Arhiva
PURGATORIJE: UMIŠLJENI BOLESNIK
U okviru 11. Festivala mediteranskog teatra "Purgatorije" sjutra će na ljetnjoj pozornici u Tivtu s početkom u 21 sat i 30 minuta biti izvedena takmičarska predstava "Umišljeni bolesnik" u produkciji Gradskog dramskog kazališta "Gavella" Zagreb.
Režiju potpisuje Krešimir Dolenčić, a u predstavi igraju Enes Vejzović, Barbara Nola, Anja Đurinović, Anja Šovagović Despot, Sven Šestak, Igor Kovač i drugi.
"Umišljeni bolesnik" (Le Malade imaginaire), komedija-balet u tri čina, posljednje je Moliereovo djelo, premijerno izvedeno 1673. godine. Veliki komediograf i glumac, dugo bolestan od tuberkuloze, kolabirao je na četvrtom izvođenju, u ulozi Argana, te je ubrzo preminuo...Njegov tekst, međutim, nastavio je živjeti, pa je ova bespoštedna satira na temu ljekara i medicine, njihove pohlepnosti, do danas je ostala stalnim gostom pozorišnih pozornica, neprestano provocirajući nove pristupe. Ovo muzičko-scensko djelo proizvod je Moliereove drske manirističke imaginacije, svjesno oslobođeno potrebe za umjerenošću i pokušaja da se oblikuje formalno besprijekoran materijal.
Foto-politikaplus.com
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Društvo
OD BOŽIĆA DO BOŽIĆA: ODRŽANA NOVOGODIŠNJA TOMBOLA U JU DOM STARIH GRABOVAC U RISNU
Društvo
CIM FORUM 2026: ALHEMIJA STVARANJA – 5. JUBILARNO IZDANJE U KOTORU
Društvo
MONTENEGRO DOLPHIN RESEARCH ORGANIZUJE LOKALNI SKUP WAVE WATCH MONTENEGRO 29. JANUARA
Društvo
DAR HKD TOMISLAV – NOVA ŽUPNA ZASTAVA
Društvo
NIKOLIĆ: VASPITNA JEDINICA RISAN NIJE RADILA ZBOG PREKIDA U SNABDIJEVANJU STRUJOM
Mali Oglasi