Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

09.09.2014
717

TEORIJSKI DOPRINOS U BORBI PROTIV KRIMINALA

Kriminalitet je danas više nego ikada globalni problem broj jedan, ocijenio je predsjednik Osnovnog suda u Kotoru Branko Vučković govoreći sinoć u crkvi Svetog Pavla u Starom gradu na promociji knjige „Krivično pravo Crne Gore u sudskoj praksi" autora prof. dr Bora Čejovića. Vučković, koji je recenzent Čejovićeve knjige, naznačio je da je borba protiv rastućeg obima kriminalnih djela, naročito u njegovim najtežim oblicima kao što su ratni zločini, organizovani kriminalitet, krivična djela sa obilježjima nasilja i protiv bezbjednosti saobraćaja, zadatak svakog društva odnosno države. „U cilju sprječavanja daljeg širenja ovog veoma opasnog zla, na svakom planu i svim raspoloživim mjerama treba da djeluju zakonodavci, sudstvo, državno tužilaštvo, policija i pojedinci", ističe Vučković. On je kazao da je prof. Čejović nesumnjivo učinio veliki korak na tom planu. „Njegova knjiga predstavlja na prvom mjestu teorijski doprinos borbi u potpunijem sagledavanju fenomena kriminalnih radnji, ali možda u još većoj mjeri praktični apsekt zaustavljanja kriminalnog toka, bolje rečeno bujicu koju je teško zaustaviti. I to polazeći od zakonskih rješenja koja predviđa Krivični zakonik „da svakom neprijed bude kazano da nijedan poslije ne može reći da nije znao što je zakon za zlo koje izgovara", kako je neprolazno predviđao „Zakonik opšti crnogorski i brdski" iz davnih vremena", kazao je Vučković. On je naveo da je krajni cilj da sudovi u svojoj svakodnevnoj djelatnosti rješavaju probleme izazvane kriminalnim radnjama.

„Na tom putu krivično pravo doživljava svoje svakodnevne promjene koje je ponekad teško pratiti. To za one koji primjenjuju zakonske odredbe za pojedine slučajeve pričinjava značajne poteškoće. To je jedan od razloga koji u potpunosti opravdava navedeni rad i pri tome, kako sam naslov knjige nagovještava, akcenat je na primjeni odredaba Krivičnog zakonika, odnosno na praksi sudova. Čejović je proučio i prokomentarisao hiljade sudskih presuda iz crnogorskih i iz nadležnosti stranih sudova. U krajnjoj liniji, u opštoj tendenciji za unifikacijom pravnih sistema evropskih zemalja, prvenstveno onih koje su na putu ka Evropskoj uniji (EU), ovakav pristup nije samo opravdan već i neophodan. Zaključak je da ova knjiga može biti od velike koristi svim državnim strukturama Crne Gore koje se bave problemom rješavanja vladavine prava i sličnih oblasti koje treba da budu usklađene sa evropskim zakonodavstvom na putu Crne Gore ka EU. Ova knjiga je pomoć sudovima u praktičnom rješavanju konkretnih sudskih predmeta", kazo je Vučković i dodao da je korisna za državne tužioce u svim segmentima, advokaturu i policiju. „Zvuči paradoksalno, ali ova knjiga može da odigra značajnu ulogu i u odnosu na one koji su sa druge strane zakona", ocijenio je Vučković, dodavši da je ona svojevrsno upozorenje za prkršioce zakona.

Sudija prof. dr Vesna Vučković, takođe recenzent knjige, kazala je da „Krivično pravo Crne Gore u sudskoj praksi" autora prof. dr Bora Čejovića predstavlja sistem cjelokupnog krivičnog zakonodavstva i krivičnog prava koji kao osnovu ima Krivični zakonik Crne Gore i predstavlja veoma ukomponovan sistem u kome nije izostavljeno razmatranje ni jednog krivično-pravnog problema. „Cilj koji je Čejović postavio sebi je rješavanje problema u sudskoj praksi. Taj cilj je uspješno, na naše zadovoljstvo, postigao. Treba istaći da je posebana vrijednost ovog djela jednostavnost jezika kojim je pisano i to ga čini dostupnim i razumljivim i onima koji se ne bave krivičnim pravom i dostojno je nasljeđe generacijama koje će se baviti krivičnim pravom", rekla je Vučković.

Citirijaući Emila Siorana autor knjige „Krivično pravo Crne Gore u sudskoj praksi" prof. dr Boro Čejović je kazao da mu objavljivanje nakon višegodišnjeg rada na njoj pričinjava ogromnu radost i da osjeća „istu vrstu strepnje kao što je vjenčanje ili pogreb". „Osjećao sam da je to bio moj dug prema Crnoj Gori", kazao je Čejović.

Prof. dr Boro Čejović učesnik je brojnih naučnih skupova, objavio je veći broj knjiga koje se bave teorijom, krivičnim zakonodavstvom i sudskom praksom, kao i udžebenika o krivičnom pravu. Učestvovao je i kao ekspert za krivično pravo u radu Haškog tribunala. Pravni fakultet je završio u Beogradu 1964. godine gdje je 1971. odbranio doktorsku disertaciju pod nazivom „Krivičnopravni problemi transpalntacije djelova ljudskog tijela". Između otalog radio je na Instititu za kriminološka i sociološka istraživanja u Beogradu, a njegova obimnna studja „Krivično pravo u sudskoj praksi" 2008. doživljava treće izdanje.

Izdavač knjige „Krivično pravo Crne Gore u sudskoj praksi" autora prof. dr Bora Čejovića je Fakultet za mediteranske poslovne studije u Tivtu. Organizatori promocije bili su Skala radio, Udruženje za krivično pravo i kriminalnu politiku Crne Gore-Kotor i Opštinska javna ustanova „Muzeji" Kotor. Pokrovitelj je Opština Kotor.

Podijeli na: