30.12.2020
551

KOTORSKI SPORT U 2020.

Iza nas je 2020.godina,koja je za sportiste Kotora,kao i ostale širom svijeta,protekla u znaku pandemije korona virusa.

Mnoga takmičenja su otkazana,a i ona koja su održana,bila su bez prisustva publike,što svakako umanjuje njihovu draž.

Neizvjesnost  traje i dalje i još uvijek nije poznato,kada će se,što se sporta tiče, stvari vratiti u normalu.

U nastavku donosimo pregled kotorske sportske 2020.godine.

Januar:

Muška rukometna reprezentacija Crne Gore predvođena kapitenom i našim sugrađaninom Vaskom Ševaljevićem, na Evropskom prvenstvu u Austriji pobijedila Srbiju i ostvarila cilj,prvi trijumf na nekom velikom takmičenju.

Vaterpolo reprezentacija Crne Gore,na čelu sa kapitenom i bivšim igračem Primorca Draškom Brguljanom, osvojila bronzu na Evropskom prvenstvu u Mađarskoj, pošto je u meču za treće mjesto pobijedila Hrvatsku 10-9.

Na pionirskom vaterpolo prvenstvu Australije, bivši član kotorskog Primorca Pavle Mačić, proglašen za najboljeg igrača.

Februar:

Džudo klub Kotor osvojio 13 medalja na Kupu Svetog Vlaha u Dubrovniku,a drugom kotorskom klubu Championu pripalo 10 odličja.

Kotorski planinar Marjan Šantić sa još sedam svojih kolega osvojio Akonkagvu,vrh Anda,6.962 metra.

Na Evropskom kupu,u Karlovcu, Anastazija Petrović,članica kik boks kluba Boka Kotorska osvojila zlato,a mlađi junior Luka Perišić bronzu.

Predragu Tasiću,članu Ame iz Kostanjice uručeno priznanje za najboljeg sportskog ribolovca Crne Gore.

Pionir košarkaškog kluba Stars iz Kotora Matija Grgurović na utakmici protiv Sutomora dao 42 koša.

Mare Jablan, članica Lovćena i naša sugrađanka na dvoranskom prvenstvu Srbije u Beogradu za mlađe juniorke, oborila crnogorski rekord na 200 metara sa vremenom 27,80.

Na turniru u Trebinju džudisti Kotora osvojili 10 medalja i pehar za najbolju ekipu,a championu pripala 4 odličja.

Romina Racković,Nina Strahinja i Vanja Strahinja, jedriličarke kotorskog Lahora, osvojile prvo,drugo i treće mjesto,u klasi optimist na Kupu mimoze u Herceg Novom.

Ksenija Simun,odbojkašica kotorskog Gimnazijalca proglašena za MVP-ija 13.kola Prve lige Crne Gore.

Kotoraninu Milošu Radonjiću dodijeljena nagrada Zlatno jedro, u klasi krstaša, za drugo mjesto,koje je sa svojom posadom osvojio na čuvenoj regati Barcolana.

Mart:

Primorac pobijedio Partizan, u odlučujućem meču u Budvi i osigurao opstanak u elitnom rangu Regionalne vaterpolo lige.

Na Kupu mimoze u Herceg Novom, džudo klub Kotor osvojio 17,a Champion 9 medalja.

Na turniru u Sarajevu, kik boks klub Boka Kotorska osvojio 6 medalja.

Ukupno 9 klubova iz Kotora-Bokelj,Primorac,Cattaro,Gimnazijalac,Magic,Lahor,Soko,Champion i teniski klub Macho predstavili se na Sajmu sporta u Tivtu.

Povodom 10. marta Dana reprezentacija Crne Gore u Kotoru i drugim gradovima,zgrade lokalnih uprava, osvijetljene u crvenoj boji.

Preminuo Slobodan Kićović, jedan od najboljih plivača Primorca i Crne Gore svih vremena.

Preminuo Boris Krivokapić, bivši golman vaterpolo kluba Primorac.

April:

Preminuo Boris Radović vaterpolista Primorca iz slavne 1961. godine.

Maj:

Okupila se zlatna generacija vaterpolista Primorca,koji su 2009.godine u Rijeci postali prvaci Evrope.

Za Primorac potpisao talentovani centar Miroslav Perković,koji je došao iz gradskog rivala Cattara.

Jun:

Osnovan Auto i karting savez Crne Gore,a za predsjednika izabran legendarni Gorski car Željko Bato Banićević.

U Kotoru održan tradicionalni memorijalni košarkaški turnir Zoran Đuza Đurović.

U Kostanjici, u organizaciji kluba Ama,održano najmasovnije prvenstvo Crne Gore, u disciplini štapom sa uređene obale,sa 54 takmičara iz 17 klubova.

Andrija Radulović, koji je fudbalsku karijeru počeo u Bokelju, postigao prvi gol za seniorski tim Crvene Zvezde i to iz penala u meču protiv Radnika.

Mare Jablan, atletičarka iz Kotora, članica Lovćena osvojila prvo mjesto na Trofeju Montenegro u Baru.

Auto moto sportski klub Kotor osvojio prvo mjesto na Winter kupu,nakon trka na Vrbanju,Žabljaku,Mojkovcu i Vučju.

Džudo klub Kotor prvi u starijoj konkurenciji na tradicionalnom Spinel kupu.

Na otvorenom prvenstvu Crne Gore u jedrenju,u konkurenciji djevojčica,članice kotorskog Lahora Romina Racković,Katja Ivanova i Nina Strahinja osvojile prvo,drugo i treće mjesto.

Preminuo Ivan Zuber, bivši plivač i trener Kotora,Mornara i Jadrana.

Jul:

Po ocjeni pet trenera Gimnazijalca,Ksenija Simun proglašena za najbolju odbojkašicu kotorskog kluba u njegovoj dvodecenijskoj istoriji.

Miroslav Perković, član Primorca, proglašen za najboljeg mladog perspektivnog igrača Regionalne vaterpolo lige.

Golman Lazar Carević,koji je ponikao uz Grblju, potpisao novi trogodišnji ugovor sa Barselonom.

Proslavljeni vaterpolista Mlađan Janović izabran za predsjednika Primorca.

Sandro Sukno, nekada najbolji vaterpolista svijeta, postao trener kotorskog Primorca.

Fudbalski klub Grbalj ispao iz Prve lige.

Bokelj u baražu za Prvu ligu u Kotoru izgubio na penale od OFK Titograda.

Kotorska vaterpolistkinja Jelena Vuković potpisala za italijanski Orizonte,koji je osmostruki prvak Evrope.

Avgust:

Zoran Krivokapić, fudbalski trener iz Kotora postao nosilac Uefine pro licence,najvećeg zvanja u tom rangu.

Proslavljeni vaterpolista Veljko Uskoković postao koordinator mlađih selekcija Primorca.

Primorac prvak Crne Gore za 2006.godište.

Primorac prvak Crne Gore za 2004.godište.

Preminuo bivši vaterpolista Primorca Ivan Boroe.

Zapažene rezultate na prvenstvu Crne Gore postigle plivačice Primorca.

Septembar:

Primorac 2002. godište osvojio Kup Crne Gore.

U Primorac se vratio proslavljeni as Damir Crepulja.

Održan 9. Bokeški triatlon, u organizaciji triatlon kluba Kotor.

Primorac 2006.godište osvojio Kup Crne Gore.

Automobilisti Kotora po deseti put zaredom prvaci Crne Gore.

Oktobar:

Bućari Jadrana iz Perasta zauzeli drugo mjesto u Trećoj ligi Crne Gore.

Zoran Krivokapić postao trener fudbalera Bokelja umjesto Slavoljuba Bubanje.

Novembar:

Predrag Tasić, član Ame iz Kostanjice,postao prvak Crne Gore u sportskom ribolovu.

Objavljena knjiga Grbalj u srcu, o fudbalskom klubu iz Radanovića,autora Budimira Bućina.

Decembar:

Mario Brguljan, član Stručnog savjeta za vaterpolo VPSCG i u naredne četiri godine biće član Tehničkog komiteta Len.

Odbojkašice Gimnazijalca ostvarile istorijski uspjeh, po prvi put se plasirale na završni turnir Kupa Crne Gore.

Draško Brguljan bivši član Primorca i kapiten vaterpolo reprezentacije izabran za najboljeg sportistu Crne Gore za 2020. godinu.