Arhiva
ISTRAŽIVAČKI BROD URANIA JUČE U KOTORU
Naučnoistraživački brod „Urania" Nacionalnog istraživačkog Savjeta Italije je povodom manifestacije OTVORENI DANI NAUKE koju sa svojim partnerima organizuje Ministarstvo nauke, juče bio usidren u luci Kotor i otvoren za javnost. Ovogodišnji partner Festivala je Republika Italija, koja sa Ministarstvom vanjskih poslova te zemlje i Nacionalnim Istraživačkim Savjetom (CNR) organizuje nekoliko zajedničkih projekata, koji su dio programa Otvorenih dana nauke. Na svečanom otvaranju za javnost istraživačkog broda „Urania" koje je upriličeno u jednoj od prostorija, ministarku nauke prof. dr Sanju Vlahović i goste je pozdravila gradonačelnica Marija Ćatović. „Poštovana ministarko nauke, ekselencije, dragi gosti našeg grada veliko je zadovoljstvo što se zanimljiv dio programa manifestacije održava u našem gradu. Istraživački brod „Urania" će po prvi put svoje laboratorije otvoriti za javnost. Zainteresovani građani imaće priliku da otkriju sisteme istraživanja morskih dubina uz pomoć stručnog tima koji će ih voditi kroz laboratorije i postrojenja ovog značajnog pokretnog naučnog centra, a interesantni programi uslijediće i na Institutu za biologiju mora i Fakultetu za pomorstvo. Koristim priliku da zahvalim našim prijateljima iz Italije, kao i predstavnicima Ministarstva i svim partnerima koji su učestvovali u organizaciji Festivala nauke" – kazala je Ćatović. Prisutnima se obratio ambasador Crne Gore u Italiji Vojin Vlahović koji je istakao da smo zahvaljujući veoma uspješnoj saradnji sa zemljom partnerom - Italijom, ugostili istraživački brod „Urania".
„Njime rukovodi Nacionalni istraživački savjet Italije na čelu sa predsjednikom, uvaženim profesorom i prijateljem Crne Gore Luiđijem Nikolaisom. Zadovoljstvo je tim veće jer je ova, sada već tradicionalna manifestacija, još jedan snažan doprinos daljem učvršćivanju bilateralnih odnosa Crne Gore i Italije koji se posljednjih godina veoma intezivno razvijaju. Pored odličnih odnosa na najvišem državnom nivou, ekonomski odnosi između naše dvije zemlje iz godine u godinu sve su sadržajniji, uz povećano interesovanje italijanskih partnera za ulaganje u Crnu Goru, kao i sve izraženiji interes za turističku i kulturnu saradnju. Ambasador Vlahović je istakao da ga posebno raduje izvanredna saradnja Ministarstva nauke sa italijanskim Ministarstvom obrazovanja, visokog školstva i istraživanja i posebno sa Nacionalnim istraživačkim savjetom. „ Saradnja u oblasti nauke i istraživanja pokazuje da upravo nauka može biti most spajanja dvije zemlje i jedan od najefikasnijih načina za umrežavanje mladih i talentovanih kadrova iz Crne Gore i Italije koji međusobno u kontinuitetu razmjenjuju svoja znanja i iskustva. Sporazum o saradnji Ministarstva nauke i CNR-a omogućio je crnogorskim mladim istraživačima rad u istraživačkim centrima i institutima u Italiji uz zajedničko finansiranje projekata. Takođe, kroz program „Nauka za diplomatiju" crnogorski kandidati imali su mogućnost da se prijave na šestomjesečni program obuke na CNR institutima u Italiji, pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjskih poslova i međunarodne saradnje Republike Italije i Nacionalnog istraživačkog savjeta. Ovu mogućnost iskoristilo je i stipendije dobilo pet kandidata iz Crne Gore, i to u disciplini menadžment u oblasti politike ribarstva i mora, zatim u oblasti upravljanja i upotrebe resursa hrane usmjerenih ka održivosti poljoprivrede i šumarstva ka smanjenju efekata klimatskih promjena, kao i u oblasti promocije i očuvanja kulturne baštine" – rekao je Vlahović. On je dodao da svi pomenuti projekti, kao i oni koji nisu pobrojani, a u budućim su planovima saradnje dvije države, pokazuju da je nauka ta koja nas spaja i koja otvara prostor spajanja mladih generacija. „ Dovoljno je sjetiti se već odavno plodne saradnje između Univerziteta Crne Gore i rimskog univerziteta „La Sapienza" odnosno značajnog broja crnogorskih istraživača koji pohađaju postdiplomske i doktorske studije na ovom univerzitetu. Ne samo simbolički, već mnogo više i suštinski, uplovljavanje istraživačkog broda „Urania" ima veliki značaj za budućnost zajedničkog rada u oblasti nauke i istraživanja, isto kao i izložba koje je preksinoć u Podgorici. Pokretna laboratorija, ime pod kojim je poznata „Urania" za vrijeme svog boravka u Kotoru biće na raspolaganju zainteresovanima, kojih će vjerujem biti mnogo, i koji će imati šta da vide i saznaju" – rekao je Vlahović.
Prezentaciju o zajedničkim projektima i rezultatima rada imao je direktor italijanskog Instituta za pomorske nauke Fabio Trinkardi. „Današnja prezentacija sublimira dvanaestogodišnju saradnju sa Institutom za biologiju mora u Kotoru. Naš Institut se nalazi u Veneciji, ali postoje i druga sjedišta. Jedno od njih je u Ankoni. Ukupno je dvije stotine zaposlenih , a proglašeni smo za svjetski centar izvrsnosti" – rekao je, između ostalog Trinkardi. On je kazao da se brojni rezultati rada ostvaruju zahvaljujući istraživačkim brodovima poput „Uranije" koji omogućava istraživanje cijelog Mediterana. U Crnoj Gori predstavnici italijanskog Instituta sarađuju sa Institutom za biologiju mora, Centrom za ekotoksikološka istraživanja iz Podgorice i Hidrometeorološkim zavodom Crne Gore. „Dijelimo isto more i ukoliko postoji problem na teritoriji recimo samo jedne zemlje – mi ga zajednički moramo riješiti" – rekao je Trinkardi.
Nakon toga organizovan je obilazak laboratorije i drugih postrojenja broda.
Podsjetimo, Ministarstvo nauke i ove godine sa svojim partnerima organizuje OTVORENE DANE NAUKE u periodu od 22. do 26. septembra na nekoliko lokacija u Podgorici, Kotoru, Cetinju i Baru.