenija, tačnije 5.oktobra 1944.godine na tromeđi Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, u mjestu Konjsko-opština Zupci, u stroju je bilo 800 boraca, od kojih je većina debelo okusila u drugim jedinicama strahote rata. Komandant je bio Božo Jovanović, politički komesar Mato Petrović. Na ratnom putu od Boke do Prizrena kroz brigadu je prošlo 3.255 boraca. Na ratištu je ostalo 200 hrabrih proletera. Brigada Bokeška bila je brigada internacionalna. U njoj pod istom ratnom zastavom slobode, na kojoj je pored petokrake zvijezde pisalo ,,za slobodu i nezavisnost socijalističke otadžbine" bili su borci iz Boke i svih krajeva Crne Gore i Jugoslavije. Sa njima u istom stroju Italijani - jedan bataljon divizije ,,Garibaldi", zatim Rusi, Česi, Amerikanci, Austrijanci, Albanci i po jedan borac iz Grčke, Bugarske, Poljske, Čilea, Mađarske i Južno-afričke republike... U sastavu brigade bila je i bleh muzika nastala spajanjem muzičara Tivta i Đenovića na Dragalju 12.novembra 1944. godine. Ratni put i velike pobjede čuvaju od zaborava borci i hroničari koji su pored ostalog zapisali: ,,Brigada je oslobađala Boku, Cetinje, Nikšić, teško je bilo u borbama za slobodu Danilovgrada, Spuža, Podgorice, Kolašina...nimalo lako preko Pljevalja, Bijelog Polja, Berana, Prijepolja, Peći, Đakovice".

Ipak, najteže je bilo u borbama za Ledenice koje su oslobođene nakon 38 dana krvavih borbi. Poginulo je 37 boraca Prve Bokeške i 12 Petog bataljona proslavljene Druge Dalmatinske brigade čiju hrabrost Crna Gora nikada neće zaboraviti. U ovoj prvoj velikoj pobjedi Prve Bokeške brigade učestvovale su i jedinice Desete crnogorske brigade, Dvadeset devete Hercegovačke divizije i Ratne mornarice...Prva Bokeška narodno-oslobodilačka udarna brigada je jedan od svijetlih bisera naše novije istorije što najbolje potvrđuju i visoka priznanja -Orden zasluga za narod sa zlatnom zvijezdom i Orden bratstva i jedinstva sa zlatnim vijencem. Sloboda Boke i Crne Gore i vrijeme kada obilježavamo sedam decenija pobjede nad fašizmom je prilika za izraze dubokog poštovanja za sve partizanske borce, za sve roditelje koji su iznjedrili hrabre sinove i kćeri, koji su širom nekadašnje domovine ugradili svoju mladost u našu budućnost. Zato je vječiti amanet Crne Gore: slogu i slobodu treba čuvati, na Evropskom putu treba svoju istoriju poštovati i luče antifašizma se držati. Neka živi sjećanje na sve slobodare, na sve borce Prve Bokeljske narodno-oslobodilačke udarne brigade koja je prije sedam decenija formirana i koja je dala nezaboravan doprinos oslobađanju Boke i Crne Gore", kazala je Ćatović.

Ispred Saveza udurženja boraca NOR-a i antifašista Crne Gore potpredsjednik akademik Zuvdija Hodžić prisutnima se na početku obratio stihovima himne ove organizacije: „Zaklinjemo se Crna Goro Lovćenom i majskom zorom, slobode plamen julske će vatre u srcu našem vječno da plamte". „Oni govore i o mojem i o našem odnosu prema NOB-u, povezuju i iskazuju partizansku vjeru u budućnost kao i naše poštovanje i zahvalnost za sve što su učinili, svejedno u kojoj su brigadi bili: Crnogorskoj, Dalmatinskoj ili Ličkoj. Naučeni da nijedna bitka za slobodu nije izgubljena, ali i da nijedna nije zauvijek dobijena, mi to znamo i znamo što hoćemo i hoćemo više nego što možemo, nepokolebljivi da se borimo za ideale i pricnipe iste za nas i za one koji su prije 70 godina ponosno stojali u stroju Prve bokjeljske narodnoooslobodilačke udarne brigade, nastavljajući da ratuju i poslije rata, razbijajući jake neprijateljske bande na Kosovu, hrabrošću, ali i plemenitošću i toplinom svojstvenom bokeljskoj i mediteranskoj duši, šire bratstvo i jedinstvo, čine da im ljudi prilaze vjeruju, ljudskošću postižući više nego oružjem", kazao je između ostalog Hodžić.

Predsjednik boraca i antifašista Dubrovačko-neretvanske regije Branko Grošeta kazao je da poziv na obilježavaje jubileja Prve Bokeške brigade prihvata kao želju za nastavkom uspješne saradnje antifašista Hrvatske i Crne Gore i podsticaj za zajednički nastavak aktivnsoti na njegovanju i obilježavanju svijetlih trdicija NOR-a. On je ukazao na saradnju Dalmatinaca i Bokelja i na ostvareno posebno u vrijeme Drugog svjtskog rata.

U ovkiru bogatog kulturno-umjetničkog programa, obilježavanju 70 godina formiranja Prve bokeljske NOU brigade prisustvovali su: predsjednici i predstavnici boračkih organizacija iz cijele Crne Gore, izaslanik predsjednika države Filipa Vujanovića general Branko Mamula, predsjednik SUBNOR-a Andrija Nikolić, prvoborac Vuko Dragašević, preživjeli borci Gospava Kovačević i Pero Milošević.

Podijeli na: