Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

01.10.2024
602

ZAOBILAZNICE SE SVE SNAŽNIJE NAMEĆU KAO RASTEREĆENJE SAOBRAĆAJA U PRIMORSKIM OPŠTINAMA

Saobraćajne gužve nisu samo problem Kotora već svih primorskih gradova, a o zaobilaznicama koje bi preuzele značajan broj vozila u tranzitu, za sada se i dalje samo govori.

Dr Ilija Lalošević, profesor Arhitektonskog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Podgorici (svojevremeno direktor Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture Kotor) govorio je za emisiju “032” o zaobilaznicama, podmorskom tunelu kroz Verige, jadransko jonskoj magistrali, lokalnom (regionalnom) saobraćaju za bokeške opštine… Osvrnuo se i na ideju koja i dalje “provijava” u nekim krugovima, a tiče se izgradnje mosta na Verigama.

“To je bespotrebno, previše i što je najgore uništava i cijepa Boku. U svakom izvještaju se govori o snažnim preporukama da se nađu alternative, što će u prevodu značiti “odustanite od gradnje mosta na Verigama”. Ja stalno to isto govorim. Možemo da govorimo o izgradnji podmorskog tunela jer sada se gradi brza saobraćajnica (Jaz-Tivat) i teško da će ona  završiti tu kod aerodroma kao “slijepo crijevo” i da neće ići dalje. Pored toga imate brzu saobraćajnicu predviđenu na viočijim kotama Gornje Lastve, Vrmca, Trojice, pa prolazi tamo negdje Gornjim Grbljem. A, sve i da nije mosta, što će ti državna brza cesta do Veriga (od strane Herceg Novog) ako nemaš prelaz na ovu ovamo brzu cestu”, kaže Lalošević.

Zagovornik je jadransko – jonskog autoputa koji bi trebao ići zaleđem Boke.

“Apsolutno zagovaram tu ideju jer bi Boku zaobišao svaki onaj ko ide dalje za Bar, Ulcinj, Albaniju…Postojeća Jadranska magistrala dosta može da zadovolji, ako se makne sav ovaj tranzit, ali je potrebno regulisanje gradskog saobraćaja i to ne samo kao prevoza na teritoriji opštine, nego od Herceg Novoga do Kotora, Budve i Tivta. To znači napraviti jedan dobar zajednički gradski prevoz gdje ja i moji članovi familije ne bi svako jutro sa troje auta izlazili iz kuće, nego lijepo sjeli na autobusku stanicu, iskrcali se na vrata grada uz neke petnaestominutne, polusatne termine”, kazao je Lalošević.

Projekat Jadransko-jonskog autoputa je ideja Evropske unije o uvezivanju sedam zemalja koje jesu, ili će biti dio evropske porodice. Ukupna dužina saobraćajnice je 1.100 kilometara, a prolazi kroz Italiju (početna tačka), Sloveniju, Hrvatsku i treba da se nastavi kroz BiH, Crnu Goru i Albaniju do grčke luke Igumenica.

Prema informaciji od 30. 08. 2024. Monteput d.o.o je potpisao ugovor, sa kompanijom „Građevinski Institut Makedonija“ AD Skoplje, za zradu Idejnog rješenja za dionicu brze saobraćajnice od Herceg Novog do Budve, prelazak preko Bokokotorskog zaliva. Vrijednost ugovora je 175 329 eura sa PDV-om, a rok za izradu Idejnog rješenja je pet mjeseci.
“Izrada Idejnog rješenja, za dionice označene na mapi brojevima 9 i 10, ima za cilj ispitivanje alternativnih koridora brze saobraćajnice i njenog povezivanja sa ostalim djelovima glavne putne mreže. Početak brze saobraćajnice je u zoni Debelog Brijega, zatim preko zaleđa Herceg Novog dolazi do Tivta ili Kotora, i vezuje se na dionicu čiji je koridor jedinstven od zone Bratešića ka Budvi. Prilikom izrade rješenja posebna pažnja mora biti posvećena očuvanju prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora kako bi se očuvala njegova izuzetna univerzalna vrijednost u skladu sa svjetskom baštinom.
Ova dokumentacija će poslužiti kao osnov za konačno opredjeljenje položaja ovog koridora u Predlogu Prostornog plana Crne Gore kao najvažnijeg strateškog planskog dokumenta kojim se određuju državni ciljevi, pravila i mjere prostornog razvoja, u skladu sa ukupnim ekonomskim, socijalnim, ekološkim i kulturno-istorijskim razvojem države. Vlada Crne Gore je utvrdila pet razvojnih koridora: autoput Bar – Boljare; Jadransko – jonski autoput; brza saobraćajnica duž crnogorskog primorja; brza saobraćajnica Bijelo Polje – Pljevlja – granica sa BIH; i brza saobraćajnica Podgorica – Nikšić – Žabljak – Pljevlja.
Ovih pet koridora razvijeno je kroz 18 dionica autoputeva i brzih saobraćajnica, koje predstavljaju zasebne građevinske i funkcionalne cjeline”, saopštavaju iz Monteputa.
(Foto Monteput: Mapa izgrađenih autoputeva i planiranih autoputeva i brzih saobraćajnica)

Predrag Nikolić

Podijeli na: