Arhiva
VEČERAS FILOMENA MARTURANO
Predstava “Filomena Marturano” u produkciji Centra za kulturu Tivat i Gradskog pozorišta Podgorica će u okviru 11. Festivala mediteranskog teatra “ Purgatorije ” biti odigrana večeras u 21 sat u atrijumu tivatskog ljetnjikovca Buća.
Po tekstu Eduarda de Filipea, režiju potpisuje Jagoš Marković, a igraju Anita Mančić, Branimir Popović, Jelisaveta –Seka Sablić, Božidar Stošić, Kristina Stevović, Andrea Mugoša, Emir Ćatović, Božidar Zuber, Momčilo Otašević i Simo Trebješanin.
“Komična melodrama Filomena Marturano italijanskog glumca, reditelja i pisca Eduarda de Filipea iz današnje perspektive lagana je vodviljska priča o braku i ljubavi. Ipak, dramska priča o bivšoj prostitutki koja lukavstvom namami svog dugogodišnjeg uglednog ljubavnika i zaštitnika u brak, da bi svojim zatajenim vanbračnim sinovima obezbijedila njegovo prezime i građanski ugled, u okružju postfašističke, patrijahalnim i katoličkim normama opterećene Italije (komad je napisan 1946. godine), nosila je i ozbiljnija značenja.
Komad je tada otvarao društveno relevantna pitanja o potrebi ženske emancipacije, jednakog tretiranja bračne i vanbračne djece te osim melodramatske ljubavne i porodične priče, predstavljao i realističan konflikt između represivne države oličene u zakonima, i prava malog čovjeka,, žrtve različitih socijalnih bijeda, da se bori za individualnu pravdu” – stoji u najavi Centra za kulturu Tivat.
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Sport
VATERPOLISTI NA STARTU MEDITERANSKIH IGARA U TARANTU SA GRČKOM
Društvo
POLICIJA PRONAŠLA VIŠE OD KILOGRAMA DROGE U STANU, UHAPŠEN KOTORANIN
Ekonomija
JAVNA RASPRAVA PO NACRTU ODLUKE O UTVRĐIVANJU LOKACIJE ZA UKLANJANJE POSTOJEĆE TRAFOSTANICE “PRČANJ_N”
Ekonomija
JAVNI POZIV NEVLADINIM ORGANIZACIJAMA ZA PREDLAGANJE PREDSTAVNIKA/CE ZA UČEŠĆE U RADNOJ GRUPI
Kultura
BEGOVIĆ; KLARINET JE INSTRUMENT SLIČAN LJUDSKOM GLASU
Mali Oglasi