Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

30.09.2014
485

NOVE VRSTE NASTAVLJAJU DA ULAZE U JADRAN

Nove vrste morskih organizama nastavljaju da ulaze i da se nastanjuju u Jadranskom moru, kaže za Radio Kotor dr Aleksandar Joksimović sa kotorskog Instituta za biologiju mora. Ulazak i praćenje vrsta koje nisu karakterstične za ovaj dio Mediterana tema je današnjeg Joksimovićevog predavanja na prvoj naučnoj konferenciji o upravljanju obalnim područjem Jadranskog mora koja se na kotorskom Institutu realizuje u okviru saradnje Univerziteta Vite iz Moskva i Univerziteta Crne Gore. „Poznato je i da u okviru nacionalnog projekta koji realizujemo u okviru saradnje sa Institutom za okeanografiju iz Splita pratimo već niz godina nove vrste. Posljednji dokaz prisustva neobičnih vrsta koje nisu specifične za Jadran je ulov „carske iglice" 26. juna kada je ribar Đurović iz Budve prijavio ulov", kazao je Joksimović. On je istakao da je ulov značajan sa stanovišta nauke jer ova vrsta nije svojstvena Mediteranu i Jadranu, već Atlantskom okeanu, pa se njeno pojavljivanje, povezuje sa klimatskim promjenama. «Carska iglica nije svojstvena za Mediteran, a prvi put je ulovljena 90. tih godina prošlog vijeka kod obala Maroka, gdje je iz Atlantika došla kroz Gibraltar», kazao je Joksimović prilikom ulova ove vrste u junu 2011. podsjetivši da je u Jadranu prvi put ulovljena 1995. godine kod Barija.

On je naznačio da će prezentacija biti publikovana i u naučnom časopisu „Anales" Slovenačkog društva za bilogiju i ekologiju mora i u vidu naučnog rada. „Dakle nastavljamo da bilježimo ulazak novih vrsta. Znamo da optrilike ulaze koroz Suecki kanal i Gibraltar, ali ovo što je evidentno je 46 novih vrsta koje je Jakov Dulčić sa kolegom Brankom iz Instituta opisao u svojoj novoj knjizi, a što smo i prezentovali ovdje prije otprilike pola godine", kazao je Joksimović govoreći o vrstama koje se pojavljuju na ulazu u Jadransko more uz obalu Crne Gore.
Na prvoj naučnoj konferenciji o upravljanju obalnim područjem Jadranskog mora danas i sjutra će biti održana predavanja ruskih i i naučnika iz Crne Gore, Srbije, Albanije, Italije i Hrvatske. Odziv za konferenciju je veoma dobar, a najavljeno je i preko 25 saopštenja. „Teme su multilateralne, od biologije mora, preko satelitskog praćenja, stanja zagađenja Jadranskog mora, pa do svih onih iskustava koja ruske kolege imaju obzirom da dolaze iz poznatih instituta iz Sankt Petersburga i Moskve i sa Ruske akademija nauka i umjetnosti. Smatram da je ovo veliki doprinos razvoju naše nauke u Crnoj Gori. Povezivanje sa kolegama iz regiona je nešto što je zaista potrebno, a zaključci konferencije biće dalji razvojni putevi naše dublje saradnje uz povezivanje kroz međunarodne projekte i što je najvažnije korišćenje fondova koji su otvoreni u samoj Ruskoj federaciji i EU za istraživanje i naročito zaštitu životne sredine, posebno za aspekt koji se odnosi na morski eko-sistem. Danas smo imali predavanje akademika Momira Đurovića predsjednika CANU, Viktora Sudegova potpredsjendika Komiteta za nauku i istraživanje Ruske dume, a pročitan je i pozdravni telegram rektorke Univerziteta Crne Gore Radmile Vojvodić. Zaključci će biti štampani u časopisu „Studia marina" Insituta za biologiju mora", kazao je Joksimović.

Podijeli na: