Arhiva
753 GODINE CRKVE SV. KUZME I DAMJANA
Danas se obilježavaju 753 godine od izgradnje i posvećenja crkve Svetog Kuzme i Damjana na Mulu. Prema podacima iz Istorijskog arhiva u Kotoru, još sredinom XIII vijeka, 13. februara 1261. godine, na crkvenom feudu bila je osveštena crkva Sv. Kuzme i Damjana i Sv. Elizabete, koja je pripadala sveštenstvu katedrale Sv. Tripuna, a izgrađena je na brdu Vrmac za potrebe stanovništva koje je obrađivalo crkvenu zemlju. Nalazi se na oko 200 metara udaljenosti od obale, sa kojom je povezuje stara ulica, koja je i danas 753 godine poslije posvećenja crkve, jedini put do nje.
Sv. Kuzma i Damjan su bili ljekari i mučenici iz III vijeka. Porijeklom su iz Male Azije, arapi hrišćanskog porijekla. U Siriji su liječili siromahe bez ikakve nadoknade. Radi Hrista su podnijeli mučeništvo. U vrijeme cara Dioklecijana, u Egeji su im odrubljene glave. Njihov kult se ubrzo proširio po cijelom hrišćanskom istoku i zapadu.
Foto-radiodux
Sv. Elizabeta Ugarska bila je kći Andrije II, njemačkog cara. Kada joj je umro suprug, kao mlada udovica, odriče se svih svojih dobara. Podigla je bolnicu u kojoj je služila obavljajući najteže poslove. Zvali su je utjehom siromašnih. Umrla je 17. novembra 1231. godine i crkva slavi taj dan.
Tokom minulih vjekova kult Sv. Elizabete blijedi, pa kod naroda možemo čuti da ljudi uglavnom govore samo o crkvi Sv. Kuzme i Damjana.
Razvojem mjesta ukazala se potreba za većom crkvom. Pri ovoj crkvici, koja sada služi kao sakristija, Muljani nadograđuju novu župnu crkvu, istog naziva. Iznad crkvenih vrata piše: BOGU DOBROME VELIKOME, BRIGOM PETRA ŠKALJARINA ŽUPNIKA, PODIGNUTO GODINE GOSPODNJE 1778.
Od 1810. godine u ovoj crkvi su smještene mošti blaženog Gracije, koje je kapetan Janković svojim brodom prenio iz Venecije. Kasnijim razvojem mjesta, izgradnjom naselja i nove crkve Pomoćnice Kršćana, 18. septembra 1864. godine, tijelo bl. Gracije je preneseno u nju, na novi oltar, u srebrnom novom sarkofagu. Tako je župna crkva, Pomoćnice Kršćana na Mulu postala Svetište Bl. Gracije.
Crkva je kao i mnoge druge stradala u katastrofalnom zemljotresu 15. aprila 1979. godine, najviše su joj oštećeni krov i zidovi, ali je kotorska Biskupija u saradnji sa mještanima prikupila značajna materijalna sredstva i uz nadzor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Crne Gore Kotor crkva je ponovno stavljena u funkciju 26. septembra 2011. godine.
Danas, na 753. godinu od izgradnje i posvećenja crkve, muljanski župnik don Dario Novak služiće svečanu svetu Misu i prekaditi grobove mještana koji se na ovom mjestu već osam vjekova sahranjuju.
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Društvo
SREĆNU NOVU 2026. GODINU ŽELI VAM RADIO KOTOR
Sport
POBJEDA CRNE GORE, ĆOROVIĆ 15 POENA
Kultura
ODRŽANA SVEČANA AKADEMIJA BOKELJSKE MORNARICE U CRKVI SVETOG DUHA
Društvo
IBRAHIMOVIĆ I GRLIĆ RADMAN U KOTORU: DOBROSUSJEDSKI ODNOSI I EVROPSKI PUT U FOKUSU
Društvo
JOKIĆ POVODOM DANA HRVATSKOG NARODA PRIREDIO PRIJEM
Mali Oglasi